Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) O‘zbekistonning Buxoro viloyatida umumiy quvvati 1 GVt gacha bo‘lgan ikkita shamol elektr stansiyasini qurish va foydalanishga topshirishga ko‘maklashish uchun qiymati 520 mln dollargacha bo‘lgan ikkita sindikatlangan kredit ajratdi, deb xabar qildi bank matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yil yanvar oyida O‘zbekiston hukumati va Saudiyaning ACWA Power kompaniyasi o‘rtasida Buxoro viloyatining Peshko‘ va G‘ijduvon tumanlarida ikkita shamol elektr stansiyasi qurish bo‘yicha shartnoma imzolangan edi. ACWA Power ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun ikkita: Dzhankeldy Wind va Bash Wind loyiha kompaniyalarini tashkil etdi.
YeTTBning Bash Wind kompaniyasi uchun 277 mln dollargacha bo‘lgan krediti YeTTBning 150 mln dollargacha bo‘lgan A krediti hamda tijorat banklariga sindikatsiyalanadigan 127 mln dollargacha bo‘lgan V kreditidan iborat bo‘ladi.
Hisobotda aytilishicha, yangi shamol stansiyasi yiliga 1650 GVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi va karbonat angidrid (CO2) chiqindilarini yillik 930 ming tonnaga kamaytirishga yordam beradi.
Dzhankeldy Wind kompaniyasiga YeTTBning 243 mln dollarlik krediti YeTTBning 150 mln dollar miqdoridagi A kreditidan iborat bo‘ladi, qolgan 93 mln dollari esa tijorat banklariga sindikatlanadi.
Bu elektr stansiyasi yiliga 1550 GVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi va CO2 chiqindilarini yillik 890 ming tonnaga kamaytirishga yordam berishi kutilmoqda.
Ikkala loyiha ham Deutsche Investitions und Entwicklungsgesellschaft (DEG), Proparco, Standard Chartered Bank va tijorat banklari tomonidan birgalikda moliyalashtirilishi mumkin, deya qo‘shimcha qildi YeTTB.
O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiya manbalarini joylashtirish rejasi 2030 yilgacha 12 GVt quyosh va shamol energiyasini yaratishga qaratilgan, deb eslatib o‘tdi YeTTB.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) организовал два синдицированных кредита на сумму до 520 млн долларов, которые помогут построить и ввести в эксплуатацию две ветроэлектростанции общей мощностью до 1 ГВт в Бухарской области в Узбекистане, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
Напомним, в январе 2021 года правительство Узбекистана и саудовская компания ACWA Power подписали соглашения о строительстве двух ветровых электростанций в Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области. ACWA Power создала две проектные компании для реализации этих проектов — Dzhankeldy Wind и Bash Wind.
Кредит ЕБРР в размере до 277 млн долларов для компании Bash Wind будет состоять из кредита А в размере до 150 млн долларов, предоставляемого ЕБРР, и кредита В в размере до 127 млн долларов, который будет синдицирован коммерческим банкам.
Новая ветряная электростанция будет ежегодно производить 1650 ГВтч электроэнергии и поможет сократить ежегодные выбросы CO2 на 930 тысяч тонн, отмечается в сообщении.
Кредит ЕБРР в размере 243 млн долларов компании Dzhankeldy Wind будет состоять из кредита А в размере 150 млн долларов, предоставляемого ЕБРР, а оставшиеся 93 млн долларов будут синдицированы коммерческим банкам.
Эта электростанция, как ожидается, будет ежегодно производить 1550 ГВтч электроэнергии и поможет сократить ежегодные выбросы CO2 на 890 тысяч тонн.
Оба проекта также могут быть софинансированы Deutsche Investitions und Entwicklungsgesellschaft (DEG), Proparco, Standard Chartered Bank и коммерческими банками, добавили в ЕБРР.
План развёртывания возобновляемых источников энергии в Узбекистане нацелен на создание 12 ГВт солнечной и ветровой энергии к 2030 году, напомнили в ЕБРР.