Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 12 fevral kuni jurnalistlar bilan uchrashuvda «Ozodlik» radiosining «Maxfiy kelishuvlar — o‘zbekni gazsiz qoldirgan „vallomatlar“ kim?» sarlavhasi ostidagi surishtiruviga izoh berdi (video), deb xabar qilmoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
«Ozodlik» o‘z videosida 2017 yilda «[Rossiya prezidenti Vladimir] Putinning oligarxlariga 35 yil davomida mamlakatning neft va gaz konlari ustidan to‘liq va eksklyuziv nazorat huquqi berilganini» da’vo qilgan.
Maqolaning o‘zbekcha versiyasida aytilishicha, Kiprning Altmax Holding kompaniyasi «va uning Natural Gas-Stream bo‘yicha hamkorlari O‘zbekiston hukumati bilan shartnoma imzolagan, unga ko‘ra ular O‘zbekistonda har qanday neft va gaz loyihalarini amalga oshirish uchun 35 yilga mutlaq boshqaruv huquqiga ega bo‘lgan».
Bunday bayonotga Gas Project Development Central Asia AG (o‘sha paytda «Gazprom» tarkibiga kiruvchi) va «Uzneftegazdobycha» (O‘zbekneftgazga tegishli) bilan birgalikda investorlar konsorsiumi tarkibiga kiruvchi Altmax Holding moliyaviy hisoboti matni asos bo‘lgan (2015 yilda Baxtiyor Fazilov tomonidan Kiprda yaratilgan, 2017 yilda Rossiya shaxmat federatsiyasi prezidenti va yirik biznes egasi Andrey Filatov kompaniyaning 50% ulushini sotib olgan).
Hujjat ko‘chirmasida aytilishicha, 2017 yilning 5 aprelida konsorsium O‘zbekiston bilan Surxondaryo viloyatidagi «Mustaqillikning 25 yilligi» (M25) koni bo‘yicha gaz-kimyo majmuasi qurilishi yuzasidan 35 yilga bitim imzolagan. Ingliz tilidagi matnda esa Gas Project Development Central Asia AG va «Uzneftegazdobycha» (investorlar) O‘zbekiston bilan «investorlarga O‘zbekistondagi barcha neft va gazga nisbatan eksklyuziv huquqlar berish» to‘g‘risidagi bitimni imzolagani aytiladi.
Jo‘rabek Mirzamahmudov jurnalistlar bilan suhbatda O‘zbekiston barcha gaz va neftga nisbatan eksklyuziv huquqni Rossiyaga qarashli kompaniyaga 35 yilga berganini rad etdi.
«Yolg‘on. Bu — mutlaqo asossiz va noto‘g‘ri talqin qilingan ma’lumot. Barcha ekspluatatsiyadagi konlarning aksariyati „O‘zbekneftgaz“ AJga tegishli. Bu axborot faqatgina „Mustaqillikning 25 yilligi“ nomli konni o‘zlashtirish va ishlatishga tegishli», — deydi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda hozir 250 dan ortiq neft va gaz koni mavjud, u — shu konlarning bittasi.
«Imzolangan bitimga asosan, konni o‘zlashtirishga oid barcha xarajatlar davlat kafolati yoki budjet mablag‘lari hisobidan emas, to‘liq investorlar hisobidan amalga oshiryapti. Foydaning 50 foizi investorga, 50 foizi davlatga tegishli bo‘ladi. Qonunchilikda ushbu kelishuv mahsulotni taqsimlash bitimi deyiladi. Hamkorlar, xorijiy investorlar bilan faqat bitta kon bo‘yicha imzolanadi», — qayd etdi vazir.
Shundan so‘ng u bitimni jurnalistlarga ko‘rsatdi: «Mana, atay shu bitimni oldim. Ko‘rsangiz, har bir varag‘i ishchi guruh, investorlar, xalqaro yuristlar jalb qilingan holda tayyorlangan. Bu qandaydir bir kechada paydo bo‘lgan hujjat emas, tizimli, qonunchilik asosida, xalqaro normalar bo‘yicha majburiyatlar belgilangan kelishuv».
Bitimda investorga berilgan huquq belgilangan muddatda — 35 yil davomida shartnomadagi maydonda ishlarni amalga oshirishi belgilangan. Shartnoma hududi — bitta kon va uning atrofidagi hudud hisoblanadi.
Shartnoma uzoq muddatga tuzilgan, chunki faqat M25 konida (avvalgi Gadjak nomi bilan mashhur) qidiruv ishlari kamida sakkiz yil davom etadi, dedi vazir. Loyihani boshqarish uchun Surhan Gas Chemical Operating Company tashkil etilgan.
O‘zbekiston tomonidan shartnomani bosh vazirning sobiq o‘rinbosari G‘ulomjon Ibrohimov imzolagan.
Investor gaz ishlab chiqarish jarayonini hali boshlamagan. Ayni paytda infratuzilma yaratilib, yiliga 5 milliard kubometr gaz ishlab chiqarish quvvatiga ega gazni qayta ishlash zavodi barpo etilmoqda.
Jo‘rabek Mirzamahmudov, shuningdek, O‘zbekiston tuzgan boshqa bitimlarni ham sanab o‘tdi. 2004 yilda Rossiyaning «Lukoyl» kompaniyasi bilan «Qandim-Xauzak-Shodi» (35 yil muddatga, 2014 yilda yana 7 yilga — 2046 yilgacha uzaytirilgan) va «Janubi-G‘arbiy Hisor» (2007 yilda kuchga kirgan va muddati 36 yil) loyihalari bo‘yicha mahsulotni taqsimlash bitimi imzolangan.
Bundan tashqari, «Gazprom» bilan «Shaxpaxta» konini (2004 yilda 15 yilga berilgan, 2018 yilda 5 yilga uzaytirilgan) va «Yangi Jel» (2018 yilda 25 yilga imzolangan) bo‘yicha bitim imzolangan.
Energetika vazirining ta’kidlashicha, Malayziyaning Petronas kompaniyasi bilan Boysun investitsion bloki (hozirgi M25) va Ustyurt bo‘yicha ikkita bitim tuzilgan, biroq 2014 yilda kompaniya shartnomalardan voz kechgan.
Bitimga qo‘shimcha ravishda, qo‘shma korxonalar doirasida shartnomalar tuzilishi yoki loyiha to‘liq investorga o‘tkazilishi mumkin.
O‘zbekistondagi 294 ta neft va gaz konining 118 tasi «O‘zbekneftgaz»ga tegishli, 176 tasi xorijiy kompaniyalar tomonidan boshqariladi. Xorijiy kompaniyalar orasida:
- Uz-Kor Gas Chemical — 1 (eng yirik Surg‘il konlaridan biri). Koreya gaz korporatsiyasi (KOGAS), Lotte Chemical Corporation va GSE&R (50%) hamda «O‘zbekneftgaz» (50%)ni o‘z ichiga olgan Koreya kompaniyalari konsorsiumi tomonidan yaratilgan;
- «Gazprom» — 2;
- Natural Gas Stream — 10;
- Saneg (sobiq Jizzakh Petroleum) — 105, katta qismi — neft;
- «Lukoyl» — 13;
- «Uzmaloyl» (O‘zbekiston-Malayziya qo‘shma korxonasi) — 1;
- CNPC (Xitoy) — 13;
- Epsilon — 18;
- «Gissarneftgaz» (Gas Project Development Central Asia bilan birgalikda) — 8 ta;
- Surhan Gas Chemical — 1 ta;
- «Andijanpetro» (Rossiyaning «Zarubejneft» bilan birgalikda) — 3;
- Petromaruz (Rossiya) — 1.
Jo‘rabek Mirzamahmudov ro‘yxatga olingan kompaniyalar faoliyat yuritayotgan konlarning zaxiralarini oshkor qilmadi. «Gazeta.uz» bu bo‘yicha 2021 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra ma’lumotlarni e’lon qilgandi. Xususan, tasdiqlangan zaxiralarning eng kattasi «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati tomonidan boshqarilgan — 934,1 milliard kub metr gaz (joriy zaxiralarning 50 foizi). «Lukoyl» 413,1 milliard kub metr gaz (22,1%), Uz-Kor Gas Chemical — 109,6 milliard kub metr (5,9%), Surhan Gas Chemical — 106,6 milliard kub metr (5,8%), Jizzakh Petroleum (hozir Saneg) — 84,9 milliard kub metr (4,5%).
Jurnalistlar vazir bilan uchrashuvda O‘zbekiston rasmiylari mamlakat tabiiy boyliklari bilan bog‘liq hujjatlar mazmunini oshkor etishi kerakligini bildirdi.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов на встрече с журналистами 12 февраля прокомментировал (видео) расследование радио «Озодлик» под названием «Секретные соглашения, из-за которых узбеки остались без газа», передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В своём видеоматериале «Озодлик» заявляет, что ещё в 2017 году «олигархам [президента России Владимира] Путина был передан полный и эксклюзивный контроль над нефтяными и газовыми месторождениями страны на 35 лет».
В русской версии статьи говорится, что кипрская компания Altmax Holding «и её партнёры по Natural Gas-Stream подписали договор с правительством Узбекистана, по которому они получили эксклюзивное право реализовывать любые нефтяные и газовые проекты в Узбекистане на 35 лет».
Основанием для такого заявления стала выписка о финансовой отчётности Altmax Holding (создана Бахтиёром Фазыловым на Кипре в 2015 году, в 2017 году долю в 50% выкупила компания Андрея Филатова, президента Российской шахматной федерации и владельца крупного бизнеса), входящего в консорциум инвесторов вместе с Gas Project Development Central Asia AG (на тот момент структура «Газпрома», сейчас бенефициар — Бахтиёр Фазылов) и «Узнефтегаздобычей» (принадлежала «Узбекнефтегазу»).
В выписке говорится, что консорциум 5 апреля 2017 года заключил с Узбекистаном соглашение о разделе продукции (СРП) по месторождению «Муcтакилликнинг 25 йиллиги» (М25) в Сурхандарьинской области на 35 лет со строительством газохимического комплекса. Однако в выписке на английском языке говорится, что Gas Project Development Central Asia AG и «Узнефтегаздобыча» (инвесторы) подписали СРП c Узбекистаном о «предоставлении инвесторам эксклюзивных прав на все нефтяные и газовые операции в Узбекистане».
Журабек Мирзамахмудов в беседе с журналистами опроверг передачу всех нефтегазовых месторождений российским компаниям.
«Это неправда. Это абсолютно необоснованная, ложная и неверно истолкованная информация. Основная часть месторождений, находящихся в эксплуатации, принадлежат АО „Узбекнефтегаз“. Что касается информации о 35 годах. Эта информация касается только освоения и использования месторождения „Муcтакилликнинг 25 йиллиги“», — подчеркнул он.
По его словам, в Узбекистане имеется 294 нефтегазовых месторождений, М25 — только одно из них, хоть и считается одним из крупных.
«Согласно условиям подписанного соглашения, все расходы на освоение месторождения осуществляются не под государственную гарантию или за счёт средств бюджета, а полностью за счёт средств инвесторов. Прибыль разделяется поровну: 50% — инвестору, 50% — государству», — отметил министр.
Соглашения о разделе продукции подписываются с партнёрами — иностранными инвесторами только по одному месторождению, заявил он.
Он показал журналистам соглашение: «Я специально принёс с собой это соглашение. Если посмотрите, каждая страница проработана с привлечением рабочей группы, инвесторов, международных юристов. Этот документ не появился за минуту, за один вечер, это соглашение, над которым работали системно, на основе законодательства, обязательства определены согласно международным нормам».
В соглашении определено, что инвестору предоставлено исключительное право на ведение и руководство всеми нефтегазовыми операциями в пределах и в отношении контрактной площади в течение срока действия документа — 35 лет. Территория, на которую распространяется договор, — одно месторождение и территория вокруг него.
Соглашение заключается на длительный срок потому, что только на геологоразведочные работы на месторождении М25 (прежнее название — «Гаджак») уйдёт не менее восьми лет, сообщил министр. Для управления проектом была создана компания Surhan Gas Chemical Operating Company.
От имени Узбекистана соглашение подписал бывший заместитель премьер-министра Гуломжон Ибрагимов.
Инвестор ещё не начал добычу газа. В настоящее время идёт создание инфраструктуры и строительство газоперерабатывающего завода мощностью 5 млрд кубометров газа в год.
Журабек Мирзамахмудов перечислил и другие СРП, заключённые Узбекистаном. С российским «Лукойлом» в 2004 году было подписано соглашение о разделе продукции по проектам «Кандым-Хаузак-Шады» (сроком на 35 лет, в 2014 году продлено ещё на 7 лет — до 2046 года) и «Юго-Западный Гиссар» (вступило в силу в 2007 году и рассчитано на 36 лет).
Кроме того, с «Газпромом» подписаны СРП по месторождению «Шахпахты» (с 2004 года на 15 лет, в 2018 году продлено на 5 лет) и «Джел» (подписано в 2018 году на 25 лет).
Министр энергетики отметил, что два СРП были заключены с малайзийской Petronas по Байсунскому инвестиционному блоку (нынешнее М25) и Устюрту, однако в 2014 году компания вышла из соглашений.
Помимо СРП, могут заключаться контракты в рамках совместных предприятий или проект может полностью передаваться инвестору.
Из 294 нефтегазовых месторождений в Узбекистане 118 принадлежат «Узбекнефтегазу», на 176 работают иностранные компании. Среди зарубежных компаний:
- Uz-Kor Gas Chemical — 1 (одно из крупнейших месторождений «Сургиль»). Создана консорциумом корейских компаний, в который входят Корейская газовая корпорация (KOGAS), Lotte Chemical Corporation и GSE&R (50%), а также «Узбекнефтегазом» (50%);
- «Газпром» — 2;
- Natural Gas Stream («Узбекнефтегаз» — 50%, Altmax Holding и Gas Project Development Central Asia — 50%) — 10;
- Saneg (бывш. Jizzakh Petroleum, в основном принадлежит кипрскому Belvor Holding, который связан с Бахтиёром Фазыловым) — 105, большая часть — нефтяные;
- «Лукойл» — 13;
- «Узмалойл» (узбекско-малайзийское СП) — 1;
- CNPC (Китай) — 13;
- Epsilon (зарегистрирована в США, руководителем является Миродил Джалолов, который в прошлом был гендиректором Zeromax) — 18;
- Gissarneftgaz (совместно с Gas Project Development Central Asia) — 8;
- Surhan Gas Chemical (принадлежит Altmax Holding — 75%, «Узбекнефтегазу» — 20%, Gas Project Development Central Asia — 5%) — 1;
- Andijanpetro (совместно с российской «Зарубежнефтью») — 3;
- Petromaruz (Россия) — 1.
Журабек Мирзамахмудов не стал раскрывать запасы месторождений, на которых работают перечисленные компании. «Газета.uz» сообщала об этих данных по состоянию на 1 января 2021 года. В частности, крупнейшие подтверждённые запасы были в ведении «Узбекнетфегаза» — 934,1 млрд кубометров газа (50% текущих запасов). «Лукойл» работал на месторождениях с запасами газа в 413,1 млрд кубометров (22,1%), Uz-Kor Gas Chemical — 109,6 млрд кубометров (5,9%), Surhan Gas Chemical — 106,6 млрд (5,8%), Jizzakh Petroleum (ныне Saneg) — 84,9 млрд кубометров (4,5%).
Большая часть добычи также приходилась на «Узбекнефтегаз».
Журналисты на встрече с министром заявили, что власти Узбекистана должны раскрывать содержание документов, связанных с природными ресурсами страны.