2021 йил якунларига кўра Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 2020 йилга нисбатан 16%га кўпайди ва 42,1 млрд долларни ташкил этди, дея хабар берди Давлат статистика қўмитаси матбуот хизмати.
Ўтган йил якуни бўйича ҳисоб-китобларга кўра, Ўзбекистондан экспорт ҳажми 10%га кўпайиб, 16,611 млрд долларга етди. Импорт ҳажми эса 20,4% га кўпайди ва 25,461 млрд долларни ташкил қилди.
Ташқи савдо айланмасининг манфий ташқи савдо баланси 8,85 млрд долларни ташкил этди — ўтган йили ушбу кўрсаткич 6 млрд доллар бўлган эди.
Ўзбекистоннинг асосий ташқи савдо ҳамкорлари орасида Россия (умумий савдо айланмасининг 17,9%), Хитой (17,7%), Қозоғистон (9,3%), Туркия (8,1%) ва Жанубий Корея (4,5%) давлатлари қолмоқда.
2021 йилда Ўзбекистондан экспортнинг асосий қисмини саноат товарлари (умумий экспортнинг 26,1%), олтин (24,7%), хизматлар (15,3%) ва озиқ-овқат товарлари (8,3%) ташкил этди.
Ўз ўрнида, 2021 йилда саноат товарлари (уларга тўқимачилик маҳсулотлари, рангли металлар, темир ва пўлат киради) экспорти 2020 йилги экспорт ҳажмига нисбатан 7%га ўсган. 2020 йилда экспорт қилинган олтин ҳажми эса 2021 йилги кўрсаткичларга нисбатан 13,7% кўпроқ бўлган. Шунингдек, машиналар экспортининг улуши умумий экспорт ҳажмида 1,5 маротабага кўпайиб, 4,2%га етган.
Ўтган йил давомида Ўзбекистонга импортнинг асосий қисмини машиналар ва асбоб-ускуналар импорти (32,4%, 2020 йилга қараганда 5,2%га камроқ), саноат товарлари (18,5%), кимёвий воситалар (14,3%), озиқ-овқат товарлари (9,9%) ва хизматлар (6,8%) ташкил этди.

Внешнеторговый оборот Узбекистана по итогам 2021 года увеличился на 16% по сравнению с 2020 годом, составив 42,1 млрд долларов, сообщила пресс-служба Государственного комитета по статистике.
Объём экспорта из Узбекистана по итогам прошлого года увеличился на 10%, до 16,611 млрд долларов, импорта — до 25,461 млрд долларов (+20,4%).
Отрицательное сальдо внешней торговли составило 8,85 млрд долларов — против отрицательного показателя в размере 6 млрд долларов годом ранее.
Основными внешнеторговыми партнёрами Узбекистана остаются Россия (17,9% в общем товарообороте), Китай (17,7%), Казахстан (9,3%), Турция (8,1%) и Южная Корея (4,5%).
Главными экспортными статьями за 2021 год стали промышленные товары (26,1% от общего объёма экспорта), золото (24,7%), услуги (15,3%) и продовольственные товары (8,3%).
При этом экспорт промтоваров (в их число входят готовые текстильные изделия, цветные металлы, чугун и сталь) претерпел значительный рост в прошлом году — их доля в объёме экспорта стала почти на 7% больше, чем в 2020-м. Доля золота в общем объёме экспорта, напротив, оказалась существенно скромнее, чем годом ранее, — на 13,7% меньше по сравнению с 2020 годом. Стоит также отметить рост экспорта машин, его доля в структуре экспорта увеличилась в 1,5 раза, с 2,9% до 4,2%.
Основными импортными статьями Узбекистана в прошлом году оставались машины и оборудование (32,4%, на 5,2% меньше, чем в 2020 году), промтовары (18,5%), химическая продукция (14,3%), продовольственные товары (9,9%) и услуги (6,8%).