Rossiya Afg‘oniston muvaqqat hukumatining AQShga muzlatib qo‘yilgan 7 mlrd dollarni qaytarish haqidagi talablarini qo‘llab-quvvatlaydi. Bu haqda 26 iyul kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiyada Rossiya prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Zamir Kabulov ma’lum qildi, deb xabar beradi «Gazeta.uz» muxbiri.
«Men Afg‘onistonga tegishli muzlatilgan, aslida AQSh tomonidan o‘g‘irlangan 7 mlrd dollarni so‘zsiz, hech qanday shartlarsiz qaytarishni talab qilgan [Afg‘oniston muvaqqat hukumati tashqi ishlar vaziri] Muttaqiyni chin dildan qo‘llab-quvvatlayman. Tasavvur qiling-a, fuqarosi kuniga 1 dollardan kam daromad oladigan mamlakatda 7 mlrd dollarni o‘g‘irlash shunchaki jinoyatdir», — dedi Rossiya delegatsiyasi rahbari konferensiyada.
«Bu axir, sizlarga aytsam, Jahon banki hisobidagi muzlatilgan Afg‘oniston uchun 2,5 mlrd dollarlik insonparvarlik yordamini so‘ngra afg‘onlarga ikkiyuzlamachilik bilan bo‘laklarga bo‘lib qaytarishga taalluqli. Bu mutlaqo yomon holat», — dedi Zamir Kabulov.
«Biz Afg‘onistonni hozirgi holatga keltirgan Qo‘shma Shtatlar, Yevropa Ittifoqi va boshqa satellitlar o‘z xatolarini o‘nglash uchun o‘z hissalari qo‘shishlari kerakligidan hamda ular 20 yil davomida qo‘llab-quvvatlagan poraxo‘r qochoq qo‘g‘irchoq hukumatdan kelib chiqamiz», — deya qo‘shimcha qildi RF maxsus vakili.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2021 yilning aprel holatida Afg‘oniston Markaziy banki 9,4 mlrd dollarlik zaxira aktivlariga ega bo‘lgan, bu mamlakatning yillik ishlab chiqarish hajmining uchdan bir qismiga to‘g‘ri keladi.
Eng katta qismi — 7 mlrd dollar — Federal zaxira tizimi (Markaziy bank vakolatlarini bajaradi) hisoblarida. Ulardan 3,1 mlrd dollari AQSh hukumati obligatsiyalariga tikilgan, 2,1 mlrd dollari Jahon bankining Maslahat xizmatlari va zaxiralarni boshqarish dasturidagi (RAMP) aktivlar, 1,2 mlrd dollari oltin va atigi 300 ming dollari naqd pul shaklida. Yana 1,3 mlrd dollar xalqaro hisoblarda saqlangan.
2021 yilning 11 sentabrida o‘tgan SHHT sammitida prezident Shavkat Mirziyoyev Afg‘onistondagi gumanitar vaziyatni hisobga olgan holda xorij banklaridagi afg‘on aktivlarini qaytarishni taklif qilgan edi.

Россия поддерживает требования временного правительства Афганистана о возвращении замороженных США 7 млрд долларов. Об этом на международной конференции в Ташкенте 26 июля заявил специальный представитель президента РФ по Афганистану Замир Кабулов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Я всецело поддерживаю министра [иностранных дел временного правительства Афганистана] Муттаки, который потребовал безоговорочного безусловного возвращения замороженных, а по сути, украденных Соединёнными Штатами 7 млрд долларов, принадлежащих Афганистану. Вы только представьте себе — в стране, где гражданин в день живет на менее чем 1 доллар, украсть 7 млрд. Это просто преступление», — заявил глава российской делегации на конференции.
«Это же касается, между прочим, и замороженных с 2,5 млрд долларов гуманитарной помощи Афганистану на счетах Всемирного банка, которые лицемерно потом выдают назад афганцам, как бы размораживая по частям. Это абсолютно возмутительно», — подчеркнул Замир Кабулов.
«Мы исходим из того, что Соединенные Штаты, Европейский союз и другие сателлиты, которые довели Афганистан до той самой ситуации, в которой мы сейчас находимся, должны внести львиную долю для исправления своих ошибок и бежавшего коррумпированного марионеточного правительства, который они 20 лет поддерживали», — добавил спецпредставитель РФ.
Как сообщалось ранее, наибольшая часть резервов Центрального банка Афганистана — 7 млрд долларов — находится на счетах Федерального резерва США. Из них 3,1 млрд долларов вложены в гособлигации США, 2,1 млрд долларов — активы в Программе консультационных услуг и управления резервами (RAMP) Всемирного банка, 1,2 млрд долларов — в золоте и только 300 тысяч — в виде наличных. Еще 1,3 млрд долларов хранились на международных счетах. Все эти активы были заморожены с приходом к власти в Афганистане движения «Талибан».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своих выступлениях на международных площадках с августа 2021 года подчеркивает необходимость разморозки государственных активов Афганистана в зарубежных банках.