O‘zbekistonda bir qism maktab o‘quvchilari o‘quv yilini yangi avlod darsliklari bilan boshlaydi. Bu haqda Xalq ta’limi vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
Prezidentning 11 maydagi (PF-134) qarori bilan XTVga 2022 yil oxirigacha 3, 6, 7 va 10-sinf o‘quvchilari uchun, 2023−2024 yillarda esa 4, 5, 8, 9 va 11- sinflar uchun o‘quv qo‘llanmalari, darsliklar va ishchi daftarlarini ishlab chiqish topshirilgan edi.
Vazirlik mazkur topshiriq muddatidan avval bajarilgani haqida xabar berdi. 3-sinf uchun yangi darsliklar, jumladan, rus va ingliz tillaridagi darsliklar maktablarga yetkazib berilgan.
«Dastlab maktab o‘quvchilarini eski darsliklar bilan ta’minlash, dekabr oyida esa to‘plamlarni yangilash rejalashtirilgan edi. Ammo kitoblar chop etib bo‘linganini inobatga olib, sentabr oyidan boshlab yangi to‘plamlarni chiqarishga qaror qildik», — deya tushuntirdi vazirlik.
Xalq deputatlari poytaxt kengashi sessiyasida Toshkent shahar xalq ta’limi bosh boshqarmasining birinchi o‘rinbosari Shukur Burxonov bugungi kunga qadar mamlakatda darsliklarning 60 foizi chop etilgani, poytaxtda maktablar 47 foizga yangi darsliklar bilan ta’minlangani haqida ma’lum qildi.
«Qog‘oz narxlari ular asosan Ukrainadan (aslida Rossiya va Finlyandiyadan — tahr.) kelishini hisobga olsak, qog‘oz narxi keskin ko‘tarildi. Shu bois hukumat tomonidan qo‘shimcha mablag‘ topish, masalani hal etishda biroz kechikish kuzatildi. Lekin tashvishlanishga hojat yo‘q, biz bolalarni darsliksiz qoldirmaymiz. O‘tgan yili foydalangan darsliklarning 78 foizi kutubxonalarimizda saqlanmoqda. Ular shartnoma asosida davlat va xususiy maktablarga ajratilgan», — dedi u.
Shahar XTBrahbarining birinchi o‘rinbosarining ta’kidlashicha, darsliklarni utilizatsiya qilish muddati (2022 yil boshida rejalashtirilgan edi): boshlang‘ich sinflar uchun — 3 yil, yuqori sinflar uchun — 5 yil.
«Vazirlik [xatarlarni] bilib, utilizatsiya qilishga ruxsat bermadi. Darsliklar utilizatsiya qilinmagan, ular saqlanyapti. Agar 5-sentabrdan boshlab maktab yoki sinfga darslik yetib bormasa, biz ikki yildan beri ishlatib kelayotgan darslikdan foydalanamiz. Keyin esa oktabr, noyabr, balki yil oxirigacha hammani 100% yangi darsliklar bilan ta’minlaymiz», dedi u.
2022 yilda 50 463 nafar o‘quvchining birinchi sinfga qabul qilinishi kutilmoqda, ularning 92 foizi elektron platforma orqali maktablarga qabul qilingan.
Shukur Burxonov birinchi sinf o‘quvchilari uchun prezident sovg‘alarining 64 foizi shakllantirilgani, 13 nomdagi mahsulotdan 8 tasi xarid qilinganini ta’kidladi. «Tuman hokimliklarida kechayu kunduz ishchi guruhlar darsliklar ustida, alohida prezident sovg‘alari ustida ishlamoqda», — deya ishontirdi u.
O‘tgan yili O‘zbekistonda 25 mln dona darslik chop etilgan bo‘lsa, bugungi kunga qadar rejalashtirilgan 60 mln dona darslikdan 35 mln tasi chop etildi.
May oyida prezident tomonidan 2026 yilgacha Maktab ta’limini rivojlantirish dasturi tasdiqlangan edi. Unda davlat maktablariga o‘quv dasturlariga o‘zgartirishlar kiritish va ayrim fanlar bo‘yicha darsliklarni tanlashga ruxsat berildi.

Часть школьников в Узбекистане начнёт учебный год с учебниками нового поколения. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства народного образования.
Указом президента от 11 мая (УП-134) МНО было поручено до конца 2022 года разработать учебные пособия, учебники и рабочие тетради для 3, 6, 7 и 10 классов, в 2023—2024 годах — для 4, 5, 8, 9 и 11 классов.
Министерство сообщило о выполнении этой задачи с опережением графика. Новые учебники для 3 класса уже доставлены в школы, в том числе учебники по русскому и английскому языкам.
«Изначально планировалось предоставить школьникам старые учебники, а затем обновить комплекты в декабре. Но с учётом того, что книги уже отпечатаны, мы решили выдавать новые комплекты уже с сентября», — пояснили в министерстве.
Первый заместитель Главного управления народного образования Ташкента Шукур Бурханов на сессии столичного кенгаша народных депутатов сообщил, что на сегодняшний день по стране напечатано 60% учебников, а столица обеспечила школы новыми учебниками на 47%.
«Цены на бумагу резко возросли с учётом того, что она поступает в основном из Украины (на самом деле из России и Финляндии — ред.). Поэтому возникла небольшая задержка с поиском дополнительных средств, решением вопроса со стороны правительства. Но не нужно беспокоиться, мы не оставим детей без учебников. 78% учебников, которые мы использовали в прошлом году, хранятся в наших библиотеках. Они были выделены государственным и частным школа на основе договора», — сообщил он.
Первый замглавы ГУНО отметил, что у учебников есть срок утилизации (планировалась в начале 2022 года): для начальных классов — 3 года, старших классов — 5 лет.
«Зная о [рисках], министерство не дало разрешение на утилизацию. Учебники не были утилизированы, они хранятся. Если с 5 сентября в какую-то школу или класс не дойдёт какой-то учебник, мы будем пользоваться учебником, который использовали два года. А потом до октября, ноября, возможно, до конца года обеспечим всех на 100% новыми учебниками», — заявил он.
В 2022 году ожидается приём 50463 первоклассников, 92% из них уже приняты в школы через электронную платформу.
Шукур Бурханов отметил, что президентские подарки для учеников первого класса сформированы на 64%, закуплено 8 из 13 наименований продукции. «День и ночь рабочие группы в управлениях районов работают по учебникам и отдельно — по президентским подаркам», — заверил он.
В прошлом году в Узбекистане всего было напечатано 25 миллионов учебников, а на сегодняшний день текущего года — уже 35 миллионов из запланированных 60 миллионов.
В мае президент утвердил Программу по развитию школьного образования до 2026 года. Государственным школам разрешили вносить изменения в учебные программы и выбирать учебники по отдельным предметам.