O‘zbekistondagi avtomobillarga benzin quyish shoxobchalarida yuzaga kelgan uzun navbatlar sun’iy taqchillik va ortib borayotgan talabni qondirish uchun ishlab chiqarish quvvatlarining yetishmasligi bilan bog‘liq. Bu haqda «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, respublika hududida dekabr va yanvar oylarida ob-havo harorati keskin sovib ketishi hamda avtomobillarga gaz quyish shoxobchalari faoliyatiga cheklovlar joriy etilgani sababli aholining Ai-80 avtobenziniga bo‘lgan talabi taklifga nisbatan keskin oshgan. Bugungi kunda Ai-80 rusumli benzinga bo‘lgan talab kunlik 8 ming tonnaga yetmoqda.
Bunday holatda ba’zi xususiy AYOQSHlar tomonidan avtobenzinni noqonuniy realizatsiya qilish, shoxobchalarda narxlarni sun’iy oshirish, sifatsiz benzin yonilg‘isini sotish kabi holatlar sodir etilmoqda. Xususan, birja savdolari orqali sotib olingan va belgilangan tartibda yetkazib berilgan Ai-80 rusumli avtobenzinni AYOQSHlarda sotmaslik yoki Ai-92 ko‘rinishida sotish holatlari uchramoqda, — deyiladi xabarda.
Bu esa «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi UNG Petro MCHJ avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchalarida yuklamaning oshishiga olib kelmoqda.
Yonilg‘i quyish shoxobchalarida mavjud kolonkalar (odatda 2−4 ta) yonilg‘i quyish bo‘yicha maksimal quvvatlarda ishlatilayotgani va ushbu quvvatlar mavjud oqimni bir vaqtda ta’minlash imkonini ta’minlamayotgani oqibatida shoxobchalarda Ai-80 markali benzin mahsuloti realizatsiya qilinishida sezilarli navbatlar yuzaga kelmoqda.
Bu holatlarning oldini olish maqsadida hozirda Energetika vazirligi huzuridagi Neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi («O‘zneftgazinspeksiya») tomonidan huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlikda ishchi shtab tashkil etilgan va nazorat tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Respublika iste’molchilarini uzluksiz va bir maromda avtobenzin bilan ta’minlash, narxlar keskin o‘sishining oldini olish, bozorda talab va taklif muvozanatini ta’minlash hamda ichki bozorda tanqislikni vujudga kelishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, ishlab chiqarish hajmlari oshirilib, kunlik o‘rtacha 4,6 ming tonna Ai-80 rusumli avtobenzin ishlab chiqarilmoqda. Shundan Buxoro neftni qayta ishlash zavodi 3,1 ming tonna va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi 1,5 ming tonna.
Yanvar oyida birja savdolariga jami 136,5 ming tonna (o‘rtacha birja kunida 6 203 tonna) Ai-80 rusumidagi avtobenzin sotish uchun joylashtirilib, AYOQSHlar tomonidan xarid qilindi. Bu ko‘rsatkich 2022 yilning mos davriga solishtirganda 44,6 ming tonnaga ko‘p hisoblanadi.
Jumladan, Ai-80 avtobenzinining birja savdolariga joylashtiriladigan hajmi oshirilmoqda. 31 yanvar kuni birja savdolariga 5550 tonna Ai-80 avtobenzin sotish uchun joylashtirildi.
Jamiyat tomonidan yaratilgan zaxira, shuningdek, ishlab chiqarilgan avtobenzin hisobidan 163,6 ming tonna (o‘rtacha kunlik 5276 tonna) va 2022 yilning mos davriga nisbatan 74,7 ming tonnaga ko‘p avtobenzin yetkazib berilishi ta’minlandi.
31 yanvar kuni «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi neft bazalari orqali iste’molchilarga jami 6303 tonna Ai-80 avtobenzin, jumladan Toshkent shahri va viloyatiga 1466 tonna yonilg‘i tarqatildi. Biroq bugungi kundagi vujudga kelayotgan talabni ishlab chiqarish quvvatlari orqali to‘liq ta’minlash imkoniyati chegaralangan.
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va aholisi ehtiyojlarini sifatli va arzon narxlarda avtobenzin bilan ta’minlash maqsadida aksiyadorlik jamiyati tasarrufdagi Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarilayotgan mahalliy mahsulot bilan bir qatorda, tayyor mahsulot import qilinmoqda.
Xususan, yanvar oyida Rossiyadan 50 ming tonna Ai-80-K5 rusumidagi avtobenzinni import qilish bo‘yicha shartnoma tuzilib, jami 44,2 ming tonna avtobenzin yuklangan bo‘lib, hozirda respublika hududiga yetkazib kelish va ichki bozorga sotish choralari ko‘rilmoqda.
Bugungi kunda UNG Petro MCHJ tomonidan Ai-80 bo‘layotgan talab ortib borayotgani, respublika iqtisodiyoti va aholisini neft mahsulotlari bilan ta’minlashni inobatga olib, taqchillik, uzilishlar va AYOQSHlardagi navbatlarni oldini olish maqsadida «Gazprom» kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan Ai-80-K5 avtobenzini xarid qilinib, AYOQSHlar orqali respublika iste’molchilari uchun realizatsiya qilinmoqda.
Bundan tashqari, yanvar oyida UNG Petro MCHJ tomonidan import hisobiga qo‘shimcha 8,4 ming tonna yuqori oktanli avtobenzin yetkazib berilgan, jumladan Ai-92 — 5,6 ming tonna, Ai-95 — 2,5 ming tonna va Ai-98 — 300 tonna.
Prezidenti administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasi topshirig‘iga asosan avtobenzin uzluksiz va barqaror yetkazib berilishi yuzasidan Energetika vazirligi tomonidan kunlik va soatlik nazorat o‘rnatilgan.
Avtobenzin tanqisligiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha barcha choralar ko‘rilgan, jumladan, 1 fevral holatiga jamiyat tasarrufidagi neft bazalar va neftni qayta ishlash zavodlarida 42,1 ming tonna avtobenzin qoldiqlari mavjud, — deyiladi axborotda.
Eslatib o‘tamiz, 28 yanvardan «O‘zbekneftgaz» kompaniyasining UNG Petro AYOQSHlarida Rossiyaning AI-80 benzini sotuvi boshlangan.
3 fevral holatiga ko‘ra, Toshkent shahrida 35 ta avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari (AGTKSH) faoliyati qayta tiklangan.

Длинные очереди на бензиновых автомобильных заправках в Узбекистане связаны с созданием искусственного дефицита и нехваткой производственных мощностей для покрытия возросшего спроса. Об этом сообщила пресс-служба компании «Узбекнефтегаз».
Резкое понижение температуры воздуха в декабре-январе, а также введение ограничений на газовых заправках (АГНКС) привело к резкому росту спроса населения на автобензин марки Аи-80. По данным компании, в настоящее время спрос на автобензин Аи-80 марки составляет 8000 тонн в день.
«В таких случаях некоторыми частными АЗС производится незаконная реализация автобензина, искусственное повышение цен, а также продажа некачественного бензина. В частности, есть случаи не реализации бензина АИ-80, закупленного через биржи и поставленного в установленном порядке, или продажи в виде Аи-92», — говорится в сообщении.
Такая ситуация приводит к увеличению нагрузки на АЗС UNG Petro, принадлежащих «Узбекнефтегазу».
«Имеющиеся на АЗС топливозаправочные колонки (обычно 2−4) используются на максимальных мощностях при заправке, и эти мощности не имеют возможности одновременного обеспечения имеющегося потока, и в результате на АЗС возникают значительные очереди за реализацией бензина марки АИ-80″, — отмечается в пресс-релизе.
Для предотвращения вышеуказанных обстоятельств совместно Инспекцией по контролю за использованием нефтепродуктов и газа при Министерстве энергетики («Узнефтгазинспекция») с правоохранительными органами создан рабочий штаб и проводятся контрольные мероприятия.
В свою очередь, «Узбекнефтегаз» увеличивает объёмы производства и ежедневно производится в среднем 4600 тонн автобензина Аи-80, из них Бухарским нефтеперерабатывающим заводом (НПЗ) — 3100 тонн, а Ферганским НПЗ — 1500 тонн.
В январе на продажу через биржевые торги выставлено всего 136,5 тысяч тонн бензина Аи-80, закупленного АЗС (6203 тонн в среднем в день, что на 22,5% меньше озвученного спроса в 8000 тонн). Это на 44,6 тысяч тонн больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Компания также увеличивает объёмы размещения на бирже топлива. Например, 31 января на биржу выставлено 5550 тонн автобензина Аи-80, что ниже спроса на 30,6%.
31 января через нефтебазы, находящиеся в ведении «Узбекнефтегаза», потребителям поставлено 6303 тонны автобензина Аи-80, в частности 1466 тонн топлива в Ташкент и Ташкентскую область. Однако компания признаёт, что на сегодняшний день ограничена возможность полного обеспечения возникающего спроса производственными мощностями.
В связи с этим Узбекистан начал импортировать бензин Аи-80 из России. В частности, с российскими производителями заключены контракты на импорт 50 тысяч тонн Аи-80 К5. Сегодня загружено 44,2 тысяч тонн автобензина, принимаются меры по поставке на территорию республики и реализации на внутренний рынок.
UNG Petro также закупает бензин Аи-80-К5 у компании «Газпром» и реализует через АЗС потребителям Узбекистана.
В январе за счёт дополнительного завоза поставлено 8400 тонн высокооктанового автобензина, в частности Аи-92 — 5600 тонн, Аи-95 — 2500 тонн и АИ-98 — 300 тонн.
«По поручению Администрации президента и Кабинета министров Министерством энергетики установлен ежедневный и часовой контроль за бесперебойной и устойчивой поставкой автобензина», — говорится в сообщении.
Напомним, с 28 января на заправках UNG Petro стартовала продажа российского бензина Аи-80.
Отметим, что в Ташкенте поэтапно возобновляется работа газовых заправок. По состоянию на 3 февраля вновь открылись 35 заправок, но они пока работают по графику. Большинство из них будут открыты с 7:00 по 17:00. Список.