Ukrainaning Toshkentdagi elchixonasi 1 mart kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligiga mamlakatda Rossiya telekanallari efirini to‘xtatishni so‘rab, nota yubordi. Bu haqda elchi Nikolay Doroshenko «Ozodlik» radiosiga rus tilida bergan videointervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, «Ukraina Yevropa ikkinchi Jahon urushi davridan beri ko‘rmagan tajovuzga duch keldi, u xattoki bu darajadan ham oshib ketdi».
«Ukraina Rossiya harbiy mashinasining deyarli barcha arsenali zarbasini o‘ziga olmoqda va nafaqat o‘z mamlakatining, balki butun qit’aning xavfsizligini himoya qilmoqda. Biz nimaga nota yubordik? Bu aynan shu bilan bog‘liq. Biz [RF prezidenti Vladimir] Putin va uning jinoiy buyruqlarining barcha ijrochilarini Nyurnberg tribunali kutishi haqida gapirmoqdamiz. Biz bu ma’lumot haqida nafaqat Ukraina yoki Yevropa mamlakatlarida, balki O‘zbekistonda ham bilishlarini xohlaymiz. Biroq, ming afsuski, Rossiya telekanallari umuman boshqa urushni yoki ehtimol, bu urushning aslida yo‘qligini namoyish etmoqda. Va shuning uchun ham biz notani tayyorlashga majbur bo‘ldik, men uni imzoladim, biz 1 martdayoq uni yuborgandik», — dedi Nikolay Doroshenko.
Notada qayd etilishicha, Rossiya OAVlari «Rossiya Federatsiyasining Ukrainaga qarshi urushini targ‘ib qilish, allaqachon minglab begunoh fuqarolar jabrlangan va fuqarolik infratuzilmasiga ulkan miqyosda zarar yetkazgan keng ko‘lamli Rossiya qurolli tajovuziga qarshi kurashayotgan ukrain xalqiga nisbatan milliy nafratni qo‘zg‘ashga qaratilgan maqsadli faoliyatni amalga oshirmoqda».
Foto: Intervyudan lavha / «Ozodlik».
«Rossiya ommaviy axborot vositalari tomonidan olib borilayotgan axborot urushi harbiy kampaniyaning ajralmas qismi hisoblanadi va jahon hamjamiyatini dezinformatsiyalashga qaratilgan», — deyiladi notada.
Elchixona ma’lumotiga ko‘ra, dunyoning ko‘plab davlatlari allaqachon Rossiyaning «propagandachi» telekanallari efirini to‘xtatish bo‘yicha qaror qabul qilgan.
«Yevropa Ittifoqi davlatlari tomonidan urushni boshlagan va xalqlar o‘rtasida nafratni urug‘lantirayotgan Kreml propagandachilariga qarshi sanksiyalarni qo‘llash bo‘yicha qaror qabul qilindi. Yuqoridagilarni hisobga olgan holda, Ukraina tomoni O‘zbekiston rahbariyati va vakolatli hokimiyat organlaridan Rossiya telekanallarini O‘zbekistonda efirga uzatilishi va kabel tarmog‘i orqali namoyish etilishini taqiqlash to‘g‘risida qaror qabul qilishni so‘raydi», — deya qayd etilgan maktubda.
Nikolay Doroshenko O‘zbekiston tomoni hozirga murojaatga javob bermaganini ma’lum qildi.
Elchi shuningdek, O‘zbekiston hukumati vafot etganlar munosabati ukrain xalqiga ta’ziya izhor etish maqsadida rasmiy murojaat bilan chiqmaganini ta’kidladi. Shunga qaramasdan, uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning ko‘plab fuqarolari ijtimoiy tarmoqlar va telefon orqali elchixonaga qo‘llab-quvvatlashini aytgan.
«Jamiyatning munosabat bildirayotgani va Ukrainada nima sodir bo‘layotganini tushunishining o‘zi qaysidir ma’noda javob hisoblanadi. Meni buni yuqori qadrlayman. Elchixonaning veb-sayti va mening sahifamda hozir o‘z shahrini tark etayotgan, jabrlangan bolalar va odamlarga insonparvarlik yordamini jo‘natish uchun pul yig‘ish maqsadida hisobraqamni e’lon qilishdi. Men sizga aytishim mumkinki, 9000 so‘mdan 23, 30 va 50 ming so‘mgacha o‘tkazmalar kelmoqda. Buni ehtimol, ukrain xalqi yordamga muhtoj ekanligini tushunadigan badavlat bo‘lmagan odamlar yuborayotganini anglayotgan bo‘lsangiz kerak. Men bu odamlardan juda minnatdorman», — dedi diplomat.
Nikolay Doroshenko 1966 yilda Toshkentda sodir bo‘lgan vayronkor zilziladan so‘ng, Ukrainadan 30 mingdan ortiq quruvchilar kelib, shaharni qayta tiklashda ishtirok etganini eslatib o‘tdi. Chilonzor tumanidagi uylarda «O‘zbek xalqiga — Ukrainadan» degan yozuvlarni ko‘rish mumkin.
Shu bilan birga, elchi hozirgi vaqtda O‘zbekiston «befarq qolmayotganini» ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat hukumati Ukrainaga dori-darmonlar va tibbiyot buyumlaridan iborat 28 tonnalik insonparvarlik yordamini yuborgan. U shuningdek, o‘zbekistonlik volonyotlar ham yordam to‘playotganini qo‘shimcha qildi.
O‘zbekiston hukumati Ukrainaga gumanitar yordam yuborilishi haqida xabar bermagan. 9 mart kuni AQSh davlat kotibi Entoni Blinken «Ukraina va Afg‘oniston xalqiga ko‘rsatayotgan gumanitar yordami» uchun O‘zbekistonga minnatdorchilik bildirgandi.
Qaysi davlatlar Rossiya telekanallari efirini to‘xtatdi?
Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlari oqibatida bir qator davlatlar Rossiya telekanallari efirini to‘xtatdi va Rossiya OAVlarini bloklashni boshladi. Xususan, RT (Russia Today) kanali namoyishini Polsha, Finlandiya va Avstraliya taqiqladi. Latviyada esa bir qancha Rossiya telekanallari translatsiyasi to‘xtatildi. Moldova Sputnik axborot agentligi saytini blokladi.
YouTube esa Ukraina tomoni murojaatiga ko‘ra, Ukrainada «Pervыy kanal», «Zvezda», TNT va boshqa telekanallar namoyishini blokladi. Bundan tashqari, Yevropada RT va Sputnik sahifalari ham bloklab qo‘yildi.
Litvada 25 fevral kuni «NTV Mir», «RTR Planeta», «Rossiya 24», shuningdek, Belarus 24″ telekanallarini 5 yil muddatga, «PBK» va TVCI efirini esa 3 yil muddatga taqiqlash bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Ushbu sanadan Estoniyada ham Rossiyaning beshta telekanali: «RTR Planeta», «NTV Mir», «NTV Mir Baltiya», «Rossiya 24» va TVCI, shuningdek, «Belarus 24»ni retranslyatsiyasiga qo‘yilgan taqiq kuchga kirdi.
qarashli Italiyaning efirga uzatuvchi Sky Italia kompaniyasi (egasi News Corp.) «Rossiya 24», «RTR Planeta», «Pervыy kanal» va RT`ni avtomatik efir setkasidan chiqarib yubordi.
Qozog‘istonning Karaganda viloyati hududiy telekommunikatsiya kompaniyasi hisoblanmish «Remstroyservis» Rossiya federal telekanallari efirini o‘chirib qo‘ydi.

Посольство Украины в Ташкенте 1 марта направило в МИД Узбекистана ноту с просьбой остановить трансляцию российских телеканалов в стране. Об этом сообщил посол Николай Дорошенко в видеоинтервью радио «Озодлик», которое он дал на русском языке.
По его словам, Украина «столкнулась с такой агрессией, которую не видела Европа со времён Второй мировой войны, и она даже превышает этот уровень».
«Практически Украина берёт на себя удар всего арсенала российской военной машины и защищает безопасность не только своей страны, но и всего континента. Почему мы отправили ноту? Она как раз связана с этим. Мы говорим о том, что [президента РФ Владимира] Путина и всех исполнителей его преступных приказов будет ждать Нюрнбергский трибунал. Мы хотим, чтобы знали не только Украина или страны Европы, чтобы эту информацию знали и в Узбекистане. Но, к большому сожалению, российские телеканалы показывают другую войну или, скорее всего, отсутствие этой войны. И поэтому мы были вынуждены подготовить ноту, я её подписал, мы отправили ещё 1 марта», — заявил Николай Дорошенко.
В ноте отмечается, что средствами массовой информации России «осуществляется целенаправленная деятельность, направленная на пропаганду войны РФ против Украины и разжигание национальной ненависти к украинскому народу, который борется с широкомасштабной российской вооружённой агрессией, вследствие которой уже пострадали тысячи невинных гражданских лиц, нанесён колоссальный ущерб гражданской инфраструктуре».
Фото: Кадр из интервью / «Озодлик».
«Информационная война, которая ведётся российскими средствами массовой информации, является неотъемлемой частью военной кампании и направлена на дезинформирование мирового сообщества», — говорится в ноте.
В посольстве заявили, что многие страны уже приняли решение о прекращении вещания «пропагандистских» российских телеканалов.
«Странами Европейского союза принято решение о наложении санкций на кремлёвских пропагандистов, которые разжигают войну и сеют ненависть между народами. Учитывая вышеизложенное, украинская сторона просит руководство Республики Узбекистан и компетентные органы власти принять решение о запрете трансляции российских телевизионных каналов в эфире и кабельных сетях Узбекистана», — отмечается в письме.
В интервью Николай Дорошенко сообщил, что узбекская сторона пока не ответила на обращение.
Посол также заявил, что власти Узбекистана не направляли официального обращения, чтобы выразить соболезнования украинскому народу в связи с погибшими. В то же время, по его словам, многие граждане Узбекистана через социальные сети и по телефону выразили поддержку посольству.
«Это является уже определённым ответом, что общество реагирует и понимает, что происходит в Украине. Я высоко ценю это. На сайте посольства и на моей странице разместили счёт на сбор денег, гуманитарной помощи, чтобы отправить детям и пострадавшим людям, которые сейчас покидают свои города. Я могу вам сказать, что приходят переводы от 9000 сумов до 23, 30 и 50 тысяч сумов. Вы сами понимаете, что это отправляют, наверное, не самые обеспеченные люди, которые понимают, что нужна помощь для украинского народа. Я очень признателен этим людям», — заявил дипломат.
Николай Дорошенко напомнил, что после разрушительного землетрясения в Ташкенте в 1966 году из Украины прибыло свыше 30 тысяч строителей, которые участвовали в восстановлении города. В Чиланзарском районе можно увидеть дома с надписью «Народу Узбекистана — от Украины».
При этом посол подчеркнул, что Узбекистан в настоящее время «не остаётся безразличным». По его словам, правительство страны передало Украине 28 тонн гуманитарной помощи, включающую медикаменты и перевязочные материалы. Он добавил, что помощь собирают и волонтёры в Узбекистане.
Власти Узбекистана не сообщали об отправке в Украину гуманитарного груза. 9 марта госсекретарь США Энтони Блинкен поблагодарил Узбекистан за «гуманитарную поддержку народам Украины и Афганистана».
Какие страны приостановили трансляцию российских телеканалов
Из-за военных действий России в Украине ряд стран приостановил трансляцию российских телеканалов и начал блокировать российские СМИ. В частности, вещание канала RT (Russia Today) запретили в Польше, Финляндии и Австралии. В Латвии прекращена ретрансляция нескольких российских телеканалов. Молдавия заблокировала сайт информационного агентства Sputnik.
Видеохостинг YouTube по обращению украинской стороны заблокировал в Украине «Первый канал», «Звезду», ТНТ и другие телеканалы. Кроме того, заблокированы аккаунты RT и Sputnik в Европе.
В Литве 25 февраля приняли решение запретить ретрансляцию каналов «НТВ Мир», «РТР Планета», «Россия 24» , а также «Беларусь 24» сроком на пять лет, а «ПБК» и TVCI — на три года.
С этой же даты в Эстонии вступил в силу запрет на ретрансляцию пяти российских каналов: «РТР Планета», «НТВ Мир», «НТВ Мир Балтия», «Россия 24» и TVCI, а также «Беларусь 24».
Итальянская вещательная компания Sky Italia, владельцем которой является News Corp., исключила из автоматической сетки каналы «Россия 24», «РТР Планета», «Первый канал» и RT.
В Карагандинской области Казахстана региональная телекоммуникационная компания «Ремстройсервис» отключила вещание российских федеральных каналов.
Стриминговый сервис Netflix сообщил, что не будет транслировать 20 российских федеральных телеканалов вопреки российскому законодательству, обязывающему сделать это с 1 марта.
При этом основатель SpaceX и Tesla Илон Маск сообщил, что не будет блокировать материалы российских СМИ в своей спутниковой сети Starlink. Он рассказал в Twitter, что решение о блокировке его просили принять правительства нескольких стран, не уточнив, каких именно.
«Некоторые правительства (но не Украина) сказали Starlink заблокировать российские источники новостей. Мы не будем этого делать, разве что под прицелом пистолета. Извините, но я абсолютно поддерживаю свободу слова», — написал миллиардер.
В начале марта телеканал «Россия 24» в передаче «В центре Азии с Робертом Францевым» показал сюжет, где критиковалось освещение узбекистанскими СМИ военной операции России в Украине.