2 mart kuni O‘zbekiston Oliy sudida jazoni ijro etish muassasalarida og‘ir, o‘ta og‘ir jinoyatlarni sodir etib, turli muddatlarga ozodlikdan mahrum etilgan 16 nafar mahkuma ayolning kassatsiya tartibida bergan shikoyatlari ko‘rib chiqildi, deya xabar bermoqda Oliy Majlis Senati matbuot xizmati.
Sud majlisida Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Kadirxanova va uning o‘rinbosari Nosirbek Abdullaxanov ishtirok etdi.
Shikoyatlarni o‘rganishda «mahkuma ayollar jazoning asosiy qismini o‘tagani, qilmishidan chin ko‘ngildan pushaymonligi, jazoni o‘tash jarayonida o‘zining ijobiy jihatlarini namoyon etib, muassasa rahbariyatining tashakkurnomasini olgani e’tiborga olindi», deya ta’kidlandi xabarda.
«Og‘ir jinoyatlarni sodir etgan mahkuma ayollar qilmishidan chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan holda prezidentimizdan, xalqimizdan kechirim so‘radilar», — deb yozmoqda Senat matbuot xizmati.
Shu bilan birga, sud ajrimi bilan sodir etgan jinoyati uchun tayinlangan jazoning asosiy qismini o‘tagani, qilmishiga iqror va pushaymon bo‘lgani, yoshi hamda kafolat xatlari inobatga olinib, 14 nafar ayolning tayinlangan jazolari yengillashtirilib, jazodan ozod qilindi hamda oilasi, yaqinlari bag‘riga qaytarildi. 2 nafar mahkuma ayolga tayinlangan jazolar yengillashtirildi.

Верховый суд Узбекистана 2 марта рассмотрел кассационные жалобы 16 женщин, осужденных на разные сроки лишения свободы за совершение тяжких, особо тяжких преступлений и отбывающих наказания в пенитенциарных учреждениях, сообщила пресс-служба Сената Олий Мажлиса.
В заседании приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства Малика Кадирханова и заместитель председателя данного Комитета Носирбек Абдуллаханов.
При изучении жалоб было учтено, что «осужденные женщины отбыли основную часть наказания, искренне сожалеют о содеянном, проявили свои положительные стороны в процессе отбывания наказания и получили благодарности от руководства учреждения», говорится в сообщении.
«Осужденные женщины, совершившие тяжкие преступления, искренне раскаялись в содеянном и принесли свои извинения президенту, нашему народу», — пишет пресс-служба Сената.
С учетом отбытия основной части наказания, признания вины и раскаяния, возраста и писем о поручительстве, приговоры, назначенные 14 женщинам, смягчены, они освобождены от наказания и вернулись к своим семьям. Еще двум женщинам-заключенным также смягчили наказание.