Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O‘zXDP fraksiyasi a’zosi Maqsuda Vorisova gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlar haqida so‘z yuritdi.
Deputatning so‘zlariga ko‘ra, asosiy kommunal xizmatlar monopol tashkilotlar tomonidan ko‘rsatiladi. Iste’molchida tanlash imkoniyati yo‘q. «Agar bu tashkilotlar iste’molchining manfaatlariga hurmat nazari bilan qarasa, huquqlarini poymol qilmasa, xizmatidan rozi bo‘linsa, mayli edi», — deydi u.
«Ammo hech qanday ogohlantirishsiz elektr soatlab emas, kunlab o‘chirilsa, tabiiy gaz yoki suyultirilgan gaz ta’minotidagi uzilishlarga izoh shart bo‘lmasa, aholi ichmagan suvi uchun pul to‘lashga majbur bo‘lsa, telefon aloqasida ham g‘azabni keltiradigan holatlar yetarli bo‘lsayu, ular ustidan chora ko‘rishning samarali qonuniy asosi bo‘lmasa, nima qilish kerak?» — deya savol bilan murojaat qildi deputat.
Maqsuda Vorisova yuqorida ko‘rsatiladigan barcha kommunal xizmatlar uchun aholi va ta’minotchi o‘rtasida tuziladigan shartnomalar to‘liq qayta ko‘rib chiqilishi kerakligini ta’kidladi.
«Chunki unga yuridik hujjat maqomi berilishi, unda tomonlarning huquq va mas’uliyati aniq ko‘rsatilmasa, yana elektr ta’minoti uchun to‘lovni 5 kunga kechiktirgan fuqaro jarima to‘laydi yoki ta’minotdan uzib qo‘yiladi. Lekin hech qanday ogohlantirishsiz elektr ta’minoti to‘xtatilsa yoki kuchlanish ortib ketgani sababli xonadonlardagi elektr asboblar ishdan chiqsa ta’minotchiga chora ko‘rishning imkoni yo‘q», — dedi O‘zXDP fraksiyasi a’zosi.
Uning ta’kidlashicha, «adolatli shartnoma»da, albatta iste’molchi va ta’minotchining aniq manzil va bog‘lanish imkoni, ko‘rsatiladigan xizmat turi, hajmi, sifati, o‘lchov asboblarining kim tomonidan qanday tartibda, qanday muddatda nazorat qilinishi, ko‘rsatilgan xizmatlar uchun to‘lov shartlari va miqdori, har ikkala tomondan shartnomaning biror moddasi bajarilmagan taqdirda ko‘riladigan chora haqida aniq ma’lumotlar kiritilishi shart.
«Raqamli iqtisodiyot butun dunyoni egallayotgan davrda yashamoqdamiz. Har birimizning olishimiz zarur bo‘lgan va bizga ko‘rsatilgan kommunal xizmat hajmi ochiq bo‘lmas ekan, fuqarolarimizning elektr tarmoqlari yoki gaz ta’minoti korxonalarida kompyuter oldida o‘tirgan yoshgina xodimlarga yalinishlarini ko‘rishga, korxona mutasaddilarining ko‘rsatmalari asosida hisob raqamlarimizga o‘zlari xohlagan raqamlarini kiritishlariga guvoh bo‘laveramiz», — deydi deputat.
Uning qo‘shimcha qilishiga ko‘ra, Xalq demokratik partiyasi aholiga sifatli xizmatlar ko‘rsatilishini ta’minlash, eng muhimi, bu borada ijtimoiy adolat tamoyillariga qat’iy rioya qilinishini hukumatdan talab qiladi.
Navoiy issiqlik elektr stansiyasini yetkazib beradigan gaz quvuri ta’mirlanishi munosabati bilan gaz ta’minoti va IESning bitta bug‘-gaz qurilmasi faoliyati to‘xtatilgan edi.

Договоры по всем видам оказываемых коммунальных услуг, заключаемые между потребителем и поставщиком, должны быть полностью пересмотрены. Об этом, комментируя перебои в обеспечении населения электроэнергией и газом, заявила депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции Народно-демократической партии Узбекистана Максуда Ворисова.
По мнению парламентария, у потребителя нет выбора, так как основные коммунальные услуги оказываются монопольными организациями. Она утверждает, что поставщики «не относятся с уважением к интересам населения, нарушают права граждан, а потребители недовольны их услугами».
«Что нужно делать, если без всяких предупреждений отключают не на час, а на целый день, никак не комментируют перебои в поставках природного или сжиженного газа, население вынуждено платить за воду, которую не потребляет, в телефонных разговорах достаточно случаев, когда заставляют злиться, нет эффективного и законного основания для принятия мер в отношении них?», — задалась вопросом депутат.
Максуда Ворисова заявила, что заключаемые договоры должны быть пересмотрены с присвоением им статуса юридического документа и чётким указанием в них прав и обязанностей сторон.
«Гражданин, который просрочил платёж за электричество на 5 дней, платит штраф либо его отключают от обеспечения. Но если электроснабжение прекращается без всяких предупреждений или электрические приборы выходят из строя из-за повышения напряжения, то нет возможности принять меры в отношении поставщика», — указала член фракции НДПУ.
Она добавила, что в «справедливом договоре» должны быть указаны точные адреса и контакты потребителя и поставщика, а также виды оказываемых услуг, объём, качество, кто, в какие сроки и каком порядке будет устанавливать измерительные приборы, в какие сроки их будут проверять, условия и размеры оплаты, информация о мерах, принимаемых в случае невыполнения обязанностей одной из сторон.
«Мы живём в то время, когда цифровая экономика захватывает весь мир. Пока информация о получаемых и необходимых нам коммунальных услугах не будет открытой, мы будем свидетелями того, как наши граждане будут умолять молодых сотрудников, сидящих перед компьютерами в предприятиях электросетей и газоснабжения, как по их указаниям в наши расчётные счета будут вносить цифры, которые сами захотят», — заключила депутат.
Она добавила, что Народно-демократическая партия требует от правительства обеспечить оказание населению качественных коммунальных услуг, соблюдения при этом принципов социальной справедливости.
В связи с ремонтом газопровода, снабжающего Навоийскую теплоэлектростанцию, подача газа и работа одного парогазового блока ТЭС приостанавливалась. Это вызвало отключение электричества в ряде регионов страны в условиях аномальной жары.