Bu IIVning «Chaqar» mahallasida o‘tkazilayotgan sanitariya-profilaktik tadbirlar jarayonida Kamoliddin Rabbimov xizmat vazifasini bajarayotgan xodimlarning faoliyatiga asossiz aralashib, ularning ishiga to‘sqinlik yaratib, qonuniy talablarini bajarmagani to‘g‘risidagi bayonotiga mos kelmaydi.
Toshkent shahar sudlari matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, «huquqbuzarlar K. Rabbimov va Sh. Samandarovning harakatlari ishda mavjud to‘plangan dalillar, jabrlanuvchi Z. Tursunovning arizasi, guvohlarning tushuntirish xatlari va boshqa hujjatlar bilan o‘z tasdig‘ini topgan».
Jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudi qarori bilan Kamoliddin Rabbimov Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik), 194-moddasi (ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) 1-qismi va 195-moddasi (ichki ishlar organlari xodimlarining o‘z xizmat burchlarini bajarishlariga qarshilik ko‘rsatish)da nazarda tutilgan ma’muriy huquqbuzarliklarni sodir etgan deb topilib, unga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 34-moddasi (bir necha huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun ma’muriy jazo qo‘llanish) ga asosan uzil-kesil 15 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan.
Sh. Samandarov esa IJTKning 194-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etgan deb topilib, unga BHMning 1 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlangan.
Ushbu qaror ustidan Kamoliddin Rabbimov tomonidan keltirilgan apellyatsiya shikoyati Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasida ko‘rib chiqilib, 18 apreldagi jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudining Kamoliddin Rabbimovga nisbatan chiqarilgan qarori o‘zgartirilgan va Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasining 18 apreldagi qarori bilan unga uzil-kesil BHMning 2 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlanib, apellyatsiya shikoyati qanoatlantirildi.
Kamoliddin Rabbimov o‘zining Facebook-sahifasida uyda ekanini ma’lum qildi.
«17 aprel, kechki soat 19:00 lar atrofida Chorsu bozori yonida reyd bo‘layotgandi, qonun ustuvorligini shaxsiy talqinimda o‘lchab, ushbu vaziyatga aralashgan edim. Lekin, men IIV xodimlarining ishlariga aralashganim xato ekanligini tushunaman. Menga nisbatan, qonun moddalariga ko‘ra, jarimalar belgilangan, men ularni o‘z vaqtida to‘lash niyatidaman. Qolgan tafsilotlarini keyinchalik bildirishga harakat qilaman. Iltimos, bu ishni siyosiylashtirmasliklaringizni so‘rayman. Bu yerda men tomonimdan yo‘l qo‘yilgan xatolar mavjud edi», — deb yozdi u.
Jurnalist Ilyos Safarov Rabbimovning qarindoshlariga tayanib, 17 aprel kuni 15:00 da uydan chiqqani so‘ngra u bilan aloqa uzilganini ma’lum qilgandi. Keyinroq u siyosatchi bilan qo‘ng‘iroqlashgani, uni tergov izolyatorida ushlab turishganini aniqladi.

Пресс-служба Ташкентских городских судов опубликовала детали административного дела в отношении известного политолога Камолиддина Раббимова.
Как отмечается в сообщении, 17 апреля Раббимов (1977 г. р.) вместе Ш. Самандаровым (1997 г. р.) «шумели в общественном месте рядом с Ташкентским торговым центром в Шайхантахурском районе».
«Когда к ним в это время подошли сотрудники органов внутренних дел, нёсшие службу, и пригласили их в здание УВД для установления личности, они оказали сопротивление, не выполнили законные требования сотрудников органов внутренних дел и оскорбили их перед публикой», — говорится в заявлении.
Это отличается от заявления МВД, где говорилось, что «в ходе проведения санитарно-профилактических мероприятий в махалле „Чакар“ Шайхантахурского района Ташкента Камолиддин Раббимов необоснованно вмешался в деятельность сотрудников, воспрепятствовал их работе и не выполнил их законные требования».
По данным пресс-службы столичных судов, «действия правонарушителей подтвердились собранными доказательствами, показаниями потерпевшего З. Турсунова, объяснительными записками свидетелей и другими документами».
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам признал Раббимова виновным в совершении административных правонарушений по статьям 183 (мелкое хулиганство), части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) и статьи 195 (противодействие выполнению служебного долга сотрудниками органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности. Ему был назначен административный арест на 15 суток.
Самандаров получил штраф в размере одной базовой расчётной величины (270 тысяч сумов) по части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел).
Политолог подал апелляцию на решение суда, в результате чего апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам в понедельник пересмотрела решение Шайхантахурского суда от 18 апреля. В частности, арест заменён на штраф размером 2 БРВ (540 тысяч сумов).
На своей странице в Facebook Камолиддин Раббимов сообщил, что находится дома.
«17 апреля около 19 часов возле рынка Чорсу был рейд. Измеряя верховенство закона в своей личной интерпретации, я вмешался в это дело. Однако я понимаю, что вмешиваться в дела сотрудников ОВД было ошибкой. На меня по статьям закона наложены штрафы, я намерен вовремя их оплатить. Остальные подробности постараюсь сообщить позже. Пожалуйста, не политизируйте это дело. Здесь были ошибки, допущенные с моей стороны», — сказал он.
Журналист Ильёс Сафаров со ссылкой на родственников Раббимова сообщал, что он вышел из дома 17 апреля в 15:00 и пропал. Позже он смог связаться с политологом и выяснил, что его держат в следственном изоляторе.