O‘zbekiston Oliy Majlisi Senatining seshanba kuni bo‘lib o‘tgan 36-yalpi majlisida «Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishini hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida»gi qonunning yangi tahriri ma’qullandi. Qonun quyi palata tomonidan 25 oktabr kuni qabul qilingan.
Yozda senatorlar qonun loyihasini rad etishgan, shundan so‘ng u parlamentning ikki palatasi a’zolaridan iborat kelishuv komissiyasi tomonidan qayta edi. Hujjat prezident tomonidan imzolanishi kerak. Shundan so‘ng u uch oy muddatda, tamaki mahsulotlari, tamaki va nikotin iste’mol qilish vositalariga qo‘yiladigan qadoqlash va markalash talablari to‘g‘risidagi qoidalar esa bir yil ichida kuchga kiradi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan Senat raisi Tanzila Narbayeva alkogol va tamaki mahsulotlarini tarqatish va iste’mol qilishni cheklash umummilliy harakatga aylanishi kerakligini ta’kidladi.
«Gap odamlar salomatligi, birinchi navbatda, yoshlar — millat kelajagi haqida bormoqda… Biz jamiyatda sog‘lom turmush tarzini joriy etishga intilamiz va qonun bu yo‘lda muhim qadam bo‘lishiga ishonamiz», — dedi u.
Tanzila Narbayeva qonun yetarli darajada keng qamrovli ekani, uning barcha normalari amalda ishlashi kerakligini ta’kidladi.
Qonun alkogol va tamaki mahsulotlarini, shuningdek, tamaki va nikotinni iste’mol qilish uchun vositalarini 21 yoshga to‘lmagan shaxslarga (hozirda bu chegara 20 yosh), 21 yoshga to‘lmagan shaxslar tomonidan sotish taqiqlaydi.
Ushbu mahsulotlarni sotuvchining bevosita ishtirokisiz, shu jumladan savdo avtomatlari va boshqa elektron yoki mexanik qurilmalar orqali, o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish javonlaridan hamda elektron tijorat ko‘rinishida sotish (bundan ko‘piklanadigan va tabiiy vinolar mustasno), shu jumladan, har qanday usul bilan yetkazib berish taqiqlanadi.
Ushbu mahsulotlarni ko‘chma va sayyor savdo yo‘li bilan (qo‘l, lotoklarda, savatchalarda, qo‘l aravachalarida), ko‘chmas savdo obyektlaridan tashqarida, dorixonalarda va bolalar tovarlarini sotish uchun mo‘ljallangan binolarda sotish taqiqlanadi. Shuningdek, bolalar o‘yinchoqlari, shirinliklari yoki boshqa bolalar mahsulotlariga taqlid qiluvchi bunday mahsulotlarni sotish ham taqiqlangan.
Alkogolli va tamaki mahsulotlari hamda tamaki va nikotindan foydalanishga mo‘ljallangan vositalarini sog‘liqni saqlash tashkilotlari, ta’lim muassasalari, madaniyat muassasalari, sport-sog‘lomlashtirish muassasalari, sanatoriylar va tibbiy-ijtimoiy muassasalar hududida sotish mumkin emas.
Ushbu mahsulotlarni sotadigan ko‘chmas savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari ta’lim, sport va diniy tashkilotlar hududidan (bu so‘z amaldagi normani to‘ldiradi) to‘g‘ri chiziqda 200 metrdan kam masofada joylashtirilishi mumkin emas. Maktablar va bolalar bog‘chalari yonida sigaret va spirtli ichimliklar do‘konlari joylashgan bo‘lsa, bu holatni do‘konlar va nazorat idoralari 200 metrlik o‘lchov maktab eshigidan boshlab hisoblangan, deb asoslashar edi.
200 metr chegara umumiy savdo maydoni 1000 kv.m dan ortiq bo‘lgan savdo majmualari (bozorlar) va yarmarka pavilonlari hududida joylashgan savdo obyektlariga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Qonun ushbu mahsulot texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi me’yoriy hujjatlar talablariga javob bermasa va mahsulot sifatini tasdiqlovchi hujjatlarga ega bo‘lmasa, uni sotishni taqiqlaydi.
Agar iste’mol idishida tibbiy ogohlantirish bo‘lmasa, tamaki mahsulotlarining iste’mol o‘ramida 20 dan kam sigareta bo‘lsa, iste’mol o‘ramisiz (paketi, bloki) yoki donalik (sigaretalar uchun) bo‘lsa, ushbu mahsulotlarni sotish taqiqlanadi.
Temir yo‘l vokzallari, avtovokzallar, aeroportlar, daryo portlari, metro bekatlarining hududlari va xonalarida (boj olinmaydigan do‘konlar bundan mustasno) tamaki mahsulotlarini, shuningdek tamaki va nikotindan foydalanishga mo‘ljallangan vositalarni sotish taqiqlanadi.
Alkogolli mahsulotlar (pivo bundan mustasno) minimal ulgurji va chakana narxlardan past narxlarda sotilmaydi.
Alkogol va tamaki mahsulotlarini, shuningdek, tamakini hamda nikotinni iste’mol qilish moslamalarini sotishni bevosita amalga oshirayotgan shaxs 21 yoshdan kichik ko‘ringan xaridordan uning shaxsi va yoshini tasdiqlovchi hujjatini ko‘rsatishni talab qilishi, hujjat mavjud bo‘lmagan taqdirda esa alkogol va tamaki mahsulotlari sotishni rad etishi shart.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на 36-м пленарном заседании во вторник одобрил новую редакцию закона «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции». Закон был принят Законодательной палатой 25 октября.
Летом сенаторы отклоняли проект закона, после чего он дорабатывался согласительной комиссией из членов двух палат парламента. Документ должен подписать президент. После этого он вступит в силу в течение трёх месяцев, а положения, касающиеся требований к упаковке и маркировке табачной продукции, устройств для употребления табака и никотина, — в течение года.
Выступая на заседании, председатель Сената Танзила Нарбаева заявила, что ограничение распространения и употребления алкогольной и табачной продукции должно превратиться в общенациональное движение.
«Речь идёт о здоровье людей, в первую очередь, молодёжи — будущем нации… Мы стремимся внедрить в обществе здоровый образ жизни и верим, что закон станет важным шагом на этом пути», — сказала она.
Танзила Нарбаева подчеркнула, что закон является достаточно всеохватным, но все его нормы должны работать на деле.
Закон запрещает реализацию алкогольной и табачной продукции, а также устройств для употребления табака и никотина лицам, не достигшим 21 года (сейчас — 20 лет), а также лицами (продавцами), не достигшими 21 года (новое требование).
Нельзя будет продавать эту продукцию без непосредственного участия продавца, в том числе посредством торговых автоматов и других электронных или механических устройств, с полок самообслуживания и в форме электронной коммерции (за исключением игристых и натуральных вин), в том числе с помощью доставки любым путём.
Запрещается продажа указанной продукции путём выездной и выносной торговли (с рук, лотков, из корзин, ручных тележек), вне стационарных торговых объектов, в аптеках и в помещениях, предназначенных для реализации товаров детского ассортимента. Вводится также запрет на продажу такой продукции, имитирующей детские игрушки, конфеты или другие товары детского ассортимента.
Алкогольную и табачную продукцию и устройства для употребления табака и никотина нельзя продавать на территориях организаций системы здравоохранения, образовательных организаций, учреждений культуры, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, санаторно-курортных и медико-социальных учреждений.
Стационарные торговые объекты и объекты оказания услуг, торгующие этой продукцией, не могут быть расположены на расстоянии менее 200 м по прямой линии от территорий (этим словом дополняется действующая норма) образовательных, спортивных и религиозных организаций. Сейчас встречаются случаи, когда магазины сигарет и алкоголя находятся рядом со школами и детсадами, при этом магазины и контролирующие органы обосновывают это тем, что расстояние в 200 м измеряется от ворот учебных учреждений.
Ограничение в 200 м не распространяется на объекты торговли, расположенные на территории торговых комплексов (рынков) с общей торговой площадью более 1000 кв. м и в ярмарочных павильонах.
Законом запрещается продажа данной продукции, если она не соответствует требованиям нормативных документов в области технического регулирования и не имеет документов, подтверждающих качество продукции.
Нельзя будет продавать эту продукцию при отсутствии на потребительской таре медицинского предупреждения, в случае если потребительская упаковка табачной продукции содержит менее 20 сигарет (в отношении сигарет), без потребительской упаковки (пачки, блока) или поштучно (в отношении сигарет).
Запрещается продажа табачной продукции, а также устройств для употребления табака и никотина на территориях и в помещениях (за исключением магазинов беспошлинной торговли) железнодорожных вокзалов, автовокзалов, аэропортов, речных портов и станций метрополитена, предназначенных для оказания услуг по перевозкам пассажиров и бытовых услуг.
Алкогольную продукцию (за исключением пива) нельзя будет продавать по ценам ниже минимальной оптовой и розничной цены.
Лицо, непосредственно осуществляющее реализацию алкогольной и табачной продукции, а также устройств для употребления табака и никотина, обязано будет требовать от покупателя, выглядящего моложе 21 года, предъявления документа, удостоверяющего его личность и возраст. В случае отсутствия документа покупателю должно быть отказано в реализации этой продукции.