O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 avgust kuni «Mulk huquqining daxlsizligini ishonchli himoya qilish, mulkiy munosabatlarga asossiz aralashuvga yo‘l qo‘ymaslik, xususiy mulkning kapitallashuv darajasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga xabar qildi.
Hujjat 2022 yil 1 sentabrdan boshlab xususiy mulkka egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish huquqini bevosita yoki bilvosita cheklashni nazarda tutuvchi bir qator tartib va talablarni bekor qiladi. Ular mulkiy munosabatlarda bozor iqtisodiyoti tamoyillarini to‘liq amalga oshirishga to‘sqinlik qilayotgani qayd etilgan.
Xususan, yer uchastkalariga bo‘lgan huquqdan foydalanish, uy-joyga bo‘lgan mulkiy huquqlarni amalga oshirish, jismoniy va yuridik shaxslarga tegishli bo‘lgan yer uchastkalari, bino va inshootlar, transport vositalaridan foydalanishga, shuningdek, korporativ munosabatlarga doir cheklovlar bekor qilinadi.
Mulkka bo‘lgan huquqni uni vujudga keltirgan hujjatni bekor qilish orqali tugatish mumkin emas. Agar hujjat noqonuniy qabul qilingan bo‘lsa, faqat sud tomonidan haqiqiy emas deb topilishi mumkin.
Adliya vaziri Ruslanbek Davletovning qayd etishicha, oxirgi 2,5 yilda hokimlarning qarorlari bilan berilgan 2,5 mingdan oshiq yer uchastkalariga (101 ming gektar) bo‘lgan huquqlar ularning o‘zi yoki yuqori turuvchi organlar tomonidan, shu jumladan, prokuror protestlari asosida sud qarorisiz bekor bo‘lgan.
Yerdan ixtiyoriy voz kechish mulkdorning notarial tasdiqlanadigan arizasiga asosan amalga oshiriladi. Endi buning uchun hokim qarorini qabul qilish talab etilmaydi. Adliya vazirligi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, ushbu masala ayniqsa fermerlar uchun dolzarb. So‘nggi 2,5 yilda 20 543 ta yer uchastkasi (2,6 mln gektar) «yerdan ixtiyoriy voz kechilganligi haqidagi ariza»ga asosan qabul qilingan hokim qarori bilan zaxiraga qaytarilgan.
Yuridik shaxs tugatilganda uning qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkasiga bo‘lgan huquqlari bekor qilinmaydi va yer davlat zaxirasiga qaytarib olinmaydi. Mazkur yerlar tugatilayotgan yuridik shaxsning muassislariga o‘tadi.
«Xabeas korpus» instituti doirasida curishtiruvchi va tergovchining mol-mulkni xatlash bilan bog‘liq qarorlarini sudda ko‘rib chiqish tartibini joriy etildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev olib qo‘yilgan mulkning qiymati ko‘pincha aniqlangan zarardan yuqori bo‘lishini ta’kidladi. Masalan, so‘nggi uch yilda tergovchilar tomonidan aniqlangan zarar miqdoridan ikki baravar ko‘p (1,5 trln so‘m) mol-mulk musodara qilingan.
️Xususiy mulk huquqini buzganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlikka tortish uchun asos bo‘ladigan holatlar belgilab berildi. Shu jumladan, endilikda xususiy mulk obyekti va u joylashgan hududga mulkdorning ruxsatisiz kirish uchun jinoiy javobgarlikka tortishgacha bo‘lgan choralar qo‘llanishi mumkin.
Endilikda mulkdor yoki uning vakili o‘z mulkini har qanday tajovuzdan huquqni buzishga mutanosib ravishda va huquq buzilishining oldini olish uchun zarur harakatlar doirasida mustaqil himoya qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Turar joyga nisbatan mulkdor bilan qarindoshlik aloqalariga ega bo‘lmagan shaxslarni ushbu turar joydan doimiy ro‘yxatdan chiqarish uchun ularning roziligini olish talab etilmaydi. Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, oxirgi 2,5 yilda fuqarolik sudlariga shaxsni turar joydan ro‘yxatdan chiqarish bo‘yicha 8 954 ta da’vo arizalari kiritilgan, shundan 7 311 tasi (82 foizi) qanoatlantirilgan.
2023 yil 1 yanvardan «Kadastr va ko‘chmas mulklarni ro‘yxatdan o‘tkazish integratsion axborot tizimi» (UZKAD) ko‘chmas mulkka oid yagona axborot bazasi hisoblanadi. Bunda tizimdagi ma’lumotlarning haqiqiyligi va ishonchliligi davlat tomonidan kafolatlanadi.
Agar turar joy UZKAD tizimidagi noto‘g‘ri ma’lumotlarga ishonib xarid qilingan bo‘lsa, 3 yildan keyin sotib oluvchidan (insofli egallovchi) ushbu uyni talab qilib olish mumkin emas. Dastlabki mulkdorga yetkazilgan zarar davlat tomonidan qoplanib, keyinchalik aybdordan undiriladi.
Hukumat va viloyatlar hokimliklari huzuridagi «snos» jamg‘armalarini Jismoniy va yuridik shaxslarga yetkazilgan mulkiy zararlarni kompensatsiya qilish bo‘yicha respublika va hududiy maqsadli jamg‘armalarga (kompensatsiya jamg‘armalari) aylantirildi.
Aholi va tadbirkorlarga yetkazilgan quyidagi zararlar kompensatsiya jamg‘armalaridan to‘lab beriladi:
• davlat organi, mansabdor shaxs, xususan, surishtiruvchi, tergovchi, prokuror va sudning qonunga xilof harakatlari natijasida mulkdorga yetkazilgan, sud qarori bilan aniqlangan zarar;
• ko‘chmas mulk obyektlariga bo‘lgan huquqlarning davlat reyestriga noqonuniy yoki haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlarning kiritilishi natijasida unga ishonib harakat qilgan shaxslarga yetkazilgan zarar;
• turar joy insofli egallovchidan talab qilib olinmasligi natijasida uning haqiqiy egasiga yetkazilgan zarar.
Sudlarda fuqarolarga nisbatan mulkiy da’volar kiritishda davlat boji to‘lashdan ozod qilingan davlat organlari soni qisqartiriladi, fuqarolar esa o‘z mulkini o‘zganing noqonuniy egaligidan talab qilib olish to‘g‘risidagi da’volari bo‘yicha davlat bojidan ozod qilinadi.
️Adliya vazirligiga esa yuqorida keltirilgan yangi tartiblarni nazarda tutuvchi «Xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida»gi Qonunning yangi tahririni ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
«Bu farmon ustida uzoq ishlandi, 3 oy ishlab chiqishga, 5 oy vazirliklar bilan kelishishga sarflandi. Chunki undagi yangiliklar juda jiddiy. O‘ylaymizki, ushbu Farmon mulk huquqini yuksak qadriyat sifatida davlat organlari tizimida to‘liq ro‘yobga chiqarishga katta hissa qo‘shadi va mulkiy huquqlarning davlat tomonidan kafolatlanishiga bo‘lgan ishonchni mustahkamlaydi», — deya ma’lum qildi adliya vaziri.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 августа подписал указ «О мерах по надёжной защите неприкосновенности права собственности, недопущению необоснованного вмешательства в имущественные отношения, повышению уровня капитализации частной собственности». Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства юстиции.
Документом с 1 сентября 2022 года отменяется ряд порядков и требований, предусматривающий прямое или косвенное ограничение права владения, пользования и распоряжения частной собственностью. Отмечается, что они препятствуют полному внедрению принципов рыночной экономики в имущественных отношениях.
В частности, отменяются ограничения на пользование правом на земельные участки, реализацию имущественных прав на жилище, пользования земельными участками, зданиями и сооружениями, транспортом, принадлежащими на праве собственности физическим и юридическим лицам, а также корпоративных отношений.
Право собственности теперь не может быть прекращено путём отмены документа, на основе которого оно возникло, то есть хоким больше не сможет отменять решение о выделении земли и имущества. Если документ принят незаконно, он может быть признан недействительным только судом.
Министр юстиции Русланбек Давлетов сообщил, что за последние 2,5 года права на более чем 2500 земельных участков (101 тысяч га), предоставленные по решениям хокимов, были аннулированы ими же или вышестоящими органами, в том числе на основании прокурорских протестов, без решения суда.
Добровольный отказ от земли осуществляется на основании нотариально заверенного заявления собственника. Для этого больше не требуется решение хокима. По словам главы Минюста, это нововведение особенно актуально для фермеров. За последние 2,5 года 20543 земельных участка (2,6 млн га) возвращены в резерв по решению хокима на основании «заявления о добровольном отказе от земли».
При ликвидации юридического лица его право на земельный участок несельскохозяйственного назначения не прекращается и земля не изымается в государственный резерв. Теперь эти земли будут передаваться учредителям ликвидируемого юридического лица.
В рамках института «Хабеас корпус» введен порядок рассмотрения судом постановлений следователя и дознавателя об аресте имущества. Президент Шавкат Мирзиёев отмечал, что стоимость арестованного имущества зачастую бывает выше выявленного ущерба. Например, за прошедшие три года следователи арестовали имущество на сумму в 2 раза больше выявленного ущерба (1,5 трлн сумов).
Указом определены обстоятельства, являющиеся основанием для привлечения к административной и уголовной ответственности за нарушение права частной собственности. В частности, теперь за проникновение в частную собственность и на его территорию без разрешения собственника могут быть применены меры вплоть до уголовной ответственности.
Отныне собственник или его представитель имеют право самостоятельно защищать своё имущество от любых посягательств соразмерно нарушению права и в рамках необходимой обороны по предотвращению нарушения права.
Согласно документу, теперь не требуется получения согласия лиц, не имеющих родственных связей с собственником жилого помещения, на отмену их постоянной регистрации в данном жилом помещении. По данным Минюста, за последние 2,5 года в гражданские суды подано 8954 иска о снятии лица с регистрации по месту жительства, из них удовлетворено 7311 (82%);
С 1 января 2023 года «Интеграционная информационная система регистрации кадастра и недвижимых имуществ» (UZKAD) будет единой информационной системой по недвижимости. При этом подлинность и достоверность информации в системе гарантируется государством.
Если жильё было приобретено, основываясь на неверной информации в системе UZKAD, то по истечении трёх лет будет невозможно истребовать данное жилье у добросовестного приобретателя. Ущерб первоначальному владельцу возмещается государством, которое впоследствии взыскивается с виновника.
Фонды сноса при правительстве и хокимиятах регионов преобразованы в республиканские и территориальные целевые фонды по компенсации имущественного вреда, причинённого физическим и юрлицам (компенсационные фонды).
Из компенсационных фондов будут возмещаться следующие убытки, причинённые жителям и предпринимателям:
- убытки, причинённые собственнику в результате неправомерных действий государственного органа, должностного лица, в частности, следователя, дознавателя, прокурора и суда, определяемые решением суда;
- убытки, причинённые физическим и юридическим лицам, действовавшим, доверяя государственному реестру прав на объекты недвижимости, в результате внесения в него незаконных или недостоверных сведений;
- убытки, причинённые собственнику вследствие невозможности взыскания с добросовестного приобретателя жилища.
Количество государственных органов (их сейчас более 20), освобождаемых от уплаты госпошлины при обращении с имущественными исками к гражданам в суды, будет сокращено, а граждане будут освобождены от уплаты пошлины по искам об истребовании своего имущества из незаконного владения другими лицами.
Начальник отдела Минюста Бобурбек Саидбеков заявил, что 42% исковых заявлений отказываются в удовлетворении или оставляются без рассмотрения. «Это говорит о том, что более 40% данных исков были внесены необоснованно. Впредь госорганы, как и любое другое юридическое лицо или гражданин, будут уплачивать госпошлину при подаче исковых заявлений в суды в отношении имущественных споров», — отметил он.
Министр юстиции Русланбек Давлетов заявил, что Минюсту поручено разработать новую редакцию закона «О защите частной собственности и гарантиях прав собственников», предусматривающую вышеуказанные поправки и изменения.
«Над этим указом работали долго, на его разработку ушло 3 месяца, на согласование с министерствами — 5 месяцев. Потому что в нем очень серьёзные новшества. Считаем, что данный указ во многом будет способствовать полной реализации права собственности как высокой ценности в системе государственных органов и укрепит доверие к государственной гарантии права собственности», — подчеркнул он.
По его словам, без надёжной защиты прав собственности невозможно развитие, поскольку частная собственность является главной движущей силой экономики.