O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni «Tuman va shahar budjetlari mablag‘larini jamoatchilik fikri asosida shakllantiriladigan tadbirlarga yo‘naltirish jarayonlarida fuqarolar ishtirokini yanada qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi (hujjat matni «Gazeta.uz»da bor).
Eslatib o‘tamiz, 2 aprelga o‘tar kechasi «Ochiq budjet» portalida birinchi yarim yillik uchun budjet takliflari loyihalari bo‘yicha ovoz berish yakunlandi. O‘zbekiston aholisi taklif qilingan 69,7 ming loyihadan 40,2 mingtasi uchun 6,72 mln (mamlakat katta yoshdagi aholisining qariyb uchdan bir qismi) ovoz berdi.
Natijada 2215 ta loyiha g‘olib deb topilib, ularni moliyalashtirish uchun 1,11 trln so‘m yo‘naltiriladigan bo‘ldi. Natijalar e’lon qilingandan so‘ng, turli viloyatlar aholisi o‘z loyihalari g‘alabasini mushaklar, musiqa va raqslar bilan nishonlay boshladi.
Biroq prezident qarori bilan har biri 2000 dan ortiq ovoz olgan (jami 480 mingdan ortiq ovoz), lekin ovoz berish jarayonida g‘olib deb topilmagan 139 ta loyihani moliyalashtirish uchun qo‘shimcha 85,4 mlrd so‘m ajratilgan. Xususan, pullar quyidagilarga ketadi:
• 76 ta maktabni joriy ta’mirlash va jihozlash;
• 23 ta mahallada ichimlik suvi tizimini yaxshilash;
• 13 ta maktabgacha ta’lim muassasasini ta’mirlash va jihozlash;
• 5 ta sog‘liqni saqlash muassasalarini ta’mirlash va jihozlash;
• va boshqa tadbirlar.
Shu bilan birga, ushbu mablag‘lar Moliya vazirligi huzuridagi Davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasi tomonidan 2022 yilda o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida aniqlangan huquqbuzarliklar faktlari asosidagi mablag‘lar hisobidan yo‘naltirilmoqda. Masalan, Davlat moliyaviy nazorati tomonidan 2021 yilning to‘qqiz oyida budjet mablag‘larining sarflanishida 728,8 mlrd so‘mlik moliyaviy qonunbuzarliklar aniqlangan. budjet intizomini buzish holatlarining aksariyati sog‘liqni saqlash, maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi tizimlarida, shuningdek, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasida sodir bo‘lmoqda.
Hokimliklarga qo‘shimcha ajratilgan mablag‘larni bir kun muddatda Fuqarolik tashabbusi jamg‘armasiga o‘tkazish topshirildi. Ular har oyning oxirida, keyingi oyning 10-kuniga qadar jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan loyihalarni moliyalashtirish va amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobotlarni ommaviy axborot vositalari ishtirokida e’lon qilishlari shart.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 апреля подписал постановление «О дальнейшей поддержке участия граждан в процессах направления средств районного и городского бюджетов на мероприятия, сформированные на основе общественного мнения» (есть у «Газеты.uz»).
Напомним, в ночь на 2 апреля завершилось голосование по проектам инициативного бюджета на портале «Открытый бюджет» за первое полугодие. Жители Узбекистана отдали 6,72 миллиона голосов (около трети взрослого населения страны) по 40,2 тысячам проектов из предложенных 69,7 тысяч.
В результате победителями определены 2215 проектов, на их финансирование будет направлено 1,11 трлн сумов. После объявления итогов жители разных регионов начали отмечать победу своих проектов салютом, музыкой и танцами.
Однако постановлением президента выделяется дополнительно 85,4 млрд сумов для финансирования 139 проектов, каждый из которых набрал более 2000 голосов (всего свыше 480 тысяч голосов), но не был признан победителем в ходе голосования. В частности, деньги пойдут на:
• текущий ремонт и оснащение 76 школ;
• улучшение систем питьевой воды в 23 махаллях;
• ремонт и оснащение 13 дошкольных образовательных организаций;
• ремонт и оснащение 5 объектов здравоохранения;
• и другие мероприятия.
При этом эти средства направляются за счет средств по фактам правонарушений, выявленных Инспекцией государственного финансового контроля при Министерстве финансов в ходе контрольных мероприятий, проводимых в 2022 году. Например, Госфинконтроль за девять месяцев 2021 года выявил финансовые нарушения в расходовании бюджетных средств на 728,8 млрд сумов. Больше всего нарушений бюджетной дисциплины приходится на системы, здравоохранения, дошкольного образования, народного образования, а также на Комитет по автодорогам.
Хокимиятам поручено в однодневный срок перечислить дополнительно выделяемые средства в Фонд гражданской инициативы. По итогам каждого месяца в срок до 10-го числа следующего месяца они должны обнародовать отчеты о финансировании и реализации проектов, сформированных на основе общественного мнения, при участии СМИ.
Кроме того, хокимы по итогам каждого квартала будут выступать с отчётом в Сенате Олий Мажлиса о выполнении проектов.