5 iyul kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Prezidentlar Afg‘onistonning shimoliy hududlaridagi ahvol yomonlashishi munosabati bilan Markaziy Osiyodagi vaziyatning rivojiga alohida to‘xtalib o‘tdilar.
O‘zbekiston va Rossiyaning vakolatli idora va tashkilotlari o‘rtasidagi muntazam muloqotlarni davom ettirishga va yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.
TASSning yozishicha, dushanba kuni Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Moskvaning Afg‘onistonning chegaraoldi hududlarida AQSh harbiylarining u yerdan olib ketilishi ortidan vaziyatning rivojlanishidan xavotirda ekanligini aytdi. Unga ko‘ra, RF rahbariyati mamlakatdagi vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda va u yerda «beqarorlik yuz berayotganini» ta’kidlamoqda.
RF Tojikistonga chegaralarni himoya qilishda yordam berish uchun qo‘shimcha kontingent yuborish imkoniyatini ko‘rib chiqyaptimi yoki yo‘qmi degan savolga javoban, Kreml vakili Rossiya harbiylari va chegarachilari Afg‘onistonning chegara hududlarida vaziyatning og‘irlashishini kuzatib borishini va tegishli choralarni ko‘rishini ta’kidladi.
Avvalroq O‘zbekiston va Tojikiston prezidentlari telefon orqali muloqotda mintaqada Afg‘oniston yo‘nalishidagi ahvolning yomonlashishi va keskinlikning kuchayishi bilan bog‘liq vaziyatning rivojlanishini muhokama qilgan edilar. Tomonlar Afg‘oniston bilan chegarani qo‘riqlashni kuchaytirishda kuch ishlatar tuzilmalar va huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada muvofiqlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar.
Vladimir Putin Tojikistonning Afg‘oniston bilan chegarasida vaziyatning keskinlashishi munosabati bilan Tojikistonga yordam berishni va’da qildi. Kreml saytidagi bayonotga ko‘ra, Vladimir Putin Emomali Rahmon bilan telefon orqali suhbatda «Tojikistonga ham ikki tomonlama tartibda, ham Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti doirasida kerakli ko‘makni berishga tayyorligini tasdiqladi».
Shuningdek, 5 iyulga o‘tar kechasi «Tolibon» kuchlari Afg‘onistonning Badaxshon provinsiyasidagi oltita okrugni o‘z nazoratiga olgani xabar qilingan edi. Tojikiston qo‘shni davlat hududiga chekingan Afg‘oniston hukumat qo‘shinlarining 1000 dan ortiq harbiy xizmatchilarini qabul qildi. Prezident Emomali Rahmon tojik-afg‘on chegarasini mustahkamlash uchun 20 ming harbiy xizmatchini safarbar qilishini e’lon qildi.
Afg‘onistondagi vaziyat keskinlashgani ortidan taxminan 100 nafar afg‘on harbiy xizmatchilari va qurolli guruhlar a’zolari O‘zbekiston chegarasini buzib o‘tgan edi. Ularning barchasi ortga qaytarildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 июля провёл телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, сообщила пресс-служба главы государства.
Стороны отдельно остановились на вопросах развития ситуации в регионе Центральной Азии в связи с ухудшением (обострением) обстановки в северных районах Афганистана.
Президенты условились о дальнейших контактах по линии уполномоченных ведомств и организаций стран, говорится в сообщении.
Как пишет ТАСС, в понедельник пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Москва обеспокоена развитием обстановки в приграничных районах Афганистана на фоне вывода оттуда военных США. По его словам, руководство РФ внимательно наблюдает за ситуацией в стране и констатирует, что там «происходит дестабилизация».
Отвечая на вопрос о том, рассматривает ли РФ возможность отправки дополнительного контингента для помощи Таджикистану в охране границ, представитель Кремля указал, что российские военные и пограничники будут следить за обострением ситуации в приграничных районах Афганистана и принимать соответствующие решения.
Накануне президенты Узбекистана и Таджикистана в телефонном разговоре подтвердили готовность сторон к координации сотрудничества силовых структур и правоохранительных органов в сфере безопасности, особенно в укреплении охраны границ с Афганистаном.
Владимир Путин пообещал помощь Таджикистану в связи с обострением ситуации на границе Таджикистана с Афганистаном. Как говорится в сообщении на сайте Кремля, в телефонном разговоре с Эмомали Рахмоном Владимир Путин «подтвердил готовность оказать Таджикистану необходимую поддержку как в двустороннем плане, так и в рамках Организации договора о коллективной безопасности».
Как сообщалось ранее, в ночь на 5 июля силы «Талибан» взяли под контроль шесть уездов афганской провинции Бадахшан. Таджикистан принял свыше 1000 военнослужащих правительственных войск Афганистана, отступивших на территорию соседней страны. Президент Эмомали Рахмон также объявил мобилизацию 20 тысяч военнослужащих для укрепления таджикско-афганской границы.
В Узбекистан с обострением ситуации в Афганистане проникли суммарно 100 афганских военнослужащих и ополченцев, все они были отправлены обратно.