Давлат молиявий назорати департаменти ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2021 йилнинг 9 ойида давлат органларида ўтказилган назорат тадбирларида 728,8 млрд сўмлик қонунбузарликлар аниқланди. Қонунбузилиш ҳолатларига доир ҳужжатлар ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди, дея хабар берди Молия вазирлиги матбуот хизмати.
Қайд этилишича, жорий йилнинг ҳисобот даврида аниқланган пул маблағлари ва моддий бойликларнинг камомади ҳамда ноқонуний ўзлаштириш ҳолатлари (83,7 млрд.сўм) 2020 йилнинг 9 ойига (28 млрд.сўм) нисбатан 3 мартага ошган. Ушбу ҳолатларнинг асосий қисми қуйидаги вазирлик ва қўмиталар тизимида аниқланган, жумладан:
- Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида — 23,3 млрд сўм (2020 йил 9 ойида —13 млн сўм);
- Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида — 17,2 млрд сўм (3,9 млрд сўм);
- Халқ таълими вазирлиги тизимида — 14,4 млрд сўм (15,4 млрд сўм);
- Мактабгача таълим вазирлиги тизимида — 5,7 млрд сўм (3,8 млрд сўм);
- Маданият вазирлиги тизимида — 2,7 млрд сўм (1 млрд сўм);
- Туризм ва спорт вазирлиги тизимида — 1,7 млрд сўм (0,4 млрд сўм);
- Автомобиль йўллари қўмитаси тизимида — 4,2 млрд сўм (2 млн сўм)
- Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тизимида — 2,2 млрд сўм (0,4 млрд сўм);
- Ҳокимликларнинг ободонлаштириш бошқармаларида — 2,5 млрд сўм (1 млрд сўм).
Шунингдек, ўтказилган назорат тадбирларида 457,7 млрд сўмлик иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларни асоссиз ортиқча тўланиши, қурилиш таъмирлаш ишларида нархларни ошириб қўлланилиши ва бажарилмаган иш ҳажмларини қўшиб ёзиш, товар моддий қийматликларни қиммат нархда харид қилиш каби молиявий хато ва камчиликлар аниқланган. Бундай ҳолатлар 2020 йилнинг 9 ойига (101,4 млрд сўм) нисбатан 4,5 мартага ошган.
Ушбу ҳолатлар асосан қуйидаги вазирлик ва қўмиталар тизимида аниқланган:
- Халқ таълими вазирлиги тизимида — 61,1 млрд сўм (2020 йил 9 ойда — 25,4 млрд сўм);
- Мактабгача таълим вазирлиги тизимида — 61,1 млрд сўм (6,9 млрд.сўм);
- Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида — 39,1 млрд сўм (17,7 млрд.сўм);
- Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги тизимида — 27,3 млрд сўм (6,3 млрд сўм);
- Маданият вазирлиги тизимида — 18,4 млрд сўм (2 млрд сўм);
- Сув хўжалиги вазирлиги тизимида — 10,7 млрд сўм (3,6 млрд сўм);
- Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида — 7,4 млрд сўм (0,8 млрд сўм);
- Туризм ва спорт вазирлиги тизимида — 7,3 млрд сўм (1,8 млрд сўм);
- Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимида — 7,1 млрд сўм (0,4 млрд сўм);
- Автомобиль йўллари қўмитаси тизимида — 80,9 млрд сўм (1,4 млрд сўм);
- Ҳокимиятлар ҳузуридаги «Ягона буюртмачи хизмати» инжиниринг компанияларида — 92,4 млрд сўм (5,6 млрд сўм);
- Ҳокимликларнинг ободонлаштириш бошқармаларида — 5,6 млрд сўм (3,5 млрд сўм).
Давлат бюджетидан 2019−2021 йилларда сув тежовчи технологияларни жорий этиш харажатларининг бир қисмини қоплаш учун cубсидиялар ажратилишининг қонунийлиги юзасидан ўтказилган назорат тадбирларида 169,1 млрд сўм қонун ҳужжатлари талабларига зид равишда сарфлангани аниқланган.
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан чорвачилик соҳасига ажратилган 7,9 млрд сўм субсидия маблағлари белгиланган тартибга зид равишда сарфланганлиги аниқланди.
Давлат молиявий назорати департаменти томонидан ҳисобот даврида аниқланган молиявий хато-камчиликлар суммасининг 510,8 млрд сўми бюджетга қайтарилиши таъминланди.
Шу билан бирга, назорат тадбирлари давомида бюджет муассасаларида харажатлар сметаси ва штатлар жадвалига ортиқча режалаштирилган маблағларни қисқартириш ва бошқа ноқонуний харажатларнинг тўхтатилиши ҳисобига жами 365 млрд сўм миқдоридаги бюджет маблағларини асоссиз сарфланишини олди олинди.
Бюджет қонунчилигини бузганлиги учун бюджетдан маблағ олувчи ташкилотларнинг 15 нафар раҳбар ва бошқа мансабдор шахсларига маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар тузилиб, кўриб чиқиш учун маъмурий судларга юборилди.
Бундан ташқари, 3 847 та назорат тадбирларида аниқланган 724,1 млрд сўмлик қонунбузилиш ҳолатлари ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.

Департамент государственного финансового контроля и его территориальные управления за 9 месяцев 2021 года в рамках контрольных мероприятий в госорганах выявили нарушения на сумму 728,8 млрд сумов. Документы направлены в правоохранительные органы для проведения правовой оценки, сообщила пресс-служба Министерства финансов.
Выявленные факты дефицита и незаконного присвоения денежных средств и материальных ценностей (83,7 млрд сумов) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (28 млрд сумов) возросли в 3 раза. Основная часть этих случаев выявлена в системе следующих министерств и комитетов, в том числе:
• Министерство высшего и среднего специального образования — 23,3 млрд сумов (13 млн сумов — за 9 месяцев 2020 года);
• Министерство здравоохранения — 17,2 млрд сумов (3,9 млрд сумов);
• Министерство народного образования — 14,4 млрд сумов (15,4 млрд сумов);
• Министерство дошкольного образования — 5,7 млрд сумов (3,8 млрд сумов);
• Министерство культуры — 2,7 млрд сумов (1 млрд сумов);
• Министерство туризма и спорта — 1,7 млрд сумов (0,4 млрд сумов);
• Комитет по автомобильным дорогам — 4,2 млрд сумов (2 млн сумов);
• Государственный комитет по лесному хозяйству — 2,2 млрд сумов (0,4 млрд сумов);
• В управлениях благоустройства хокимиятов — 2,5 млрд сумов (1 млрд сумов).
Госфинконтроль также выявил финансовые ошибки и недочёты на сумму 457,7 млрд сумов, такие как необоснованная переплата зарплаты и приравненных к ней выплат, завышение цен на строительно-ремонтные работы и списание не выполненных объемов работ, закупка товаров по завышенным ценам. Это в 4,5 раза больше, чем за 9 месяцев 2020 года (101,4 млрд сумов).
Эти случаи в основном выявляются в системе следующих министерств и комитетов:
• Министерство народного образования — 61,1 млрд сумов (25,4 млрд сумов);
• Министерство дошкольного образования — 61,1 млрд сумов (6,9 млрд сумов);
• Министерство здравоохранения — 39,1 млрд сумов (17,7 млрд сумов);
• Министерство жилищно-коммунального обслуживания — 27,3 млрд сумов (6,3 млрд сумов);
• Министерство культуры — 18,4 млрд сумов (2 млрд сумов);
• Министерство водного хозяйства — 10,7 млрд сумов (3,6 млрд сумов);
• Министерство высшего и среднего специального образования — 7,4 млрд сумов (0,8 млрд сумов);
• Министерство туризма и спорта — 7,3 млрд сумов (1,8 млрд сумов);
• Министерство занятости и трудовых отношений — 7,1 млрд сумов (0,4 млрд сумов);
• Комитет автомобильных дорог — 80,9 млрд сумов (1,4 млрд сумов);
• «Служба единого заказчика» при госорганах — 92,4 млрд сумов (5,6 млрд сумов);
• В управлениях благоустройства хокимиятов — 5,6 млрд сум (3,5 млрд сумов).
В 2019—2021 годах из госбюджета с нарушением требований законодательства выделены субсидии на 169,1 млрд сумов для покрытия части расходов по внедрению водосберегающих технологий.
Госкомитет по ветеринарии и развитию животноводства с нарушением порядка выделил 7,9 млрд сумов субсидий на развитие животноводства.
Госфинконтроль смог восстановить в бюджет 510,8 млрд сумов суммы финансовых ошибок и недостатков за указанный период.
В ходе контрольных мероприятий предотвращено необоснованное расходование бюджетных средств на общую сумму 365 млрд сумов за счет сокращения излишне запланированных средств в сметах расходов и штатном расписании бюджетных учреждений и прекращения других незаконных расходов.
За нарушение бюджетного законодательства протоколы об административных правонарушениях составлены на 15 руководителей и иных должностных лиц организаций-получателей бюджетных средств и направлены в административные суды для рассмотрения.
Кроме того, выявленные в 3847 контрольных мероприятиях нарушения на сумму 724,1 млрд сумов направлены в правоохранительные органы для проведения правовой оценки.