O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi joriy o‘quv yilida maktablarda yakuniy imtihonlarni o‘tkazishni bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov ma’lum qildi.
U mazkur qaror prezident tomonidan karantin vaqtida aholiga imkon boricha qo‘shimcha qulaylik yaratish bo‘yicha belgilangan vazifani amalga oshirish hamda ko‘pchilik ota-onalarning iltimoslarini inobatga olgan holda qabul qilinganini ta’kidladi.
“Maktablarga o‘quvchilarning yillik baholarini istisno tariqasida joriy o‘quv yilining 3 ta chorak baholari asosida chiqarish tavsiya etiladi. Shu bilan birgalikda Kundalik.com tizimi joriy etilgan maktablarda karantin vaqtida tirishqoqlik bilan o‘qigan o‘quvchilarimizga rag‘batlantirish sifatida 4-chorakdagi faqat ijobiy baholarini ham yillik baholarini hisoblashda inobatga olish tavsiya etiladi”, — deya ma’lum qildi vazir.

Министерство народного образования Узбекистана приняло решение отменить проведение итоговых экзаменов в школах в текущем учебном году. Об этом сообщил министр народного образования Шерзод Шерматов.
Он отметил, что такое решение принято во исполнение поручений президента страны по созданию благоприятных условий для населения во время карантина и с учетом многочисленных обращений родителей в адрес МНО.
«Школам, в качестве исключения, рекомендуется выставить итоговые оценки учеников, основываясь на оценках успеваемости за три четверти учебного года. При этом, в школах, где была успешно внедрена система [электронного дневника] Kundalik.com, рекомендуется принимать во внимание только положительные оценки успеваемости за четвертую четверть в качестве поощрения за старания учеников в период карантина», — сообщил министр.
Шерзод Шерматов выразил благодарность родителям, оказавшим поддержку детям при организации учебного процесса в домашних условиях посредством «онлайн-школы».