Go‘sht, o‘simlik yog‘i va kartoshka importiga qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha imtiyozlar muddati 2022 yil oxirigacha uzaytirilishi munosabati bilan O‘zbekiston davlat budjetiga 1,4 trln so‘mga yaqin mablag‘ tushmaydi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga Buxoroda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forum doirasida moliya vaziri o‘rinbosari Dilshod Sultonov ma’lum qildi.
Moliya vazirligi rahbari o‘rinbosari imtiyozlar uzaytirilishini «majburiy chora» deb atadi.
«Faqat go‘sht (mol va qo‘y go‘shti — tahr.), o‘simlik yog‘i va kartoshka uchun imtiyozlar uzaytirildi. Bu majburiy choradir, chunki import mamlakatlarida ham narxlar oshgan. Masalan, Rossiyada o‘simlik yog‘i narxi ancha oshdi», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yirik yog‘ importchilari yog‘ narxining oshishi haqida xabar berishmoqda. Natijada, Rossiyada o‘simlik yog‘ining eksport narxi litri uchun 2 dollardan oshdi. Narxga rublning yuqori kursi ham ta’sir qiladi, bu esa Rossiya eksportini qimmatlashtiradi.
Imtiyozli davrda, shuningdek, cheklovlarni hisobga olgan holda, import qiluvchilar ichki bozorga mahsulot yetkazib berish uchun yangi bozorlarni qidiradi. «Shu bilan birga, parrandachilar ichki bozorni parranda go‘shti bilan 100 foiz ta’minlashni ma’lum qilishdi», — deydi u.
budjetning 1,4 trln so‘mlik yo‘qotishini xalqaro moliya institutlari (XMI) kreditlari hisobidan tovarlar olib kirishda nazarda tutilgan soliq imtiyozlarini bekor qilish hisobiga qoplash ko‘zda tutilgan. Dastlab bu budjetga 470 mlrd so‘m daromad keltirishi kutilgan bo‘lsa, yangi hisob-kitoblarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 600 mlrd so‘mgacha oshadi.
«Avval shunday edi: korxona XMI mablag‘lari hisobidan bankdan kredit olsa, import qilishda korxona imtiyozlarga ega bo‘lardi. Agar u boshqa manbalar hisobidan qarz olsa, unda hech qanday foyda yo‘q edi. Agar kompaniya o‘z hisobidan import qilsa, unda ham hech qanday foyda bo‘lmasdi. Bir xil tovarlar import qilinayotgan bo‘lsa-da, moliyalashtirish manbasi tufayli turli xil sharoitlar. Bu tuzatildi, buning hisobiga yiliga 600 mlrd so‘m olishni rejalashtirmoqdamiz», — dedi u.
Shuningdek, hukumatga 1 iyulga qadar imtiyozlarni kelgusida bekor qilish bo‘yicha hujjat taqdim etish topshirildi. «Hozir bu borada vazirlik va idoralarning bir guruh mutaxassislari ishlamoqda. Va ishlab chiqilayotgan ro‘yxatda QQS bo‘yicha imtiyozlar ham bor», — dedi moliya vaziri o‘rinbosari.
Dilshod Sultonov, shuningdek, soliq ma’muriyatchiligining takomillashtirilgani tufayli soliq yig‘ish hajmi oshishini kutmoqda.
1 yanvardan 30 aprelgacha kartoshka, go‘sht, o‘simlik yog‘i, baliq va boshqa mahsulotlar importida QQS bo‘yicha imtiyozlar joriy etilishi tufayli davlat budjetining yo‘qotishlari 800 mlrd so‘m deb baholangan edi.

Государственный бюджет Узбекистана недополучит 1,4 трлн сумов из-за продления льгот по НДС на импорт мяса, растительного масла и картофеля до конца 2022 года. Об этом «Газете.uz» на полях международного форума по сокращению бедности в Бухаре сообщил заместитель министра финансов Дилшод Султанов.
Замглавы Минфина назвал продление льгот «вынужденной мерой».
«Продление льгот было только на мясо (говядина и баранина — ред.), растительное масло и картофель. Это вынужденная мера, так как цены в странах импорта увеличились. Например, в России цены на масло растительное существенно возросли», — сообщил он.
По его словам, крупные импортёры масла сообщают о повышении цен на масло. В результате экспортная цена растительного масла в России составила свыше 2 долларов за литр. На стоимость также влияет высокий курс рубля, который делает российский экспорт дорогим.
В льготный период времени, а также с учётом ограничений, импортёры будут искать новые рынки поставок продукции на внутренний рынок. «При этом птицеводы заявляли, что обеспечат внутренний рынок мясом птицы на 100%», — заявил он.
Потери бюджета в 1,4 трлн сумов планируется покрыть за счёт отмены налоговых льгот, предоставляемых при ввозе товаров за счёт займов международных финансовых институтов (МФИ). Изначально ожидалось, что это принесёт бюджету 470 млрд сумов, но по новым оценкам цифра увеличится до 600 млрд сумов.
«Раньше было таким образом: если предприятие берёт кредит в банке за счёт средств МФИ, то у предприятия при импорте имеются льготы. Если берёт кредит за счёт других ресурсов, тогда льготы нет. Если предприятие импортирует за счёт собственных средств, то тоже льготы нет. Разные условия за счёт источника финансирования, хоть и ввозится один и тот же товар. Это было исправлено, за счёт этого планируем получить 600 млрд сумов в расчёте на год», — заявил он.
Правительству также поручено до 1 июля внести документ по дальнейшей отмене льгот. «Сейчас над этим работает группа специалистов из министерств и ведомств. И в прорабатываемом перечне есть также и льготы по НДС», — сообщил замминистра финансов.
Дильшод Султанов также ожидает повышение собираемости налогов за счёт улучшения налогового администрирования.
Потери госбюджета из-за льгот по НДС на импорт картофеля, мяса, масла, рыбы и других продуктов с 1 января по 30 апреля оценивали в 800 млрд сумов.