Qozog‘iston energetika vaziri Bolat Akchulakov Qozog‘istonning sentabr oyidan Rossiyani chetlab o‘tib, yiliga 1,5 mln tonna neft tashish niyati haqidagi ma’lumotni rad etdi. Bu haqda Energetika vazirligi rahbari juma kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
«Men ham bu xabarni o‘qidim. Aslida, men neftni tashish bo‘yicha hech qanday shartnoma imzolaymiz, deb o‘ylamayman. Bunday masalalar, ehtimol, texnik jihatdan milliy kompaniyalar darajasida ko‘rib chiqiladi, muhokama qilinadi, chunki vazifa shunday. Lekin biz hali sentabr oyida neft jo‘natish bo‘yicha shartnoma imzolash haqida gapirmayapmiz. 1,5 mln tonnalik ko‘rsatkichga kelsak, bunday hajm eksport yo‘nalishi bilan bog‘liq muammomizni hal qiladi, deb o‘ylash juda kulgili», — dedi Bolat Akchulakov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, KQK (Kaspiy quvurlari konsorsiumi) quvuri faoliyati to‘xtatilgan vaqtda Qozog‘iston Tengiz-Batumi temir yo‘li orqali neftni tashigan.
Shu bilan birga, vazir kompaniyalar Energetika vazirligidan mustaqil ravishda o‘z aksiyadorlari darajasida shartnomalar imzolashi mumkinligini tasdiqladi, lekin yer, qarz olish, quvurlarni qurish maydoni va boshqa masalalarni kelishib olishlari zarur.
Bolat Akchulakovning ta’kidlashicha, KQK masalasini siyosiylashtirishga hojat yo‘q, chunki u yerda yuzaga kelgan muammolar texnik xususiyatga ega. Bugungi kunning asosiy vazifasi KQK hajmlarini saqlab qolishdir, dedi u.
«Albatta, biz muqobil yo‘llar haqida o‘ylashimiz kerak, chunki 2024 yildan keyin hozirgi 85 mln tonnamizdan 100 mln tonnadan ko‘proq ishlab chiqarish kutilmoqda. Agar biz hozir Qashag‘on [koni] uchun Faza-2 bo‘yicha kelishib olsak, yana 15 mln tonna neft paydo bo‘lishi mumkin. Shuning uchun biz ushbu hajmlarni qanday taqsimlash haqida o‘ylashimiz kerak. Hozircha bizda ko‘p imkoniyatlar yo‘q. Xitoy orqali va Kaspiy dengizi orqali yo‘nalish bor. Turkmaniston va Eron orqali potensial yo‘llar mavjud. Ammo hozircha Eron orqali o‘tish real emas, chunki bu davlat sanksiyalar ostida», — dedi Energetika vazirligi rahbari.
Keyinchalik u KQKga to‘liq muqobil yo‘qligini qo‘shimcha qildi.
Reuters agentligi avvalroq Qozog‘istonning «KazMunayGaz» davlat neft kompaniyasi Ozarbayjonning SOCAR davlat kompaniyasi bilan ozarbayjon neft quvurlari orqali Turkiyaning O‘rta yer dengizi bo‘yidagi Jayhan portiga yiliga 1,5 mln tonna neft yetkazib berish bo‘yicha dastlabki muzokaralar olib borayotgani haqida xabar bergan edi.
Yakuniy shartnoma avgust oyi oxirida imzolanishi, bir oydan keyin esa Boku-Tbilisi-Jayhan (BTC) neft quvuri orqali oqim boshlanishi aytilgandi.
Iyul oyida Rossiya sudi atrof-muhitni buzganlik uchun KQKni yopish bilan tahdid qildi, natijada Qozog‘iston hukumati va yirik xorijiy ishlab chiqaruvchilarni ehtiyot chorasi sifatida boshqa kompaniyalar bilan shartnoma tuzishga kirishdi.
Shundan so‘ng Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Tokayev «KazMunayGaz»ga neft eksporti uchun Transkaspiy yo‘nalishidan foydalanishni, jumladan, Tengiz loyihasi investorlarini jalb qilgan holda ishlab chiqishni topshirdi.

Министр энергетики Казахстана Болат Акчулаков опроверг информацию о намерении Казахстана с сентября транспортировать 1,5 миллиона тонн нефти в год в обход России. Об этом глава Минэнерго заявил в ходе пресс-конференции в пятницу.
«Я тоже прочитал эту новость. На самом деле я не думаю, что мы будем подписывать какое-то соглашение о транспортировке нефти. Такие вопросы рассматриваются, обсуждаются, наверное, технически на уровне национальных компаний, потому что задача стоит такая. Но речь пока не идёт о подписании нами соглашения по отгрузке нефти в сентябре. Что касается цифры в 1,5 миллиона тонн, то это достаточно смешно считать, что такой объём может решить наш вопрос с экспортным направлением», — сказал Болат Акчулаков.
По его словам, во время приостановки работы трубопровода КТК (Каспийский трубопроводный консорциум) Казахстан транспортировал нефть через железную дорогу Тенгиз — Батуми.
При этом министр подтвердил, что компании могут сами подписывать договоры на уровне акционеров независимо от Минэнерго, но необходимо согласование вопросов земли, заимствований, месте строительства труб и других.
Болат Акчулаков отметил, что не нужно политизировать вопрос КТК, так как возникшие там проблемы являются техническими. Главная задача, которая стоит сегодня, — сохранить объемы по КТК, сказал он.
«Конечно, надо думать об альтернативных маршрутах, потому что после 2024 года у нас ожидается добыча более 100 миллионов тонн при наших текущих 85 миллионах тонн. Если мы сейчас договоримся о Фазе-2 по [месторождению] Кашаган, ещё 15 миллионов тонн нефти может появиться. Поэтому надо думать о том, как эти объёмы будем распределять. Пока у нас дополнительных опций не так много. Есть направление через Китай и через Каспий. Есть потенциальные маршруты через Туркменистан и Иран. Но пока через Иран нереалистично, потому что эта страна под санкциями», — отметил глава Минэнерго.
Позже он добавил, что полной альтернативы КТК нет.
Агентство Reuters на днях сообщило, что компания «КазМунайГаз» находится на завершающей стадии переговоров с торговым подразделением Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) о возможности доставки 1,5 миллиона тонн казахстанской нефти в год через азербайджанский трубопровод, по которому доставляется нефть в турецкий средиземноморский порт Джейхан.
Говорилось, что окончательный контракт может быть подписан в конце августа, а потоки казахстанской нефти могут быть направлены по маршруту Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД) через месяц.
В июле российский суд пригрозил закрыть КТК из-за экологических нарушений, в результате чего правительство Казахстана и крупные иностранные производители в качестве меры предосторожности заключили контракты с другими компаниями.
После этого президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поручил «КазМунайГазу» проработать использование Транскаспийского маршрута для экспорта нефти, в том числе с привлечением инвесторов Тенгизского проекта.