«Kapitalbank» rasman Uzum ekotizimining a’zosi bo‘lgani haqida e’lon qildi.
Avvalroq 28 dekabr kuni Finance TCI birja savdolarida «Kapitalbank» aksiyalarining 50 foizini sotib olgani haqida yozgan edik. Bitim qiymati 786,89 mlrd so‘mni tashkil etdi. Shunday qilib, Rossiyaning «Telekominvest» kompaniyasi bank aksiyadorlari tarkibidan chiqib ketdi va 61,54 foiz ulushi bilan O‘zbekistonning Finance TCI majoritar aksiyadori bo‘ldi.
O‘z navbatida, Finance TCI Djuzum SPV kompaniyasining sho‘ba korxonasi bo‘lib, respublika uchun Uzum ekotizimini rivojlantiryapti.
«Uzum kompaniyalar guruhi O‘zbekistondagi 10 dan ortiq tadbirkor va investorlarning tajribasi va aktivlarini birlashtirgan qo‘shma loyihadir», — deyiladi xabarda.
2022 yil noyabr oyida «Kapitalbank» sho‘ba korxonasi Apelsin raqamli banki Uzum ekotizimiga qo‘shilgan va o‘z nomini Uzum Bank deb o‘zgartirgan edi. «Kapitalbank» ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda har oyda 1,5 mln kishi ushbu xizmatdan foydalanadi. «Uzum Bank r2r-o‘tkazmalari soni bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallaydi», — deyiladi xabarda.
Ekotizimning boshqa xizmatlari bilan integratsiyalashuv bankka yangilangan keshbeck dasturini ishga tushirish imkonini berdi, shu jumladan, Uzum Market`dan Uzum Pay xizmati orqali buyurtmalarni to‘lashda qo‘shimcha bonuslarni ham.
2022 yil oktabrida tez yetkazib berish bilan Uzum Market marketpleysi ishga tushirildi. Hozirda saytdagi assortiment 200 mingdan ortiq noyob mahsulotlarni tashkil etadi va yetkazib berish geografiyasi 17 ta aholi punkti hamda mamlakatning aksariyat qismini qamrab oladi.
«Yetakchi moliyaviy va e-commerce xizmatlarining integratsiyasi hamda o‘z sohalaridagi eng yaxshi mutaxassislar tajribasining birlashtirilganligi Uzum`ga jismoniy shaxslar va biznesni rivojlantirish uchun noyob xizmatlar ekotizimini yaratish imkonini beradi. Shunday qilib, Uzum Market kompaniya va xususiy tadbirkorlarga IT-platforma va logistika yechimlaridan foydalangan holda yangi mijozlarni topish va o‘z mahsulotlarini butun mamlakat bo‘ylab sotish imkoniyatini beradi. Yuridik shaxslarga masofaviy xizmat ko‘rsatish va buxgalteriya hisobjtini avtomatlashtirishga yo‘naltirilgan Uzum moliyaviy xizmatlarining rivojlanishi tufayli tadbirkorlik faoliyatini yuritish jarayoni yengillashadi, bu esa mamlakatimiz aholisining yanada ko‘proq o‘z tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish imkoniyatiga ega bo‘lishini anglatadi», — deyiladi xabarda.
«Kapitalbank» Uzum ekotizimiga qo‘shilish orqali o‘z foydalanuvchilari hisobiga mijozlar bazasini sezilarli darajada kengaytirishi kutilmoqda.
«„Kapitalbank“ o‘z xizmatlarini rivojlantirish bilan birga Uzum brendi bilan kooperatsiyada qo‘shimcha mahsulot qatorini taklif etadi. Masalan, bank mijozlari barcha xizmatlar uchun yagona Uzum ID`ga ega bo‘ladi va sodiqlik tizimidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi, bank xizmatlari esa Uzum Market foydalanuvchilari uchun mavjud bo‘ladi», — deya qayd etildi.
Shu bilan birga, «Kapitalbank» o‘z brendini saqlab qoladi, bank hamkorlari va mijozlari uchun shartlar o‘zgarishsiz qoladi

«Капиталбанк» выпустил официальное сообщение о том, что становится частью экосистемы Uzum.
Как мы писали ранее, 28 декабря компания Finance TCI приобрела на биржевых торгах 50% акций «Капиталбанка». Сумма сделки составила 786,89 млрд сумов. Таким образом, российская компания «Телекоминвест» вышла из состава акционеров банка, а мажоритарным акционером с долей владения 61,54% стала узбекистанская Finance TCI.
В свою очередь, Finance TCI является дочерней компанией Djuzum SPV, которая развивает экосистему цифровых сервисов Uzum.
«Группа компаний Uzum — совместный проект, объединивший экспертизу и активы более 10 предпринимателей и инвесторов Узбекистана», — говорится в сообщении.
В ноябре 2022 года к экосистеме Uzum присоединилась дочерняя компания «Капиталбанка» — цифровой банк Apelsin, сменивший название на Uzum Bank. По данным «Капиталбанка», ежемесячно сервисом пользуются 1,5 миллиона жителей страны. «Uzum Bank занимает лидирующую позицию по числу р2р-переводов», — говорится в сообщении.
Интеграция с другими сервисами экосистемы позволила банку запустить обновлённую программу кешбэка, включающую, в том числе, дополнительные бонусы при оплате заказов с Uzum Market через сервис Uzum Pay, отметили в «Капиталбанке».
В октябре 2022 года был запущен маркетплейс с быстрой доставкой Uzum Market. Сейчас ассортимент на площадке составляет свыше 200 тысяч товаров, а география доставки охватывает 17 населённых пунктов и большую часть страны.
«Интеграция ведущих финансовых и e-commerce сервисов позволит Uzum создать уникальную экосистему услуг для частных лиц и развития бизнеса. Так, маркетплейс Uzum Market, даёт компаниям и частным предпринимателям возможность находить новых клиентов и продавать свои товары по всей стране, используя IT-платформу и логистические решения. Благодаря развитию финансовых сервисов Uzum, направленных на дистанционное обслуживание юридических лиц и автоматизацию бухгалтерского учёта станет проще и сам процесс ведения бизнеса, а значит, ещё больше жителей страны смогут начать своё дело», — подчеркнули в «Капиталбанке».
Присоединяясь к экосистеме Uzum, «Капиталбанк» имеет цель расширить свою клиентскую базу за счёт ее пользователей.
«„Капиталбанк“, наряду с развитием собственных сервисов и услуг, дополнительно предложит совместную продуктовую линейку в кооперации с брендом Uzum. Так, например, у клиентов банка появится единый для всех сервисов Uzum ID и доступ к системе лояльности, а сервисы банка станут доступны пользователям Uzum Market», — говорится в сообщении.
При этом подчёркивается, что «Капиталбанк» сохранит собственный бренд, неизменными останутся условия для партнёров и клиентов банка.