Sirdaryo viloyatidagi Sardoba suv ombori to‘g‘oni o‘prilishidan so‘ng yuzaga kelgan suv toshqinidan jabrlangan Qozog‘istonning Turkiston viloyati aholisi uchun 1000 dan ziyod uy qurib beriladi. Bu haqda prezident Kasim-Jomart Tokayev ma’lum qildi.
“Hukumat O‘zbekistondagi suv omborida ro‘y bergan avariyadan keyin suv toshqini natijasida boshpanasidan ayrilib qolgan fuqarolar uchun Turkiston viloyatida mingdan ziyod uy qurishga kirishdi”, — deb yozdi u Twitter sahifasida.
6 may kuni hukumat komissiyasi raisi, Qozog‘iston bosh vaziri o‘rinbosari Roman Sklyar Turkiston viloyatining Maqtaaral tumaniga kelib, suv ostida qolgan qishloqlar aholisi bilan uchrashdi.
Viloyat rahbari taklifi bilan davlat komissiyasi suv ostida qolgan qishloqlarning har bir aholisiga 100 ming tenegedan (237 dollar) tovon to‘lashga qaror qildi, deyiladi Qozog‘iston bosh vaziri saytida.
“Mirzakent yaqinida yangi mikrarayon qurilib, Dostiq, Janaturmis va Jenis posyolkalari aholisi ko‘chiriladi. Yangi turar joy mavzesiga barcha kommunikatsiyalar o‘tkaziladi, bolalar bog‘chalari va maktablar quriladi”, — deyiladi xabarda.
Orgebas va Ferdousi qishloqlari aholisiga esa turar joy masalasining uch yechimi taklif qilindi:
• yangi uylar qurilgan boshqa aholi punktlariga ko‘chish;
• uylarni qayta tiklash;
• turar joylar qurilishi va tiklanishi uchun xarajatlarni qoplab berish.
Qishloq xo‘jaligi va chorva mollari bo‘yicha yetkazilgan zarar hukumat zaxiralaridan qoplab beriladi, fermerlarga kreditlar bo‘yicha to‘lovlarda tanaffus taqdim etiladi.
2 may kuni Turkiston viloyatining Maqtaaral tumanida texnogen tusdagi favqulodda holat e’lon qilingan edi. Aholi punktlari O‘zbekistondagi suv ombori to‘g‘oni o‘prilganidan keyin suv ostida qoldi.
5 may holatiga ko‘ra, Maqtaaral tumanida 845 ta uy suv ostida qolgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 7639 ga ekin maydonini suv bosgan. Yetkazilgan zararlarning aniq miqdori keyinroq ma’lum qilinadi, deyiladi viloyat hokimligi xabarida.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘istonda yuzaga kelgan favqulodda vaziyat oqibatlarini bartaraf etish uchun O‘zbekiston tomonidan 209 nafar shaxsiy tarkib, 169 ta qishloq xo‘jaligi, muhandislik va yong‘in-qutqaruv texnikalaridan iborat qo‘shimcha kuch va vositalar mazkur hududga yetib bordi.
Shuningdek, 6 may kuni Qozog‘iston bosh vaziri o‘rinbosari Sklyar Roman Vasilevich boshchiligidagi delegatsiya Sardoba suv ombori to‘g‘onining buzilishi va keyinchalik Qozog‘iston hududini suv bosishi holati o‘rganish hamda vaziyat yuzasidan O‘zbekiston bilan umumiy harakatlar algoritmini ishlab chiqish maqsadida Sirdaryoga tashrif buyurdi

Более 1000 домов построят для жителей Туркестанской области Казахстана, пострадавших от подтопления после прорыва плотины на Сардобинском водохранилище в Сырдарьинской области. Об этом сообщил президент Касым-Жомарт Токаев.
«Правительство приступит к строительству более тысячи домов в Туркестанской области для граждан, лишившихся жилья в результате подтопления после аварии на водохранилище в Узбекистане», — написал он в Twitter.
6 мая председатель правительственной комиссии заместитель премьер-министра Казахстана Роман Скляр приехал в Мактааральский район Туркестанской области и встретился с жителями затопленных сёл.
По предложению главы области, госкомиссия решила выплатить каждому жителю сёл, оказавшихся затопленными, по 100 тысяч тенге (237 долларов), сообщается на сайте премьер-министра Казахстана.
«На окраине Мырзакента будет отстроен новый микрорайон, куда будут переселены жители посёлков Достык, Жанатурмыс и Женис. В новый жилой массив будут подведены все коммуникации, построят детские сады и школы», — говорится в сообщении.
Жителям затопленных сёл Оргебас и Фердоуси предложили три варианта решения жилищного вопроса:
- переезд в другие населённые пункты, где им построят новые дома;
- восстановление домов;
- возмещение затрат за строительство и восстановление жилья.
Свой выбор пострадавшие от наводнения сельчане должны будут сделать на сельских сходах.
Потери сельхозпроизводителям и хозяевам домашнего скота будут возмещены из правительственного резерва, фермерам предоставят отсрочку платежей по кредитам.
2 мая в Мактааральском районе Туркестанской области объявлена ЧС техногенного характера. Населенные пункты затопило после прорыва дамбы на водохранилище в Узбекистане.
По данным на 5 мая, число затопленных домов в Мактааральском районе составило 845. По предварительным данным, подтоплено 7639 га посевных площадей. Точная сумма ущерба будет объявлена позже, сообщили в акимате области.
Как мы сообщали ранее, в Сардобинском, Акалтынском и Мирзаабадском районах Сырдарьинской области, пострадавшим от наводнения, планируется построить 50 многоэтажных домов. Квартиры в них будут выданы безвозмездно гражданам, чьим домам нанесен серьезный ущерб. Министерство финансов переведет в местный бюджет 100 млрд сумов для устранения последствий чрезвычайной ситуации, в том числе финансовой помощи пострадавшим и их семьям.
Тенге, затем 100 млрд сумов. Последний из Узбекистана?. В Узбекистане также стоить организовать акция помощи Туркестанской области, анологичной акции Сирдарьи.
Неправильные эти казахи, нужно было многоэтажки строить, а от компенсаций вообще отказаться. В прогрессивных экономиках именно так и принято.