Қозоғистон Россия президенти Владимир Путиннинг РФ, Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг «қандайдир уч томонлама иттифоқи»ни яратиш, жумладан, газ соҳасидаги муаммоларни ҳал этиш таклифини қўллаб-қувватлайди. Бу ҳақда «Интерфакс» душанба куни Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаевга таяниб хабар берди.
«Ҳа, қўшимча мувофиқлаштириш ва ҳатто музокараларни талаб қиладиган масалалар бор. Гап, хусусан, газ соҳаси ҳақида кетмоқда. Аммо бу ерда биз ҳеч қандай масалани драмалаштирмаймиз. Мен Владимир Владимировичга айтдимки, бундай муаммолар бор, улар муҳокама қилишни талаб қилади, лекин ҳеч қандай драматизациясиз. Булар ишчи масалалар», — деди Тоқаев душанба куни Москвадаги Россия-Қозоғистон олий даражадаги музокаралари якунлари бўйича Россия бош вазири Михаил Мишустин билан учрашувда.
Қозоғистон президенти томонлар «тегишли келишувларга эришишига» ишонч билдирди.
«Бугун Владимир Владимирович қандайдир уч томонлама иттифоқ тузишимиз кераклигини айтди ва у Ўзбекистон президентига (Шавкат Мирзиёев) қўнғироқ қилмоқчи. Исталган натижалар ва келишувларга эришиш учун ҳар қандай ҳолатда ҳам ушбу мавзуни чуқур ўрганишимиз керак. Аслида, биз бунга тайёрмиз. Нега бўлмасин», — дея унинг сўзларидан иқтибос келтиради РИА Новости.
Қозоғистон президентининг матбуот хизмати Владимир Путин билан учрашув якунлари бўйича тарқатган хабарида иттифоқ тузиш ва газ соҳасидаги масалалар муҳокама қилингани ҳақида тилга олгани йўқ. Кремль матбуот хизмати ҳам бу ҳақда хабар бермаган.
Қозоғистон президентининг Москвага ташрифи унинг яқинда қайта сайланганидан кейинги илк хорижий ташрифи бўлди. Россия раҳбари билан учрашувда у бу воқеа «ўз-ўзидан чуқур сиёсий аҳамиятга», «маълум бир рамзий маънога эга»лигини айтди.
«Қозоғистон учун Россия Федерацияси асосий стратегик ҳамкор, турли соҳаларда биз билан чуқур алоқалар ўрнатган давлат бўлиб келган ва шундай бўлиб қолади… Мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорлик қандай ривожланаётганидан қониқиш ҳосил қилиш учун барча асослар бор. Шу билан бирга, сиз олдинга қарашингиз керак ва мен бу ерга айнан шу мақсадда келдим», — деди Қасим-Жомарт Тоқаев.

Казахстан поддерживает предложение президента России Владимира Путина о создании «некоего трёхстороннего союза» РФ, Казахстана и Узбекистана, в том числе для решения вопросов в газовой сфере. Об этом в понедельник сообщает «Интерфакс» со ссылкой на президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
«Да, есть вопросы, которые требуют дополнительного согласования и даже переговоров. В частности, речь идёт о газовой сфере. Но здесь мы не драматизируем какие-либо вопросы. Я только что сказал Владимиру Владимировичу о том, что такие вопросы имеются, они требуют обсуждения, но абсолютно без какой-либо драматизации. Это рабочие вопросы», — сказал Токаев на встрече с премьером-министром России Михаилом Мишустиным, которая прошла в понедельник после российско-казахстанских переговоров на высшем уровне в Москве.
Президент Казахстана выразил уверенность, что стороны «достигнут соответствующих договорённостей».
«Сегодня говорил Владимир Владимирович о том, что нам нужно создать некий трёхсторонний союз, и он собирается позвонить президенту Узбекистана [Шавкату Мирзиёеву]. Нам тоже нужно вникнуть в эту тему, во всяком случае, мне, чтобы прийти к искомым результатам и соглашениям. В принципе мы готовы к этому. Почему бы нет», — цитируют его «РИА Новости».
Пресс-служба президента Казахстана в сообщении по итогам встречи с Владимиром Путиным не упоминает об обсуждении создания союза и вопросов в газовой сфере. Пресс-служба Кремля также не сообщает об этом.
Визит президента Казахстана в Москву стал его первым зарубежным визитом после недавнего переизбрания. На встрече с главой России он заявил, что это событие «само по себе имеет глубокое политическое значение», «определённый символизм».
«Для Казахстана РФ была и остаётся основным стратегическим партнёром, государством, с которым нас связывают глубинные взаимоотношения в самых разных отраслях… Есть все основания быть удовлетворёнными тем, как развивается сотрудничество между странами. В то же время нужно смотреть вперёд, и именно с этой целью я прибыл сюда», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.