Rossiya prezidenti Vladimir Putin RF bilan O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi gaz bo‘yicha hamkorlik masalasini yana bir bor ko‘tardi. U 9 dekabr kuni Bishkekda bo‘lib o‘tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishi yakunida so‘zga chiqib, Qozog‘iston va O‘zbekiston iqtisodlarining gazga bo‘lgan talabi, ayniqsa, eksport majburiyatlarini hisobga olganda oshib borishini ta’kidladi.
RF, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston va Qirg‘izistonni o‘z ichiga olgan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlari iqtisodiyoti «hozir o‘sib bormoqda va kelajakda ham o‘sadi», bu esa energiya iste’molining oshishiga olib keladi, dedi Putin. O‘zbekiston 2020 yil dekabr oyidan YeOIIda kuzatuvchi maqomiga ega.
«Hozirdanoq yetishmayapti hamda energiya [ishlab chiqaruvchi] va gaz qazib oluvchi Qozog‘iston va O‘zbekiston kabi davlatlar, ular oldinga qarashmoqda va to‘g‘ri qilishmoqda — u yerda juda yaxshi iqtisodiy jamoalar shakllantirilgan, shunday barqaror siyosiy rahbariyat. Har ikki davlat prezidentlari oldinga qarashmoqda va kelgusi yillarda qancha [gaz] kerak bo‘lishini o‘ylashmoqda. Va ular, jumladan, o‘tgan yillarda yuzaga kelgan eksport majburiyatlarini hisobga olgan holda, qo‘shimcha hajmlar, qo‘shimcha resurslar kerak bo‘ladi, degan xulosaga kelishadi. Ularning eksport majburiyatlari bor», — dedi u.
RF prezidenti eksport majburiyatlari haqida bir necha bor ta’kidlab, ikki mamlakatda ichki iste’mol o‘sib borayotganini ta’kidladi.
«Bularning barchasi bizni soatlarimizni yana solishtirib olishni, barchasi qanday ishlashini va qo‘shimcha nima qilishimiz mumkinligini ko‘rib chiqishimizni taqozo etadi. Qila olamizmi yoki yo‘qmi? Ha, qila olamiz. Lekin ko‘plab masalalar bor. Misol uchun, Qozog‘iston shimoli gazni Orenburgdan oladi. Lekin gaz Orenburgga, bizning gazni qayta ishlash zavodimizga Karachaganakdan, Qozog‘istondagi kondan keladi. [Gaz] Qozog‘istonga Rossiyaning ichki narxlarida keladi», — dedi u.
O‘zbekistonga gaz yetkazib berish uchun Sovet Ittifoqi davrida yaratilgan gaz tashish tizimidan foydalanish zarur, — dedi Vladimir Putin.
«Uni ta’mirlash kerak, u yerda hamma joyida hushtak chalinyapti. U yerda ikkita tarmoq bor. Bittasidan mutlaqo foydalanilgani yo‘q, ikkinchisi esa Karachaganakdan Orenburgga gaz yetkazib berish uchun ishlatiladi. Aagar bu gaz O‘zbekistonga berilsa, invers rejimida ishlashi kerakmi yoki revers? Bu ham masala», — dedi Rossiya rahbari.
Bu holatda Qozog‘iston hududi orqali O‘zbekistonga alohida gaz uzatish tizimini qurish zarur. «Rossiyaning o‘zida ham Markaziy Osiyoga gaz yetkazib berish uchun ichki infratuzilmani qurish kerak bo‘ladi. Rossiyada, Rossiya Federatsiyasi hududida. Bu esa oz emas, ko‘p emas — 260 mlrd rubldan (taxminan 4,16 mlrd AQSh dollari) atrofida», — dedi u.
«O‘zaro kelishilgan va ehtimol, qayerdadir murosali yechimlarni ishlab chiqish va qabul qilishni talab qiladigan ko‘p masalalar borki, ularni aniq topish mumkin. Ya’ni, bu ma’noda qandaydir energetik alyans bo‘lishi mumkin», — deb tushuntirdi Vladimir Putin.
RF rahbari YeOII doirasida yagona gaz bozorini yaratishga tayyorgarlik ko‘rilganini eslatdi.
«Bizning YevrAzES (YeOIIning sobiq nomi — tahr.) mamlakatlari oldidagi majburiyatlarimiz ham bor. O‘zbekiston hamon kuzatuvchi maqomda. Lekin O‘zbekiston uchun, albatta, bu ham YevrAzES ishiga chuqurroq nazar tashlash va bu yerda, umuman, YevrAzES bilan manfaatli nuqtalarini topish uchun yaxshi imkoniyatdir. Bu yerda yengib bo‘lmaydigan to‘siqlar yo‘q. Ammo buning uchun ekspertlar darajasida juda tizimli ish va moliyaviy noto‘g‘ri hisob-kitoblar, har bir davlatning ushbu investitsiyalardagi ishtirokini muvofiqlashtirish kerak «, — deya qo‘shimcha qildi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya, Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi gaz sohasidagi hamkorlik yaxshi istiqbolga ega.
«Bu yaxshi, katta va juda istiqbolli ish. Va kelajak uchun yaxshi istiqbollar bilan. Biz ishlaymiz. Bu ish boshlandi», — dedi RF prezidenti.
Noyabr oyi oxirida Vladimir Putin Rossiya, Qozog‘iston va O‘zbekistonning «uch tomonlama gaz ittifoqi»ni tuzishni taklif qilgani ma’lum bo‘lgan edi.
Kuni kecha O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari, energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov O‘zbekiston gazni «qandaydir alyans yoki ittifoq» orqali emas, balki tijorat shartnomasi doirasida import qilish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazayotganini bildirdi.

Президент России Владимир Путин вновь затронул вопрос газового сотрудничества РФ с Узбекистаном и Казахстаном. Выступая по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета в Бишкеке 9 декабря он сказал, что потребность экономик Казахстана и Узбекистана в газе будет расти, тем более с учётом их экспортных обязательств.
Экономики стран Евразийского экономического союза, куда входят РФ, Армения, Беларусь, Казахстан и Кыргызстан, «растут и сейчас, и будут расти в будущем», что приведёт к увеличению объёма потребления энергоресурсов, сказал Путин. Узбекистан является наблюдателем в ЕАЭС с декабря 2020 года.
«Уже сейчас не хватает, и такие энерго- и газодобывающие страны, как Казахстан и Узбекистан, они смотрят вперёд, конечно, и правильно делают — там очень хорошие экономические команды созданы, такое стабильное политическое руководство. Президенты обеих стран смотрят вперёд и считают, сколько потребуется в ближайшие годы. И приходят к выводу, что им нужны будут дополнительные объёмы, дополнительные ресурсы, имея в виду, в том числе и их обязательства, возникшие в предыдущие годы по экспорту. У них есть обязательства по экспорту», — сказал он.
Президент РФ несколько раз отметил про обязательства по экспорту и указал на рост внутреннего потребления в двух странах.
«Всё это вызывает необходимость нам ещё раз сверить часы, посмотреть, как это всё устроено и что мы можем сделать дополнительно. Можем или нет? Да, можем. Но вопросов много. Например, ведь север Казахстана получает с Оренбурга газ. Но на Оренбург, на наше предприятие по переработке газа, газ приходит с Карачаганака, с месторождения из Казахстана. В Казахстан приходит [газ] по внутренним ценам России», — отметил он.
Для того, чтобы прокачать газ в Узбекистан, нужно использовать газотранспортную систему, созданную ещё в Советском союзе, сказал Владимир Путин.
«Её ремонтировать надо, там всё свистит уже. Там две нитки. Одна не используется вообще, а вторая используется, чтобы подавать газ с Карачаганака в Оренбург. А если подавать этот газ в Узбекистан, она должна работать в инверсном или реверсивном режиме? Это же вопрос», — заявил российский лидер.
В этом случае необходимо строить отдельную газотранспортную систему через территорию Казахстана в Узбекистан. «В России надо ещё построить внутреннюю инфраструктуру для дополнительной подачи [газа] в Среднюю Азию. В России, на территории Российской Федерации. А это ни много ни мало — где-то 260 млрд рублей (около 4,16 млрд долларов США)», — сказал он.
«Здесь очень много вопросов, которые требуют взаимного согласования, проработки и принятия согласованных, может быть, даже где-то компромиссных решений. И они точно могут быть найдены. В этом смысле это может быть какой-то такой альянс энергетический», — пояснил Владимир Путин.
Глава РФ напомнил о подготовке к созданию единого рынка газа в рамках ЕАЭС.
«У нас есть обязательства и перед странами ЕврАзЭС (прежнее название ЕАЭС — ред.). Узбекистан — пока наблюдатель. Но для Узбекистана это, конечно, тоже повод, чтобы присмотреться повнимательнее к работе ЕврАзЭС и найти здесь точки соприкосновения с ЕврАзЭС в целом. Здесь нет ни одного непреодолимого препятствия. Но это требует очень системной работы на экспертном уровне и финансовых просчётов, согласования участия каждой страны в этих инвестициях», — добавил он.
По его словам, газовое сотрудничество России, Казахстана и Узбекистана имеет хорошие перспективы.
«Это хорошая, большая, очень перспективная работа. И с хорошей перспективой на будущее. Мы будем работать. Эта работа начата», — сказал президент РФ.
В конце ноября стало известно, что Владимир Путин предложил создать «газовый трёхсторонний союз» России, Казахстана и Узбекистана.
На днях вице-премьер, министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов заявил, что Узбекистан ведёт переговоры, чтобы импортировать газ у соседей в рамках коммерческих контрактов, но не через «какой-то альянс или союз».
В ответ пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что предложение России не подразумевает поставку газа в обмен на политические условия. «Речь идёт о координации коммерческих интересов», — сказал он.