Qayd etilishicha, avgust oyi oxirida fuqarolik ishlari bo‘yicha Uchtepa tumanlararo sudining 20 avgustdagi qarori bilan noqonuniy ravishda ishdan bo‘shatilgan kafedra mudiri Sh. R. egallab turgan lavozimi yoki unga teng boshqa lavozimga ishga tiklanishi kerakligini xabar qilgan edi. O‘shanda MIB boshqarmasi sud qarori bilan universitet Sh. R.ga 37 mln so‘m miqdorida tovon puli ham to‘lashi lozim edi. Bu pul ayolning bank hisob raqamiga kelib tushgan.
Biroq mutaxassis lavozimiga qayta tiklanmasdan, buning o‘rniga u Xo‘jayli xizmat ko‘rsatish va servis texnikumi direktorining o‘rinbosari lavozimiga ishga tiklagan. Sh. R. bunga rozi bo‘lmaydi va yana sudga murojaat qiladi.
Nashrning yozishicha, sud yana bir bor Sh. R. foydasiga qaror qabul qilgan, biroq universitet ma’muriyati jarayonni vaqtincha to‘xtatish to‘g‘risidagi so‘rovlari bilan sud qarori ijrosini ta’minlashga to‘sqinlik qilgan.
Xabar berilishicha, MIB Chilonzor tuman bo‘limi sud qarori ijrosini ta’minlamagani uchun rektorga nisbatan ma’muriy jarima qo‘llash masalasini ko‘rib chiqish uchun ma’muriy sudiga taqdimnoma kiritgan.
Sud taqdimnomani ko‘rib chiqib, mansabdorni Ma’muriy Javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 198−1-moddasida (qarzdorning ijro hujjatini ijro etmasligi) ko‘rsatilgan huquqbuzarlikni sodir etgan deb topib, ba’zaviy hisoblash miqdorining (BHM) 10 barobari miqdorida jarima solindi. Aytilishicha, sud majlisida rektor ko‘rinish bermagan.

Ректор Ташкентского государственного педагогического университета Алишер Умаров был привлечен к административной ответственности за неисполнение судебного постановления. Об этом сообщило издание Xabar.uz со ссылкой на пресс-службу Ташкентского городского управления Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
Отмечается, что история началась в конце августа, когда руководству вуза Учтепинским межрайонным судом по гражданским делам было предписано восстановить в должности незаконно уволенную завкафедрой Ш. Рахимову. Тогда в управлении БПИ сообщали, что решением суда университет должен был также выплатить гражданке Ш. Р. компенсацию в размере 37 млн сумов, которые впоследствии поступили на банковский счет женщины.
Но специалист не была восстановлена в должности, вместо этого ее назначили заместителем директора Ходжейлийского техникума обслуживания и сервиса, после чего она повторно обратилась в суд.
Как пишет издание, суд снова вынес постановление в пользу Ш. Р., но администрация университета продолжала препятствовать исполнению судебного решения путем запросов о временной приостановке процесса.
Сообщается, что решение по восстановлению завкафедрой в прежней должности все равно не было выполнено, из-за чего БПИ направило иск в административный суд Чиланзарского района.
Суд рассмотрел ходатайство и привлек ректора университета к административной ответственности по статье 198−1 (неисполнение должником исполнительного документа) Кодекса об административной ответственности со взысканием штрафа в размере 10 БРВ. Уточняется, что глава вуза на судебном заседании отсутствовал.