Ushbu haftada Toshkentda ilk bor O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon tashqi ishlar, savdo hamda transport vazirlarining uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda dushanba kungi brifingda O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
U muzokaralar uch mamlakat rahbarlarining o‘zaro kelishuvlari asosida o‘tayotganini eslatib o‘tdi va «bu mutlaqo yangi mexanizm» ekanligini ta’kidladi.
«Muzokaralar kun tartibidan mintaqalararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, investitsiyalar, innovatsiyalar, transport-kommunikatsiya sohalarida hamkorlik istiqbollarini belgilash o‘rin olgan», — dedi u.
Qolaversa, Shavkat Mirziyoyev tadbirda ishtirok etadigan Turkiya TIV rahbari Mavlut Chavushog‘li va Ozarbayjon TIV rahbari Jeyhun Bayramovni ham qabul qiladi.

На этой неделе в Ташкенте впервые пройдут трёхсторонние переговоры глав министерств иностранных дел, торговли и транспорта Узбекистана, Турции и Азербайджана. Об этом на брифинге в понедельник сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов. МИД Узбекистана уточнил, что диалог состоится 2 августа.
«Это совершенно новый механизм», — отметил он, напомнив, что переговоры организуются согласно договорённостям президентов трёх государств.
«В повестку дня переговоров вошли вопросы дальнейшего развития межрегионального сотрудничества, перспективы сотрудничества в сферах инвестиций, инноваций, транспорта, коммуникаций», — отметил Шерзод Асадов.
Ожидается, что глав МИД Турции и Азербайджана Мевлюта Чавушоглу и Джейхуна Байрамова примет президент Шавкат Мирзиёев.