Shavkat Mirziyoyev 29 dekabr kuni «Ta’lim sifatini oshirish — Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining yakkayu yagona to‘g‘ri yo‘lidir!» mavzusidagi zamonaviy darsliklar ko‘rgazmasi bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Qayd etilishicha, o‘tgan uch yil davomida darsliklarni yangilash bo‘yicha ish olib borilgan. Maxsus ishchi guruh tomonidan «ilg‘or xorijiy metodika asosida» 1−4-sinf kitoblari yangidan tayyorlandi. Ko‘rgazmada davlati rahbariga ushbu darsliklar mazmuni haqida ma’lumot berildi.
Ular XXI asr kishisi uchun eng zarur bo‘lgan «4K» ko‘nikmasi bo‘yicha ishlab chiqilgan (kritik fikrlash, kreativlik, kollaboratsiya, kommunikatsiya). Ya’ni, bu o‘quvchilarda tanqidiy fikrlash, ijodiy yondashuv, jamoada ishlash va muloqot ko‘nikmalarini shakllantiradi.
Ta’kidlanishicha, yangi darsliklarni tayyorlashda PISA, PIRLS, TIMSS, EGMA, EGRA kabi xalqaro dasturlardagi namunaviy vazifalar asos qilib olingan. Darslik bilan birga mashg‘ulot daftarlari, o‘qituvchilar uchun metodik qo‘llanmalar ham chop etilgan. Shuningdek, bu tizimga Estudy elektron ta’lim platformasi integratsiya qilingan. Undan dars paytida ham, bo‘sh vaqtda ham foydalanish mumkin.
Prezident yangi darsliklar bilan tanishib, ularning mazmuni yuzasidan tavsiyalar berdi.
«Dunyo pedagoglari tajribasidan foydalangan yaxshi. Shu bilan birga, darsliklarda milliy g‘oya, ajdodlarimiz merosi ham bo‘lishi kerak. Masalan, jadid bobolarimiz ta’lim bo‘yicha qancha ishlar qilgan. Yaqinda Elbekni o‘qidim. „Qiz bolani o‘qitgan davlat butun jamiyatni o‘qitgan bo‘ladi“ deb yozgan ekan. Bizning darsliklarimizda bunday gaplar yo‘q-ku. Nima demoqchiman? Yangi darsliklarni shunday mukammal tayyorlash kerakki, keyinchalik bunga yana qaytmaylik. Bugungi ta’lim qirq yildan keyin biz haqimizda so‘zlaydi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Darsliklarni amalda tatbiq qilish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Mazkur yangi darsliklar xalqaro ekspertizadan o‘tkazilib, poytaxtdagi 134-maktabda sinab ko‘rildi. Birlamchi natijalarga ko‘ra, ular asosida o‘qitilgan o‘quvchilarning o‘zlashtirish darajasi 88 foizni tashkil etdi. Amaldagi dastur bo‘yicha esa bu 67 foiz, xolos. Ko‘rgazmada mazkur darslik sinovdan o‘tkazilgan boshlang‘ich sinf darsi namoyish etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 декабря ознакомился с выставкой новых учебников «Повышение качества образования — единственно правильный путь развития Нового Узбекистана!», сообщила пресс-служба главы государства.
В сообщении отмечается, что в течение последних трёх лет проводилась работа по обновлению учебников. Учебники для 1−4-х классов были заново разработаны специальной рабочей группой «на основе передовых зарубежных методик». На выставке президента проинформировали о содержании этих учебников.
Они разработаны на основе принципа «4K» — критическое мышление, креативность, коллаборация и коммуникация — навыков, наиболее полезных человеку XXI века. То есть учебники призваны сформировать у учащихся умение критически мыслить, творчески подходить к задаче, работать в команде и общаться, говорится в сообщении.
При подготовке новых учебников за основу были взяты типовые задания международных программ PISA, PIRLS, TIMSS, EGMA, EGRA. Наряду с учебниками разработаны рабочие тетради и методические пособия для учителей. Платформа электронного обучения Estudy также интегрирована в систему.
Президент ознакомился с новыми учебниками и дал рекомендации по их содержанию.
«Использовать мировой педагогический опыт — хорошее решение. Но вместе с тем в учебниках должны присутствовать национальная идея, наследие наших предков, — сказал президент. — К примеру, солидная работа в сфере образования была проделана нашими предками-джадидами. Недавно прочитал Элбека. Он писал, что тот, кто даёт образование девочкам, тот даёт образование всему обществу. А в наших учебниках этот фактор не учтён».
«Что я хочу сказать: необходимо разработать наши учебники максимально совершенными, чтобы нам больше не приходилось возвращаться к этому вопросу. Та система образования, которую мы строим сегодня, расскажет о нас через сорок лет, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Представленные учебники прошли «международные экспертизу», а также апробацию в столичной школе №134. Предварительные результаты показали, что успеваемость учащихся по новым учебникам составила 88% против 67% по действующей программе, говорится в сообщении.
На выставке был продемонстрирован показательный урок с участием учащихся одного из начальных классов, в котором апробировался новый учебник. В школе, где внедрена инклюзивная модель образования, вместе с обычными детьми учатся и дети с особыми потребностями.