Rossiyaning “Uralskiye avialinii” aviakompaniyasi 29 oktabrga qadar Qozog‘iston, Ozarbayjon, Armaniston va O‘zbekistonga parvozlarni bekor qildi. Bu haqda kompaniya saytida e’lon qilindi.
Aviakompaniya parvozlarni bekor qilish qarorini “Yevropa davlatlarining havo hududini yopishi"i bilan izohladi.
11 aprel kuni YeI Rossiyaning 21 aviakompaniyasini ittifoq doirasida parvozlar taqiqlangan yoki faoliyat yuritishiga cheklovlar qo‘yiladigan kompaniyalar ro‘yxatiga kiritdi. Cheklovlar, jumladan, “Uralskiye avialinii"ga ham ta’sir ko‘rsatadi.
Ural aviatashuvchisi aviatsiya-texnik markazi direktori Igor Poddubniy kompaniya yana ikki-uch oy davomida “samolyotlarni to‘xtatmasdan va ehtiyot qismlar uchun demontaj qilmasdan” parvozlarni amalga oshirishi mumkinligini ta’kidladi, deb yozadi “Vedomosti”.
26 fevral kuni Rossiyaning Ukrainadagi harbiy amaliyoti fonida Yevropa Ittifoqi Yevropa samolyotlarini Rossiyaga yetkazib berish, sotish, texnik xizmat ko‘rsatish va sug‘urtalashni, shuningdek, u yerda lizingga berishni ham taqiqladi. 28 martdan boshlab Yevropa lizing beruvchilari va Rossiya kompaniyalari o‘rtasidagi shartnomalar o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Transport vazirligining ma’lum qilishicha, 1300 ta samolyotdan deyarli 800 tasi Rossiya aviatsiya reyestriga o‘tkazilgan, 79 tasi esa xorijda hibsga olingan, deb yozadi “Kommersant”.
“Uralinformbyuro” ma’lumotlariga ko‘ra, “Uralskiye avialinii” yo‘lovchi tashish bo‘yicha Rossiyadagi yetakchi aviakompaniyalardan biri hisoblanadi. Kompaniya floti Yevropa konserni Airbus’ning 54 ta samolyotidan iborat (14 ta A321, 24 ta A320, 5 ta A319, 3 ta A320neo va 8 ta A321neo).

Российская авиакомпания «Уральские авиалинии» отменила рейсы в Казахстан, Азербайджан, Армению и Узбекистан до 29 октября, следует из информации на сайте авиаперевозчика.
«Все рейсы из/в Казахстан отменены в период с 11.03.2022 по 29.10.2022 включительно, из/в Азербайджан — с 08.03.2022 по 29.10.2022, из/в Армению с 03.03.2022 по 29.10.2022, из/в Узбекистан — до 29.10.2022», — говорится в сообщении.
Авиакомпания объяснила решение об отмене рейсов «закрытием воздушного пространства европейских стран».
11 апреля ЕС внёс 21 российскую авиакомпанию в список компаний, на которые распространяется запрет на полёты или эксплуатационные ограничения в пределах союза. Ограничения коснулись, в том числе, компании «Уральские авиалинии».
Директор авиационно-технического центра уральского авиаперевозчика Игорь Поддубный отмечал, что компания может выполнять рейсы, «не останавливая самолёты и не разбирая их на запчасти», на протяжении ещё двух-трёх месяцев, сообщают «Ведомости».
26 февраля на фоне военной операции России на Украине Евросоюз запретил поставлять, продавать, обслуживать и страховать европейские самолёты в России, а также отдавать их туда в лизинг. С 28 марта перестали действовать контракты европейских лизингодателей с компаниями РФ. Минтранс сообщал, что почти 800 из 1300 самолетов перевели в российский авиационный реестр, а 79 лайнеров за границей арестовали, пишет «Коммерсантъ».
По данным «Уралинформбюро», авиакомпания «Уральские авиалинии» входит в число ведущих авиакомпаний России по объёму пассажирских перевозок. Флот компании составляют 54 лайнера европейского концерна Airbus (14 А321, 24 А320, 5 А319, 3 A320neo и 8 А321neo).