Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov 26 aprel kuni AKIpressga bergan intervyusida Kampir-Obod suv omborining bir qismi O‘zbekistonga berilishiga qarshi mitinglar haqida fikr bildirdi.
Ikki mamlakat o‘rtasida mart oyida erishilgan kelishuvlar doirasida qator chegara uchastkalari, shu jumladan Ungar-Too tog‘i Qirg‘izistonga o‘tkazilishi kerak edi. Ushbu hududlar evaziga O‘zbekiston Kampir-Obod suv omboridan foydalanish huquqini oldi. Shahrixonsoy kanali joylashgan 50 gektar maydon ham O‘zbekistonga o‘tadi. Buning uchun Qirg‘iziston O‘zgan viloyatining 50 gektar chegara zonasini oldi. «Gazeta.uz» avvalroq bu haqda Qirg‘iziston ommaviy axborot vositalari va Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Kamchibek Tashiyevga asoslanib yozgan edi. O‘zbekiston tomoni Qirg‘iziston bilan tuzilgan shartnomalar natijalari to‘g‘risida rasmiy ravishda xabar bermadi.
14 aprel kuni Qirg‘izistonning Qorasuv viloyati Savay qishlog‘i aholisi Kampir-Obod suv ombori yaqinidagi 50 gektar maydonning o‘zbek tomoniga berilishiga qarshi muddatsiz aksiyani boshlashdi. Oqsoqollar rasmiylarning xatti-harakatlaridan, yer uchastkalari almashinuvi to‘g‘risida tushunarli ma’lumotlarning yo‘qligidan va mahalliy aholining fikri inobatga olinmaganidan norozi ekanliklarini aytishdi. Aholining fikriga ko‘ra, almashinish Qirg‘iziston manfaatlariga zarar yetkazgan holda amalga oshirilgan.
17−19 aprel kunlari Qorasuv tumanidagi Intimak qishlog‘ida, 21 aprelda Qizil Oktyabr qishlog‘ida yashovchilar shu kabi aksiyani o‘tkazdilar.
Namoyishchilar bilan chegaralarni delimitatsiya va demarkatsiya qilish bo‘yicha hukumat komissiyasi rahbari Qamchibek Tashiyev uchrashdi. U yana Toshkentga muzokaralar olib borishga va 50 gektar o‘rniga 20 gektar yerni O‘zbekistonga ajratishga kelishib olishga va’da berdi.
Sadir Japarovning munosabati
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov «ikki mamlakat o‘rtasida chegara masalalarida har doim tortishuvlar bo‘lib turadi» dedi.
«Buni hal qilish oson emas. Masalan, O‘zbekistonda ham muhokamalar bormoqda — ular ham o‘zlarining yerlari berilgan, deyishadi, ular ham norozi. Shuning uchun, chegaralar masalasi hal etilayotganida, bitta uchastkadan 5 gektar yer beradigan bo‘lsangiz, boshqa joyda, boshqa qishloqda yoki mintaqada 5 gektar yer olishingiz kerak», — deya tushuntirdi u.
Sadir Yaparovning ta’kidlashicha, bundan oldin barcha chegara masalalari «yashirin ravishda hal qilingan».
«O‘zingiz bilasiz, 30 yil davomida ular yashirincha qaror qildilar, imzo qo‘ydilar, ratifikatsiya qildilar, tasdiqladilar va keyin tikanli simni yotqizgandan so‘ng, odamlar bizning yerlarimiz berib yuborilganidan g‘azablana boshlardi. Shunday qilib bizning yerlarimiz berib yuborildi. Va endi biz ushbu yerlarni qanday qilib bo‘lsa ham qaytarish bo‘yicha muzokaralar olib borayapmiz. Va bunday muzokaralarda, agar biz bir tomondan beradigan bo‘lsak, boshqa tomondan olamiz», dedi u.
Prezidentning ta’kidlashicha, endi bu masala aholi birgalikda muzokaralar yo‘li bilan hal qilinadi
«Hozir muzokaralarning boshlanishi. Hech qanday hujjat imzolanmagan. U to‘rt bosqichdan o‘tadi, shundan keyingina imzolanadi. Birinchidan, komissiya protokolni ko‘rib chiqadi, keyin prezidentlarga yetkazadi, ular ko‘rib chiqadi va parlamentga yuboradi, parlament uni tasdiqlaydi va prezidentga qaytarib yuboradi, prezident imzolagandan keyingina kuchga kiradi. Biz muzokaralar olib boryapmiz va buni davom ettiramiz», dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, chegaralarni delimitatsiya va demarkatsiya qilish komissiyasiga mahalliy aholini qo‘shish rejalashtirilmoqda.
«Biz avvalgilaridagi xatolarni takrorlamaslikka harakat qilamiz. Avvallari nafaqat mahalliy xalq, balki qirg‘izistonliklar ham bilmagan. Faqat tikanli simni tortilayotganda bilishgan… Ammo biz davlatimiz va xalqimiz zarariga qaror qabul qilmaymiz. Biz bor kuch-g‘ayratimizni davlat va xalq foydasiga yo‘naltiramiz», dedi prezident.
Sadir Japarov yaqin oylarda mamlakatning janubiy hududlarini aylanib o‘tib, xalq bilan uchrashishni rejalashtirmoqda
«Taxminan may oxiri, iyun-iyullarda bo‘sh vaqtim bo‘ladi, o‘shanda janub bo‘ylab safar qilaman, xalq bilan uchrashaman. Mahalliy aholi bilan maslahatlashamiz va keyin qaror qabul qilamiz», — dedi u.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров 26 апреля в интервью агентству АКИpress прокомментировал митинги против передачи Узбекистану части Кемпир-Абадского водохранилища.
В рамках договорённостей между двумя странами, достигнутых в марте, сообщалось, что Кыргызстану перейдёт ряд приграничных участков, включая гору Унгар-Тоо. Взамен этих территорий Узбекистан получит право пользования Кемпир-Абадским водохранилищем. Участок площадью 50 га, на котором расположен канал Шахрихансай, также планируется передать Узбекистану. Кыргызстан за него должен получиль 50 га приграничной зоны Узгенского района. «Газета.uz» писала об этом со ссылкой на кыргызские СМИ и председателя Госкомитета национальной безопасности Камчыбека Ташиева. Узбекская сторона официально о результатах договоренностей с Кыргызстаном не сообщала.
Жители села Савай Кара-Суйского района Кыргызстана 14 апреля начали бессрочную акцию против передачи узбекской стороне 50 га у Кемпир-Абадского водохранилища. Аксакалы заявили, что недовольны действиями властей, отсутствием внятной информации об обмене участками и тем, что мнение местных жителей не учитывалось. Жители считают, что обмен произошел в ущерб интересам Кыргызстана.
С 17 по 19 апреля аналогичную акцию провели и жители села Ынтымак Кара-Сууйского района, 21 апреля — жители села Кызыл-Октябрь.
С протестующими встретился глава правительственной комиссии по делимитации и демаркации границ Камчыбек Ташиев. Он пообещал вновь отправиться в Ташкент на переговоры и попытаться договориться о выделении Узбекистану 20 га земли вместо 50 га.
Реакция Садыра Жапарова
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров заявил, что «в вопросах границ обязательно бывают споры между двумя странами».
«Это так просто не решается. Например, и в Узбекистане тоже идут обсуждения — там тоже говорят, что их земли отдали, у них тоже есть недовольства. Поэтому, когда решается вопрос по границам, если отдаешь с одного участка 5 га земель, то нужно получить в другом месте, в другом селе или районе 5 га», — пояснил он.
Садыр Жапаров отметил, что до этого все пограничные вопросы «решались скрытно».
«За 30 лет, сами знаете, решали скрытно, ставили подписи, ратифицировали, утверждали и потом, когда прокладывали колючую проволоку, народ начинал возмущаться, что отдали наши земли. Так наши земли и были отданы. И мы сейчас ведем переговоры, чтобы эти земли как-то вернуть. И в таких переговорах если с одной стороны отдаем, то с другой стороны получаем», — сказал он.
Президент сообщил, что теперь вопрос будут решать совместно с населением путём переговоров.
«Сейчас только начало переговоров. Никакие документы не подписаны. Пройдет четыре этапа, только потом будет подписано. Сначала комиссия рассмотрит протокол, потом это принесут президентам, они рассмотрят и направят парламенту, парламент ратифицирует и снова отправит президенту, и только после подписания президента вступает в силу. Мы ведём переговоры и будем продолжать это», — указал он.
По его словам, в состав комиссии по делимитации и демаркации границ планируется добавить и местных жителей.
«Мы стараемся не повторять ошибок прежних. Раньше не то что бы местные жители, даже кыргызстанцы не знали. Узнавали только тогда, когда протягивали колючую проволоку… Но мы не будем решать во вред нашему государству и нашего народа. Мы приложим все усилия, чтобы решить в пользу государства и народа», — заявил президент.
Садыр Жапаров планирует в ближайшие месяцы совершить объезд по южным территориями страны и встретиться с народом.
«Где-то в конце мая, июне-июле у меня будет свободное время, тогда я объезжу юг, встречусь с народом. Мы посоветуемся с местным населением и потом примем решение», — сказал он.