Toshkent hayvonot bog‘ida ko‘p yillardan beri birinchi marta panteralar paydo bo‘ldi, deb xabar qildi hayvonot bog‘i matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
To‘rt yoshli Tayfun va urg‘ochi Bagira Wildlife Care.hayvonot bog‘i boshqaruv kompaniyasi yordamida olib kelindi.
Panteralar xoda, taxtalar bilan jihozlangan, osti qum bo‘lgan turli volerlarga joylashtirildi. Ichki qismi somon bilan izolyatsiya qilingan. O‘ynashlari uchun ular yirik qushlarning patlaridan yasalgan to‘p va o‘yinchoqlarga ega.
Panteralar mol go‘shti yeyishadi, haftada bir marta ularga quyon beriladi, sut va tuxum ham diyetaga qo‘shiladi.
«Vaqt o‘tishi bilan ular o‘zlari uchun maxsus mo‘ljallangan keng ochiq maydonlarga ega ajoyib ekspozitsiya volerlariga o‘tadilar», — deb ta’kidladi hayvonot bog‘i.
Panteralarning terisi tim qora rangga ega — diqqat bilan qaralsa, unda dog‘larni ko‘rish mumkin. Tabiatda panteralar asosan yorug‘lik yetishmaydigan qalin o‘rmonlarda yashaydi. Tabiatda urg‘ochilar odatda 30−50 kg, erkaklari esa 50−75 kg vazn bosadi.
Bu hayvonlar yolg‘iz turmush tarzini olib boradilar, faqat nasl qoldiradigan mavsumda uchrashadi. Urg‘ochisi uch oylik homiladorlikdan so‘ng, bir yoki ikkita, kamroq uchta bolani dunyoga keltiradi.
Panteralar jussasi kichikroq bo‘lishiga qaramay, yo‘lbars va sherlarga qaraganda xavfliroq hayvonlardir, chunki ular ancha faol va harakatchan bo‘lishadi.

В Ташкентском зоопарке впервые за многие годы появились пантеры, сообщила «Газете.uz» пресс-служба зоопарка.
Четырёхлетние Тайфун и самка Багира были привезены при содействии управляющей компании зоопарка Wildlife Care.
Пантеры размещены в разных вольерах, которые оборудованы брёвнами, деревянными настилами, грунт — песок. Внутреннее помещение утеплено соломой. Для игр у них есть мячи и игрушки из перьев крупных птиц.
Питаются пантеры говяжьим мясом, один раз в неделю им даются кролики, в рацион также добавляется молоко и яйца.
«Со временем они переедут в специально проектируемые для них зрелищные экспозиционные вольеры с просторными открытыми выгулами», — отметили в зоопарке.
Шкура пантер неидеально чёрная — если приглядеться, на ней можно увидеть пятна. В природе пантеры обитают в основном в плотных лесах с недостатком освещения, где тёмные животные менее заметны, что облегчает им выживание. В потомстве у них могут быть как чёрные, так и пятнистые детёныши.
В природе самки обычно весят 30−50 кг, а масса взрослых самцов составляет 50−75 кг.
Эти животные ведут одиночный образ жизни, встречаясь только в период размножения. После трёхмесячной беременности у самки появляются один-два, реже три детёныша.
По поведению пантеры, несмотря на меньшие размеры, более опасные животные, чем тигры и львы, так как гораздо активнее и подвижнее их.