O‘zbekistonning ma’muriy markazi 2045 yilgacha mo‘ljallangan Toshkentning bosh rejasi loyihasi asosida qurilishi ko‘zda tutilayotgan «Yangi Toshkent»ga qisman ko‘chishi mumkin. Biroq mamlakat ma’muriy markazini boshqa hududga ko‘chirish rejalashtirilmagan.
Bu haqda bosh reja loyihasi mualliflaridan biri, «ToshkentboshplanLITI» instituti direktorining shaharsozlik va ilmiy loyihalar bo‘yicha o‘rinbosari Saidazim Sharipov «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi («Gazeta.uz» bu haqda batafsil ma’lumot bergan edi).
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro tajriba mamlakatlarning ma’muriy markazlari ularning iqtisodiy markazlaridan jug‘rofiy jihatdan alohida bo‘lishini ko‘rsatmoqda. Masalan: Nyu-York (iqtisodiy markaz) — Vashington (ma’muriy markaz), Istanbul — Anqara, Frankfurt — Berlin, Olmaota — Ostona. Biroq, Sharipovning ta’kidlashicha, shaharning asosiy funksiyalaridan biri boshqa hududga ko‘chiriladigan bo‘lsa, bu salbiy oqibatlar keltirib chiqarishi mumkin.
«Biz Samarqandni poytaxtga aylantirib, hamma narsani u yerga ko‘chirishimiz ham mumkin. Biroq unda hozirda mavjud ma’muriy hududlar nima bo‘ladi? Detroytdan sanoat shoshilinch ravishda boshqa hududga ko‘chirilganida, shahardagi hayot sezilarli yomonlashgan, jinoyatchilik oshgan. Anqaraning ma’muriy markazi Turkiya poytaxtining eng yaxshi tumani edi, biroq ma’muriy markaz shahar tashqarisiga ko‘chirilgach, bu tuman shahardagi eng yomonlaridan biriga aylandi», — dedi mutaxassis.
Uning qo‘shimcha qilishicha, ma’muriy muassasalar kengayishi mumkin. Rivojlanayotgan shaharda oliy ta’lim muassasalari soni ko‘payadi, mavjud ta’lim muassasalarining shtati va talabalari soni o‘sib boradi. Biroq ular shahar markazi doirasida kengaya olmaydi, deya qayd etib o‘tib Saidazim Sharipov.
«Shaharning funksiyalarini ko‘chirish masalalarida ehtiyotkor bo‘lish lozim. Shuning bois oqibatlar haqida tasavvurga ega bo‘lish uchun biz xorijiy va mahalliy mutaxassislarni jalb etyapmiz. Muvozanatni saqlab qolish uchun ma’muriy markazni to‘liq emas, balki qisman ko‘chirish kerak. Kengayish esa aynan Yangi Toshkentda bo‘lishi kerak», — dedi u.
Toshkent bosh rejasi loyihasi bilan tanishish chog‘ida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentning me’moriy qiyofasini saqlab qolish uchun bo‘lajak qurilishlarning barini shahar tashqarisiga ko‘chirish haqida ko‘rsatma bergan edi.
Saidazim Sharipovning «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, poytaxtning me’moriy qiyofasi deyilganda an’anaviy mahallalar, shuningdek, Bobur, Navoiy va Shota Rustaveli ko‘chalaridagi arxitekturaviy ansambllar nazarda tutilmoqda. Ularni saqlab qolish uchun shahar markazida yirik obyektlar qurilishi to‘xtatilishi kerak. Biroq Toshkentda qurilishning to‘liq to‘xtatilishi uning iqtisodiy rivojlanishi sustlashuviga olib keladi.

Административный центр Узбекистана частично переедет в «Новый Ташкент», строительство которого к востоку от столицы предусмотрено проектом генерального плана Ташкента до 2045 года. Однако перемещать административный центр страны в другой регион не планируется.
Об этом «Газете.uz» сообщил один из разработчиков проекта генплана, заместитель директора по градостроительству и научным проектам института «ТошкентбошпланЛИТИ» Саидазим Шарипов (мы подробно писали о проекте в отдельном материале).
По словам специалиста, мировой опыт показывает, что административные центры страны географически отделяются от экономических: Нью-Йорк — Вашингтон, Стамбул — Анкара, Франкфурт — Берлин, Алматы — Астана. Однако если одна из основных функций города быстро переезжает в другой район, это приводит к негативным последствиям, заявил Саидазим Шарипов.
«Мы можем сделать Самарканд столицей и всё перенести туда. Но что случится с существующими административными территориями? Когда промышленность из Детройта быстро переехала в другой город, жизнь сильно ухудшилась, повысилась преступность. Административный центр Анкары являлся самым успешным районом столицы. Когда его перенесли за пределы города, он стал одним из худших районов», — сказал специалист.
Он добавил, что административные учреждения могут расширяться. В развивающемся городе растёт количество вузов, а штат и число студентов существующих образовательных учреждений увеличивается. Но расширяться в пределах центра города они не смогут, отметил Саидазим Шарипов.
«В вопросах перемещения функций города нужно быть осторожными. Поэтому мы привлекаем иностранных и местных специалистов, чтобы знать о таких последствиях. Чтобы сохранить баланс, нужно отчасти вынести администрацию, но не выносить всю. А расширяться именно в Новом Ташкенте», — сказал он.
В ходе ознакомления с проектом генплана Ташкента президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил вынести все стройки за пределы города для сохранения архитектурного облика Ташкента.
Саидазим Шарипов сообщил «Газете.uz», что под архитектурным обликом столицы подразумеваются традиционные махалли, а также архитектурные ансамбли на улицах Бабура, Навои и Шота Руставели. Для их сохранения строительство крупных объектов в центре города должно быть прекращено. Однако полная остановка строительства в Ташкенте заморозит его экономическое развитие.