2022 yil yakuni bo‘yicha O‘zbekistonda davlat budjeti taqchilligi 4,2−4,5% darajasida prognoz qilinmoqda. Bu haqda Markaziy bank boshqaruv raisi Mamarizo Nurmuratov 27 oktabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida aytib o‘tdi.
Uning eslatishicha, O‘zbekiston iqtisodiyotini 2022 yilgi rivojlanishining asosiy ssenariysi belgilanayotganda inflyatsiya 8,5−9,5%, budjet taqchilligi esa 3% atrofida bo‘lishi prognoz qilingan, biroq real ko‘rsatkichlar prognozlardan yuqori bo‘ladi.
«Bugungi kunda fiskal xarajatlarning — qo‘shimcha [budjet] xarajatlarining oshishi, ijtimoiy yordam ko‘lamining kengayishi, ish haqining belgilangan ko‘rsatkichlardan biroz yuqoriga oshirilishi (inflyatsiya darajasidan yuqori) sababli — joriy yilda [budjet taqchilligi] 4,2−4,5% darajada bo‘lishi kutilmoqda. Bu albatta, o‘z-o‘zidan inflyatsiyaga ham ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois joriy yilda biz inflyatsiyani ilgari prognoz qilingan 8,5−9,5% darajasida emas, balki 12−12,5% kutmoqdamiz», — deya qayd etdi u.
Uning fikricha, hozirgi makroiqtisodiy sharoitda pul-kredit (monetar) siyosatining roli bilan bog‘liq holda inflyatsiya o‘sishini jilovlashda fiskal siyosat va fiskal konsolidatsiyaning roli ortib bormoqda.
«Chunki bu qo‘shimcha xarajat. Boshqacha qilib aytganda, qo‘shimcha pullarni muomalaga kiritish degani. Bu, o‘z navbatida, inflyatsiyaga ta’sir qiladi», — dedi u.
Shu bilan birga, regulyator rahbari amaldagi pul-kredit siyosati vositalari, jumladan, Markaziy bank asosiy stavkasini (15%) inflyatsiya darajasidan (sentabrda 12,2%) yuqori darajada ushlab turish orqali 2022 yil oxiriga kelib iste’mol narxlari o‘sish sur’atlarini 12% gacha pasaytira olishiga ishonch bildirdi.
Avvalroq hukumat Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga budjet taqchilligining maksimal miqdorini 3% dan 4%ga oshirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini kiritgandi. Bu esa davlat xarajatlarini 8 trillion so‘mga oshirishni nazarda tutadi. Bu Markaziy bank prognozlaridan pastligi sabab, hukumat limitga moslashish uchun davlat xarajatlarini optimallashtirishi talab etadi.
27 oktabr kuni Markaziy bank O‘zbekiston iqtisodiyotini 2025 yilgacha rivojlantirishning ikkita ssenariysini tasdiqladi. Keyingi yillarda yalpi ichki mahsulotning o‘sishi tarkibiy o‘zgarishlarning mantiqiy yakunlanishi, davlatning iqtisodiyotdagi rolining qisqarishi va boshqa omillarga bog‘liq bo‘ladi. Markaziy bank 2023 yildan boshlab hukumat davlat moliyasini tartibga solishni boshlashi kerakligini ta’kidladi.
Pul-kredit siyosati (monetar) — ichki bozorda narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida olib borilayotgan makroiqtisodiy siyosatning bir qismi. Pul-kredit siyosati pul-kredit instrumentlaridan foydalanish orqali bank tizimidagi likvidlik hajmini, foiz stavkalari va boshqa monetar ko‘rsatkichlarni belgilangan darajada ushlab turish uchun amalga oshiriladi.
Fiskal siyosat — davlat faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, davlat daromadlari va xarajatlarini muayyan iqtisodiy va ijtimoiy maqsadlar uchun tartibga solishga qaratilgan chora-tadbirlar tizimini o‘z ichiga oluvchi moliyaviy siyosatning ajralmas qismi. Hukumatning soliqlarni belgilash va mablag‘ sarflash huquqlaridan foydalanishiga asoslanadi.

Дефицит государственного бюджета Узбекистана по итогам 2022 года прогнозируется на уровне 4,2−4,5%. Об этом на пресс-конференции 27 октября сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов.
Он напомнил, что при определении основного сценария развития экономики Узбекистана на 2022 год прогнозировалась инфляция 8,5−9,5%, а дефицит бюджета — в пределах 3%, но реальные показатели будут выше прогнозов.
«На сегодняшний день из-за роста фискальных расходов — дополнительных расходов [бюджета], расширения охвата социальной помощи, повышения зарплат чуть выше определённых показателей (выше уровня инфляции) и других дополнительных необходимых затрат — в этом году ожидается [дефицит бюджета] на уровне 4,2−4,5%. Это, конечно же, само собой повлияет на инфляцию. Поэтому в этом году мы ожидаем инфляцию не на уровне ранее прогнозированных 8,5−9,5%, а 12−12,5%», — отметил он.
По его словам, в текущих макроэкономических условиях возрастает роль фискальной политики и бюджетной консолидации в сдерживании роста инфляции по отношению к роли денежно-кредитной (монетарной) политики.
«Потому что это дополнительные расходы. Проще говоря, выведение в обращение дополнительных денег. Это, в свою очередь, влияет на инфляцию», — заявил он.
При этом глава регулятора уверен, что действующими инструментами монетарной политики, в том числе через сохранение основной ставки ЦБ (15%) выше уровня инфляции (12,2% — в сентябре), удастся снизить темпы роста потребительских цен до 12% по итогам 2022 года.
Ранее правительство внесло в Законодательную палату Олий Мажлиса законопроект об увеличении предельного размера дефицита бюджета с 3% до 4%, что означает рост госрасходов на 8 трлн сумов. Это ниже прогнозов ЦБ, в связи с чем правительству необходимо оптимизировать госрасходы, чтобы уложиться в лимит.
27 октября Центробанк одобрил два сценария развития экономики Узбекистана до 2025 года. Рост ВВП в последующие годы будет зависеть от логического завершения структурных реформ, снижения роли государства в экономике и других факторов. В ЦБ отметили, что с 2023 года правительству необходимо надо начать приведение госфинансов в порядок.
Денежно-кредитная (монетарная) политика — это политика государства по управлению денежной массой (все наличные и безналичные средства в стране) и процентными ставками. Это действия государства на финансовом и валютном рынке, направленные на контроль темпов инфляции, курса национальной валюты, уровня занятости и стабильности экономического роста.
Под фискальной (налогово-бюджетной) политикой понимается использование государственных расходов и налоговой политики для воздействия на экономические условия, особенно макроэкономические условия, включая совокупный спрос на товары и услуги, занятость, инфляцию и экономический рост.