Chennay (Hindiston) shahrida bo‘lib o‘tgan 44-Butunjahon shaxmat Olimpiadasida har bir doskaning eng yaxshi o‘yinchilariga beriladigan individual sovrinlar sohiblari ham ma’lum bo‘ldi.
Olimpiadada o‘zbekistonlik sportchilar turnirdagi natijalari tufayli shaxsiy ko‘rsatkichlarini yaxshiladi. Turnir reytingi (ko‘rsatkichi) maxsus jadvallar bo‘yicha raqiblarning o‘rtacha reytingi va natijasiga ko‘ra, dastlabki reytingni belgilash tartibiga o‘xshash tarzda aniqlanadi. Agar o‘yinchining ushbu turnirdagi ko‘rsatkichi amaldagi reytingidan yuqori bo‘lsa, bu o‘yinchi o‘z reytingini oshiradi, pastroq bo‘lsa, uni tushiradi. Xalqaro shaxmat federatsiyasining shaxmat reytingi har oy yangilanadi va Elo reyting tizimining hisoblash usuliga asoslanadi.
To‘rtinchi doskada 27 yoshli Jahongir Vohidov (2564) 8 uchrashuv o‘tkazib, 5 tasida g‘alaba qozondi, shu jumladan, Niderlandiya bilan hal qiluvchi o‘yinda ham, va u uch bor mag‘lubiyatsiz durang qayd etdi (8 o‘yinda 6,5 ochko). Uning ko‘rsatkichlari 2813 ga yetdi, buning uchun u oltin medal bilan taqdirlandi.
FIDE reytingining navbatdagi yangilanishida uning ko‘rsatkichi 19,5 punktga ko‘tarilib, 2583 taga yetishi kutilmoqda.
Ikkinchi o‘rinni litvalik 20 yoshli Paulyus Pultinevichyus (2539), uchinchi o‘rinni ispaniyalik 26 yoshli Xayme Santos Latasa (2675) egalladi.
Birinchi doskada 17 yoshli Nodirbek Abdusattorov 11 tur davomida sakkizta g‘alabaga erishdi, jumladan, 10-turda Hindiston-2 jamoasi a’zosi Gukesh Dommarajuga qarshi o‘yinda muhim g‘alabani qo‘lga kiritdi, uch marta durang o‘ynadi va bir marta mag‘lub bo‘ldi (8,5/11). O‘zbekistonlik shaxmatchi 2688 reyting bilan 2803 ball ko‘rsatkich qayd etdi. Buning evaziga u kumush medalni qo‘lga kiritdi. FIDE reytingining navbatdagi yangilanishida uning ko‘rsatkichi 21 pog‘onaga — 2698 tagacha, reytingdagi o‘rni esa 41 (+23) pog‘onaga ko‘tarilishi kutilmoqda.
Eng yaxshi ko‘rsatkichni (2867) Hindiston-2 jamoasidan 16 yoshli Gukesh Dommaraju (2684) qayd etdi, u 8 g‘alaba, ikki durang va bir mag‘lubiyat natijani ko‘rsatdi (9/11).
Uchinchi o‘rinni jahon chempioni 31 yoshli Magnus Karlsen (2864) egalladi, u o‘z reytingidan (2803) pastroq natija ko‘rsatdi. Shu bilan birga, norvegiyalik atigi 9 ta uchrashuv (7,5/9) o‘tkazdi va turnirning so‘nggi kunida o‘z o‘rnini jamoadoshiga topshirdi. Tarmoqda Karlsen kumush medalni qo‘lga kiritishi mumkinligi, ammo u medalni Nodirbek Abdusattorovga berishga qaror qilgani qayd etildi.
Ikkinchi doskada 20 yoshli Nodirbek Yakubbayev (2620) 11 turda beshta g‘alaba, oltita durang qayd etdi va birorta ham mag‘lubiyatga uchramadi (8/11). Natijada, turnirdagi ko‘rsatkichi 2759 ga yetdi va bu unga bronza medali olib keldi.
Uning FIDE reytingi 19,8 punktga ko‘tarilib, 2639,8 ga yetishi kutilmoqda.
Birinchi o‘rinni Hindiston-2 jamoasidan 18 yoshli Nixal Sarin (2651 — 7,5/10), ikkinchi o‘rinni gretsiyalik 21 yoshli Nikolas Teodoru (2575 — 7,5/9) egalladi.
16 yoshli Javohir Sindarov (2629) o‘z reytingidan biroz yaxshiroq natija ko‘rsatdi va uchinchi doskada 9-o‘rinni egalladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi turnirdagi eng chiroyli kiyim uchun ham mukofot oldi.
Foto: Alisher Sa’dullayev.
Eslatib o‘tamiz, butunjahon shaxmat olimpiadasining final bahsida O‘zbekiston jamoasi Niderlandiya terma jamoasini 2,5:1,5 hisobida mag‘lub etib, turnir chempioni bo‘ldi. Ayollar termasi esa 162 jamoa orasida 31-o‘rinni egalladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev shaxmatchilarni telefon orqali tabriklab, «tarixda juda katta iz qoldirganliklarini» ta’kidladi.

На 44-й Всемирной шахматной олимпиаде в Ченнаи (Индия) стали известны имена обладателей индивидуальных наград, которые присуждаются лучшим игрокам на каждой доске.
На олимпиаде узбекистанцы улучшили личные показатели за счёт турнирного перформанса. Турнирный рейтинг (перформанс) — определяется по специальным таблицам по среднему рейтингу соперников и результату, показанному игроком аналогично процедуре присвоения начального рейтинга. Если перформанс игрока в данном турнире выше его текущего рейтинга, то этот игрок увеличивает свой рейтинг, если ниже, то снижает. Шахматный рейтинг, формируемый Международной шахматной федерацией, обновляется каждый месяц и основывается на методе расчёта системы рейтингов Эло.
На четвёртой доске 27-летний Жахонгир Вахидов (2564) сыграл 8 матчей, в которых он одержал 5 побед, включая решающую партию с Нидерландами, и трижды сыграл вничью без поражений (6,5 очков из 8). Его перформанс достиг 2813, за что он удостоился золотой медали.
Ожидается, что при следующем обновлении рейтинга ФИДЕ его показатель должен увеличиться на 19,5 балла — до 2583.
Второе место занял 20-летний Паулюс Пултиневичюс из Литвы (2539), третье — 26-летний Хайме Сантос Латаса из Испании (2675).
На первой доске 17-летний Нодирбек Абдусатторов за 11 туров одержал восемь побед, включая ключевую победу в 10-м туре против Гукеша Доммараджу из Индии-2, трижды сыграл вничью и потерпел лишь одно поражение (8,5/11). При рейтинге 2688 узбекистанец показал перформанс на 2803 баллов. Благодаря этому он завоевал серебряную медаль. Ожидается, что при следующем обновлении рейтинга ФИДЕ его показатель должен увеличиться на 21 пункт — до 2698, а место в рейтинге — до 41 (+23).
Лучший перформанс (2867) показал 16-летний Гукеш Доммараджу (2684) из второй сборной Индии, одержав 8 побед, дважды сыграв вничью и проиграв лишь раз (9/11).
Третьим стал чемпион мира 31-летний Магнус Карлсен (2864), который продемонстрировал перформанс (2803) ниже своего рейтинга. При этом норвежец провёл всего 9 матчей (7,5/9) и уступил своё место партнёру по команде в последний день турнира. В сети считают, что Карлсен мог завоевать серебро, но решил уступить медаль Нодирбеку Абдусатторову.
На второй доске 20-летний Нодирбек Якуббоев (2620) за 11 туров одержал пять побед, шесть ничьих и не потерпел ни одного поражения (8/11). В результате его турнирный перформанс составил 2759, что принесло ему бронзу.
Ожидается, что его рейтинг ФИДЕ увеличится на 19,8 баллов — до 2639,8.
Первое место занял 18-летний Нихал Сарин (2651) из второй сборной Индии (7,5/10), а второе — 21-летний Николас Теодору (2575) из Греции (7,5/9).
16-летний Жавохир Синдаров (2629) выступил чуть лучше своего рейтинга и занял 9-е место на третьей доске.
Фото: Алишер Саъдуллаев.
Напомним, в заключительном туре Всемирной шахматной олимпиады Узбекистан победил сборную Нидерландов (2,5:1,5) и впервые стал победителем турнира. Женская сборная заняла 31-е место среди 162 команд. Президент Шавкат Мирзиёев по телефону поздравил шахматистов с победой и заявил, что они «оставили след в истории».