O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ayrim OAV va inson huquqlari bo‘yicha tashkilotlar tomonidan «noma’lum manbalarga tayangan holda Qoraqalpog‘istonning Nukus shahrida sodir bo‘lgan voqealar haqida turli xil taxminlar va asossiz xabarlar» muhokama qilinayotganiga izoh berdi.
Vazirlikning fikricha, go‘yoki noqonuniy kuch ishlatish orqali «tinch mitingni tarqatish», jumladan favqulodda holat e’lon qilish orqali «mustaqil ovozlarni yopish va axborotni oqimini to‘sish» haqida asossiz bayonotlar berilmoqda.
Shu munosabat bilan vazirlik «Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan aniqlik kiritib, bu borada batafsil va xolis axborot taqdim etdi».
«2022 yil 1−2 iyul kunlari Nukus shahrida O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tizimi, hududiy yaxlitligi va birligiga putur yetkazishga urinish yuz berdi. Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha umumxalq muhokamasiga kiritilgan takliflarga qarshi norozilik bahonasida bir guruh tajovuzkor shaxslar tomonidan davlat hokimiyati organlari binolarini zo‘ravon harakatlar, otishmalar va kuch bilan egallab olishga harakatlar tashkil etildi», — deyiladi xabarda.
TIV ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu noqonuniy xatti-harakatlar tinch, yagona, demokratik mamlakatda ayirmachilikni, nobarqarorlikni va bo‘linishni qo‘zg‘atishga qaratilgan oldindan rejalashtirilgan sabotajdan yaqqol dalolat berdi.
«Populistik shiorlarni niqob qilib olgan holda, uyali aloqa va Internet orqali soxta yangiliklarni tarqatib, dushman kayfiyatdagi kuchlar fuqarolarni aksilkonstitutsiyaviy faoliyatga ommaviy ravishda jalb qilishga urindilar. Bu Internet aloqasini vaqtincha cheklash choralarini ko‘rishga majbur qildi», — deya qayd etdi vazirlik.
Ta’kidlanishicha, ommaviy vayrongarchiliklar va vahshiyliklar chog‘ida Jo‘qorg‘i Kengesi (parlament), Nukus shahar IIBB va Milliy gvardiya boshqarmasi binolariga hujum qilishga urinishlar, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarini garovga olish va ularning o‘qotar qurollarini tortib olish, davlat, jamoat va shaxsiy mol-mulkka o‘t qo‘yish, buzish va yo‘q qilish, shahar infratuzilmasiga jiddiy zarar yetkazishga qator bor urinishlar kuzatilgan.
Bundan tashqari, hujumlar paytida 107 nafar huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari jiddiy tan jarohati olganlar, jumladan ulardan 23 nafari og‘ir ahvolda qolmoqdalar. Davlat organlarining jami 270 nafar xodimi turli darajadagi jarohatlar olgan.
«Tartibsizliklar ishtirokchilarining vahshiyligi odamlarning ongini manipulyatsiya qilgan bir guruh shaxslarning provokatsion harakatlari natijasi bo‘lib, fuqarolarning tinch namoyishlari sifatida tasniflanishi mumkin emas edi», — deyiladi bayonotda.
Vazirlik ushbu noqonuniy harakatlar natijasida 18 kishi vafot etganini eslatib, tajovuzlarning faol ishtirokchilarining ko‘pchiligi giyohvand moddalar va spirtli ichimliklar iste’mol qilgan shaxslardan iborat bo‘lganini ta’kidladi.
«O‘zbekiston hukumati hokimiyatni kuch bilan qo‘lga kiritish, ayirmachilik g‘oyalarini targ‘ib qilish, aholi o‘rtasida o‘zaro nafratni qo‘zg‘atish, ommaviy tartibsizliklar va zo‘ravonlikka chorlashga qaratilgan har qanday noqonuniy xatti-harakatlarni qat’iy qoralaydi. Amalga oshirilgan chora-tadbirlar va huquqni muhofaza qilish organlarining oqilona xatti-harakatlari tufayli noqonuniy tadbirlarga chek qo‘yildi», — deya qayd etdi TIV.
Ta’kidlanishicha, ayni paytda Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan tergov ishlari olib borilmoqda. Inson huquqlari bo‘yicha xalqaro shartnomalarning ishtirokchisi sifatida O‘zbekiston shaffof, mustaqil va xolis tergov tamoyillariga to‘liq rioya etish, shuningdek, tegishli tartib-qoidalar va adolatli sud ishlarini yuritish kafolatlarini ta’minlash tarafdoridir. Tergov natijalari tegishli xalqaro tashkilotlar e’tiboriga yetkaziladi.
«O‘zbekiston hukumati tomonidan Qoraqalpog‘istondagi vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan barcha harakatlar huquqiy tartib-qoidalar doirasida amalga oshirilmoqda hamda birinchi navbatda inson hayoti va sog‘lig‘iga tahdidlarga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan, — deyiladi bayonotda. — Bugungi kunda Qoraqalpog‘istonda mobil aloqa to‘liq faoliyat yuritmoqda, oziq-ovqat do‘konlari, bozorlar, nonvoyxonalar, banklar, shifoxonalar va boshqa ijtimoiy obektlar faoliyat ko‘rsatmoqda. Elektr, gaz va suv muntazam ravishda yetkazib berilmoqda».
O‘zbekiston tegishli davlat organlari har kuni jamoatchilikni Qoraqalpog‘istondagi vaziyat haqida xabardor qilib bormoqda. Shu munosabat bilan mazkur mavzu yuzasidan ma’lumotlarning yo‘qligi haqidagi bayonotlar asossizdir.
«Hech bir kuch O‘zbekiston Respublikasiga demokratik islohotlarni izchil davom ettirishga, har bir fuqaroning sha’ni va qadr-qimmati, farovonligi va manfaatlariga g‘amxo‘rlik qiladigan insonparvar, huquqiy va ijtimoiy davlatni barpo etish va mustahkamlashga ishonch bilan harakat qilishiga to‘sqinlik qila olmaydi», — deyiladi bayonotda.
O‘zbekiston TIV barcha OAV va inson huquqlari bo‘yicha tashkilotlarni Qoraqalpog‘istondagi voqealarga xolisona yondashishga, turli xil ishonchsiz manbalar asosida bir tomonlama, shoshilinch xulosalar qilmaslikka va bayonotlar chiqarmalikka chaqirdi.
4 iyul kuni Milliy gvardiya va Bosh prokuratura 1−2 iyul kunlari Nukusda sodir bo‘lgan tartibsizliklar natijasida 18 kishi halok bo‘lgani, 243 kishi, jumladan, 38 huquq-tartibot idorasi xodimi jarohatlangani haqida xabar bergan edi. 149 nafar fuqaroga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilib, uyiga ruxsat berilgan. 94 kishi, jumladan, og‘ir yaralanganlar shifoxonalarda qolgan.
«Gazeta.uz» favqulodda holat joriy etilgan Qoraqalpog‘istonda bir haftadan ko‘proq vaqt davomida internet faoliyati cheklangani, ko‘plab terminallar, bankomatlar ishlamay qolgani, davlat va boshqa xizmatlar ko‘rsatilmayotgani haqida ma’lum qilgan edi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Mishel Bachelet Qoraqalpog‘istondagi voqealarni shaffof va mustaqil tergov qilish zarurligini ta’kidlab, internetga kirishni cheklamaslikka chaqirdi.

Министерство иностранных дел Узбекистана опубликовало заявление по поводу публикации «разного рода предположений и недостоверных сообщений» о событиях в Нукусе Каракалпакстан «отдельными средствами массовой информации и правозащитными организациями со ссылкой на неназванные источники».
«Делаются необоснованные заявления о якобы незаконном применении силы для „разгона мирного митинга“, „затыкании независимых голосов и блокировании информации“, в том числе посредством объявления чрезвычайного положения. В этой связи МИД Республики Узбекистан хотел бы внести ясность относительно событий в Каракалпакстане и предоставить более детальную и объективную информацию», — отмечается в заявлении.
МИД заявил, что «1−2 июля 2022 года в г. Нукусе была предпринята попытка подрыва конституционного строя, территориальной целостности и единства Республики Узбекистан. Под предлогом протеста против внесённых на всеобщее обсуждение предложений по конституционным поправкам группой злоумышленников были организованы насильственные акции, стычки и попытки силового захвата зданий органов государственной власти».
«Эти противозаконные действия носили очевидные признаки заранее спланированной диверсии, направленной на разжигание сепаратизма, дестабилизацию и раскол мирной, единой, демократической страны. Прикрываясь популистскими лозунгами, распространяя фейковые новости через средства мобильной связи и интернет, враждебно настроенные силы пытались массово вовлечь граждан в антиконституционную деятельность. Это вынудило принять меры по временному ограничению интернет-связи», — пояснили во внешнеполитическом ведомстве.
«В ходе массовых погромов и бесчинств были предприняты неоднократные попытки штурма зданий парламента — Жокаргы Кенеса, ГУВД г. Нукуса и управления Нацгвардии, захвачены огнестрельное оружие и заложники из числа сотрудников правоохранительных органов, повсеместно осуществлялись поджоги, порча и уничтожение государственного, общественного и личного имущества, нанесён значительный урон инфраструктуре города», — сообщили в МИДе.
«В ходе нападений серьёзные телесные повреждения получили 107 сотрудников органов правопорядка, 23 из них находятся в тяжёлом состоянии. В общей сложности 270 сотрудников государственных органов получили травмы различной степени тяжести», — говорится в заявлении.
«Жестокость действий участников беспорядков явилась результатом провокационных действий группы лиц, манипулировавших сознанием людей, и не может быть квалифицирована как мирные демонстрации граждан», — отметили в МИДе.
«Среди активных участников нападений подавляющее большинство составляли лица, находящиеся в состоянии наркотического и алкогольного опьянения», — добавили в ведомстве. Ранее Нацгвардия сообщила, что 13 из 14 погибших гражданских были в состоянии опьянения, погибло также 4 военнослужащих.
«Правительство Узбекистана решительно осуждает любые неправомерные действия, направленные на силовой захват власти, пропаганду идей сепаратизма, разжигание ненависти, призывы к массовым беспорядкам и насилию. Благодаря принятым мерам и адекватным действиям правоохранительных органов, противозаконные акции были пресечены», — отметили в МИДе.
«В настоящее время ведутся следственные мероприятия по событиям в Каракалпакстане. Будучи участником международных договоров в области прав человека, Узбекистан привержен полному соблюдению принципов прозрачного, независимого и беспристрастного расследования, а также обеспечению гарантии надлежащей правовой процедуры и справедливого судебного разбирательства. Итоги расследования будут доведены до сведения соответствующих международных организаций», — заверили в министерстве.
«Все предпринимаемые правительством Узбекистана действия по стабилизации ситуации в Каракалпакстане осуществляются в рамках правового поля и направлены, в первую очередь, на недопущение угрозы жизни и здоровью людей», — отмечается в заявлении.
«В настоящее время на территории Каракалпакстана в полном объёме работает мобильная связь, функционируют продовольственные магазины, рынки, пекарни, банки, больницы и другие социальные объекты. Электроэнергия, газ и вода подаются в штатном режиме. Соответствующие государственные органы Узбекистана на ежедневной основе информируют общественность о текущей ситуации в Каракалпакстане. В этой связи заявления относительно отсутствия доступа к информации беспочвенны», — подчеркнули в МИДе.
«Заявляем, что никакие силы не способны помешать Республике Узбекистан последовательно продолжать курс демократических реформ и уверенно двигаться к построению и укреплению гуманного, правового и социального государства, заботящегося о чести и достоинстве, благополучии и интересах каждого гражданина», — отметили в министерстве.
МИД призвал все СМИ и правозащитные организации «объективно подходить к событиям в Каракалпакстане, не допуская поспешных выводов и заявлений одностороннего характера на основе различных недостоверных источников».
«Республика Узбекистан остаётся приверженной открытому диалогу и взаимодействию с международным сообществом, в том числе в вопросах защиты законных интересов, прав и свобод человека», — заключили в МИДе.
4 июля было сообщено, что в результате волнений в Нукусе 1−2 июля 243 человека получили ранения, в том числе 38 сотрудников правоохранительных органов. 149 человек получили первую помощь и были отпущены домой. В больницах в понедельник оставались 94 человека, включая тяжело раненых.
«Газета.uz» писала, что в Каракалпакстане больше недели ограничена работа интернета, не работают многие терминалы, банкоматы, недоступны государственные и другие услуги. Они постепенно восстанавливаются.
Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет накануне заявила о необходимости прозрачного и независимого расследования событий в Каракалпакстане и призвала не ограничивать доступ в интернет.