Moskva avtobuslarida o‘zbek, qirg‘iz va tojik tillarida soddalashtirilgan tartibda Rossiya fuqaroligini olish evaziga Rossiya Qurolli Kuchlari safiga qo‘shilish haqidagi e’lonlar efirga uzatilmoqda.
9 dekabr kuni ijtimoiy tarmoqlarda Moskva avtobuslaridan birining salonidagi ekranda o‘zbek tilida Rossiya armiyasi safiga qo‘shilish chaqirig‘i efirga uzatilgani aks etgan fotosurat tarqaldi.
«Rossiya Qurolli Kuchlarida shartnoma bo‘yicha harbiy xizmatga kirganingizda, siz Rossiya Federatsiyasi Prezidentining farmoniga muvofiq soddalashtirilgan tartibda Rossiya fuqaroligini olishingiz mumkin», — deyiladi e’londa.
Moskvadagi avtobuslar va elektroavtobuslar uchun mas’ul bo‘lgan «Mosgortrans» DUK TASS va РБКga e’lonlar haqiqatan ham ko‘rsatilganini, ammo allaqachon olib tashlanganini tasdiqladi.
Kompaniyaning xabar berishicha, e’lonlar «Saxarova» migratsiya markazi rahbariyatining iltimosiga binoan MS1, MS2 va MS3 yo‘nalishlaridagi avtobuslarda ikki oy muddatga joylashtirilgan. «Hozirda xabarlar efirdan olib tashlandi», — deyiladi matbuot xizmati xabarida.
sentabr oyida Vladimir Putin RF fuqaroligi to‘g‘risidagi qonunga Rossiya armiyasida xizmat qilish uchun shartnoma imzolagan xorijliklarning fuqarolik olishini osonlashtiradigan o‘zgartirishlarni ma’qullagan edi. Unga ko‘ra, chet ellik kontrakt ishchilariga yashash uchun ruxsatnoma taqdim etmasdan fuqarolikni olish uchun ariza topshirishga ruxsat berildi.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xorijdagi vatandoshlarni qurolli kuchlar safiga qo‘shilmaslik va jangovar harakatlarda qatnashmaslikka chaqirdi hamda buning uchun jinoiy javobgarlikdan ogohlantirdi.
Tong Jahoni va «Rus sidyaaya» huquqni himoya qilish tashkilotlari rahbarlari Valentina Chupik va Olga Romanova «Gazeta.uz»ga Rossiyada mehnat qilayotgan va hibsdagi O‘zbekiston fuqarolari Ukrainaga urushga qanday jalb qilinayotgani haqida so‘zlab berishdi (xuddi shu materialda Rossiyadagi O‘zbekiston fuqarolariga yordam ko‘rsatishga tayyor bo‘lgan huquqni himoya qilish tashkilotlari raqamlari mavjud).

В автобусах Москвы транслировали объявления на узбекском, кыргызском и таджикском языках с призывом поступить на службу в Вооружённые силы России в обмен на получение российского гражданства по упрощённой процедуре.
9 декабря в социальных сетях распространилась фотография, на которой запечатлён салон одного из московских автобусов, на экранах которого транслируется объявление на узбекском языке с призывом вступать в армию РФ.
«При поступлении на военную службу по контракту в Вооружённые силы России вы можете в упрощённом порядке получить российское гражданство в соответствии с указом президента Российской Федерации», — говорилось в сообщении.
В ГУП «Мосгортранс», которое отвечает за автобусы и электробусы в Москве, подтвердили ТАСС и РБК, что объявления действительно показывали, но уже убрали.
Предприятие сообщило, что объявления были размещены по обращению руководства миграционного центра «Сахарово» в автобусах маршрутов МЦ1, МЦ2 и МЦ3 сроком на два месяца. «В настоящее время сообщения сняты с эфира», — заявили в пресс-службе.
В сентябре Владимир Путин утвердил поправки в закон о гражданстве Российской Федерации, упрощающие получение гражданства иностранцами, которые подписали контракт на прохождение военной службы в российской армии. Иностранцам-контрактникам разрешили обращаться за получением гражданства без предоставления вида на жительство.
В Генпрокуратуре Узбекистана призывали соотечественников за границей не вступать в ряды вооружённых сил и не участвовать в боевых действиях, а также предупредили об уголовной ответственности за это.
Руководители правозащитных организаций Tong Jahoni Валентина Чупик и «Русь сидящая» Ольга Романова рассказывали «Газете.uz», как граждан Узбекистана, находящихся в России на заработках и в тюрьмах, вербуют для отправки на войну с Украиной (в этом же материале есть контакты правозащитных организаций, которые готовы оказать помощь гражданам Узбекистана в России).