Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 30 sentabr kuni navbatdagi videomurojaati orqali NATOga a’zo bo‘lish uchun ariza topshirishini e’lon qildi.
«De-fakto, biz allaqachon NATO yo‘lini bosib o‘tganmiz. De-fakto, biz Shimoliy Atlantika alyansi standartlariga mos kelishimizni allaqachon isbotladik. Ular Ukraina uchun haqiqidir — ular jang maydonida va o‘zaro munosabatlarimizning barcha jabhalarida haqiqiydir», — dedi davlat rahbari.
Bundan bir qancha soat oldin, 30 sentabr kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan Donetsk va Lugansk xalq respublikalari, shuningdek, Ukrainaning Zaporoje va Xerson viloyatlarining Rossiya nazoratidagi hududlarini Rossiya tarkibiga qo‘shilish to‘g‘risidagi bitimlarni imzoladi. Vladimir Putin o‘z nutqida Ukrainani yana bir bor muzokara stoliga qaytishga chaqirdi.
Vladimir Zelenskiy o‘z videomurojaatida Ukraina muzokaralar sa’y-harakatlarida yetakchi bo‘lgani va shunday bo‘lib qolayotgani hamda aynan Ukraina Rossiyaga har doim teng, halol va adolatli sharoitlarda birga yashashga kelishib olishni taklif qilganini aytdi.
«Shubhasiz, bu Rossiyaning ushbu prezidenti bilan mumkin emas. U sharaf va qadr nimaligini bilmaydi. Biz Rossiya bilan muloqotga tayyormiz, lekin Rossiyaning boshqa prezidenti bilan», — dedi Ukraina rahbari.

Президент Украины Владимир Зеленский объявил о подаче заявки на вступление в НАТО в очередном видеообращении 30 сентября.
«Де-факто мы уже прошли свой путь в НАТО. Де-факто мы уже доказали совместимость со стандартами Североатлантического альянса. Они реальны для Украины — реальны на поле боя и во всех аспектах нашего взаимодействия», — заявил глава государства.
«Мы доверяем друг другу, помогаем друг другу и мы защищаем друг друга — это и есть Североатлантический союз де-факто. Сегодня Украина подает заявку, чтобы сделать это де-юре по процедуре, которая будет отвечать нашему значению для защиты всего нашего сообщества. В ускоренном порядке», — объявил Владимир Зеленский.
Часом ранее 30 сентября президент России Владимир Путин подписал договоры о вхождении в состав России самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик, а также подконтрольных РФ территорий Запорожской и Херсонской областей Украины. В своей речи Владимир Путин также призвал Украину вернуться за стол переговоров.
Владимир Зеленский в своем видеообращении заявил, что Украина была и остается лидером в переговорных усилиях и что именно Украина всегда предлагала России договориться о сосуществовании на равных, честных и справедливых условиях.
«Очевидно, что с этим российским президентом это невозможно. Он не знает, что такое честь и достоинство. Мы готовы к диалогу с Россией, но уже с другим президентом России», — подчеркнул лидер Украины.