2021 yilda O‘zbekiston 53,8 milliard kub metr gaz ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Bu haqda dushanba kuni prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda taqdim etilgan taqdimot lavhalarida aytilgan. «Gazeta.uz» ularga e’tibor qaratdi.
Gazning katta qismi «O‘zbekneftgaz» korxonalari tomonidan qazib chiqarilishi rejalashtirilmoqda — 34,1 mlrd kub metr (64,3%). Shundan 48,8% Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi, 26,3% Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi, 13,7% Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi, 10,9% Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasi, 0,1% Vodiy neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi hissasiga to‘g‘ri keladi.
O‘zbekistonda gaz qazib chiqarish bo‘yicha ikkinchi o‘rinni Rossiyaning «Lukoyl» kompaniyasi egallaydi — 13,8 mlrd kub metr (25,7%), uchinchi o‘rinda esa 2,1 mlrd kub metr (3,9%) gaz bilan Uz-Kor Gas Chemical. Uz-Kor Gas Chemical ta’sischisi «O‘zbektneftgaz» (50%) va Kor-Uz Gas Chemical Investment (50%) kompaniyalari hisoblanadi. Kor-Uz Gas Chemical Investment kompaniyasi Janubiy Koreyaning Koreya gaz korporatsiyasi (KOGAS), Lotte Chemical Corporation va GSE&R kompaniyalari konsorsiumi tomonidan tuzilgan.
Rejaga ko‘ra, 1,4 mlrd kub metr gaz (2,5%) 2018 yilda tuzilgan Epsilon Development Company (AQSh) kompaniyasi tomonidan qazib chiqariladi. 2019 yilda Epsilon Development Company va Epsilon Asia Limited (Gonkong) ishtirokidagi xalqaro konsorsium 2019−2033 yilllarda O‘zbekistondagi gaz va neft konlarida ishlar olib borish uchun 5,2 mlrd dollar investitsiya qilishi haqida ma’lumot berilgan edi. Kompaniyaning saytida Vazirlar mahkamasining 2019 yil 11 yanvardagi 19-sonli qarori bilan konlarda ishlarni olib borish uchun litsenziya olinganligi haqida aytib o‘tilgan, lekin Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasida bunday hujjat topilmadi.
2021 yilda O‘zbekistonda gaz qazib chiqarish ishlariga jalb qiliniadigan kompaniyalar ro‘yxati va ularning ishlab chiqarishdagi ulushi quyidagicha:
Kompaniya | Ishlab chiqarish hajmi | Ulush |
O‘zbekiston bo‘ylab jami | 53,8 (mlrd kub m.) | 100% |
«O‘zbekneftgaz» | 34,1 | 64,3% |
Lukoil | 13,8 | 25,7% |
Uz-Kor Gas Chemical | 2,1 | 3,9% |
Epsilon Development Company | 1,4 | 2,5% |
Natural Gas-Stream | 1,2 | 2,2% |
New Silk Road Oil and Gas | 0,37 | 0,68% |
Jizzakh Petroleum | 0,28 | 0,51% |
Gazprom Uzbekistan | 0,23 | 0,42% |
Gazli Gas Storage | 0,15 | 0,27% |
Gissarneftgaz | 0,12 | 0,23% |
Kokdumaloq-gaz | 0,026 | 0,04% |
Shavkat Mirziyoyev yig‘ilishda joriy yilda O‘zbekiston 917 million kub metr gaz import qilganligini ma’lum qildi. «Bu juda katta raqam. Ikkinchidan, biz valyutaga import qilyapmiz. Kelajakda nima bo‘ladi?», — dedi u. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, neft va gaz sohasi uchun so‘nggi uch yilda ajratilgan 1,4 mlrd dollar o‘z natijasini bermayapti.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yilda O‘zbekistonda gaz qazib olish hajmi o‘tgan yilga nisbatan 10,8 mlrd kubometrga yoki 17,8 foizga, ya’ni 60,5 mlrd dan 49,7 mlrd kubometrgacha kamaydi.
2021 yilgi Davlat dasturiga ko‘ra, suyultirilgan gaz importi uchun belgilangan bojxona boji va uni import qilish uchun talab etiladigan ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlarni bekor qilish nazarda tutilgan. 1 avgustdan boshlab yirik korxonalarga elektr energiyasi va tabiiy gazni import asosida sotib olish huquqi berilishi ko‘zlangan edi.

В 2021 году Узбекистан планирует производство 53,8 миллиардов кубометров газа, следует из кадров презентации, которая была представлена на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева в понедельник. На это обратила внимание «Газета.uz».
Большую часть газа планирует добыть предприятиями «Узбекнефтегаза» — 34,1 млрд кубометров (64,3%), из которых на Мубарекское нефтегазодобывающее управление приходится 48,8%, Шуртанское нефтегазодобывающее управление — 26,3%, Газлийское нефтегазодобывающее управление — 13,7%, Устюртское газодобывающее управление — 10,9%, нефтегазодобывающее управление Водий — 0,1%.
Второе место по добыче газа в Узбекистане, как ожидается, займёт российская компания «Лукойл» — 13,8 млрд кубометров (25,7%), третье — Uz-Kor Gas Chemical с 2,1 млрд кубометров газа (3,9%). Учредителями Uz-Kor Gas Chemical являются «Узбекнефтегаз» (50%) и Kor-Uz Gas Chemical Investment (50%), созданная консорциумом корейских компаний, в который входят Корейская газовая корпорация (KOGAS), Lotte Chemical Corporation и GSE&R.
Планируется, что 1,4 млрд кубометров газа (2,5%) из месторождений добудет компания Epsilon Development Company (США), созданная в 2018 году. В 2019 году сообщалось, что международный консорциум в составе американской Epsilon Development Company и Epsilon Asia Limited (Гонконг) в 2019—2023 годах инвестирует 5,2 млрд долларов в разработку месторождений нефти и газа в Узбекистане. На сайте компании отмечалось, что она получила лицензию на разработку месторождений согласно постановлению Кабинета министров №19 от 11 января 2019 года, но такого документа в Национальной базе данных законодательства найти не удалось.
Так выглядит список компаний, которые будут задействованы в добыче газа в 2021 году в Узбекистане, и их доля в производстве:
Компания
Объём производства
Доля
Всего по Узбекистану
53,8 (млрд куб. м.)
100%
«Узбекнефтегаз»
34,1
64,3%
"Лукойл"
13,8
25,7%
Uz-Kor Gas Chemical
2,1
3,9%
Epsilon Development Company
1,4
2,5%
Natural Gas-Stream
2,2%
New Silk Road Oil and Gas
0,37
0,68%
Jizzakh Petroleum
0,28
0,51%
Gazprom Uzbekistan
0,23
0,42%
Gazli Gas Storage
0,15
0,27%
Gissarneftgaz
0,12
0,23%
Kokdumaloq-gaz
0,026
0,04%
Шавкат Мирзиёев на совещании сообщил, что только в текущем году Узбекистан импортировал 917 миллионов кубометров газа. «Это большая цифра. Мы импортируем за счёт валюты. Что будет в будущем?» — сказал он. По словам президента, 1,4 млрд долларов, выделенных нефтегазовой сфере за последние три года, не дают своего результата.
По данным Госкомстата, производство газа в Узбекистане в 2020 году снизилось на 10,8 миллиарда кубометров, или 17,8%, по сравнению с предыдущим годом — с 60,5 миллиарда до 49,7 миллиарда кубометров. Как отмечалось выше, в 2021 году планируется добыть 53,8 миллиардов кубометров газа, что на 6,7 миллиардов кубометров меньше, чем в 2019 году.
Госпрограмма на 2021 года предусматривает отмену таможенной пошлины на импорт сжиженного газа и разрешительных документов, требуемые для его импорта. Крупные предприятия с 1 августа должны были получить право закупки электрической энергии и природного газа на основе импорта.