1 aprel holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning rasmiy zaxira aktivlari o‘tgan oyda 205,1 mln dollarga kamaygan holda 35,15 mlrd dollarni tashkil qildi. Bu Markaziy bank ma’lumotlarida o‘z aksini topdi.
Bu pasayish, asosan, mart oyida valyuta zaxiralarining 354,5 mln dollarga qisqarib, 13,17 mlrd dollargacha kamayishi bilan bog‘liq. Bunga Markaziy bankning mart oyida so‘m kursini barqarorlashtirishga qaratilgan valyuta intervensiyalari sabab bo‘lishi mumkin.
Oltin zaxiralarining qiymati bir oz — 20,88 mlrd dollargacha (+ 159,4 mln dollar) oshdi, uning jismoniy hajmi esa bir xil — 10,9 mln troy unsiya darajasida (taxminan 339,02 tonna) saqlanib qoldi.
Shu bilan birga, mavjud zaxiralar mamlakatning 2021 yildagi 25,5 mlrd dollarni tashkil etgan yillik importi hajmidan ancha oshadi. O‘z navbatida, xalqaro tashkilotlarning rivojlanayotgan mamlakatlar uchun tavsiyalariga ko‘ra, zaxiralar kamida 3 oylik importni qoplashi kerak, deb yozadi Spot.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 апреля составили 35,15 млрд долларов, снизившись за прошлый месяц на 205,1 млн долларов, следует из данных Центрального банка.
Снижение произошло в основном за счёт уменьшения резервов в иностранной валюте в марте на 354,5 млн долларов — до 13,17 млрд долларов. Это может быть связано с валютными интервенциями Центрального банка в марте, направленными на стабилизацию курса сума.
Стоимость золотых запасов немного выросла — до 20,88 млрд долларов (+$159,4 млн), при этом его физический объём остался на прежнем уровне — 10,9 млн тройских унций (около 339,02 тонны).
Тем не менее, имеющиеся резервы значительно превышают годовой объём импорта страны, который за 2021 год составил 25,5 млрд долларов. В свою очередь, по рекомендациям международных организаций для развивающихся стран, резервы должны покрывать хотя бы трёхмесячный объём импорта, пишет Spot.