Hodisa joyida Favqulodda vaziyatlar, Mudofaa, Ichki ishlar vazirliklari, Milliy gvardiya va boshqa davlat xizmatlarining 2 mingga yaqin maxsus texnikasi ishlamoqda. Shuningdek, ushbu hududda Yong‘in o‘chirish mashinalari va motopompa yordamida toshqin suvi uylardan, infratuzilma ob’ektlaridan chiqarilib, sug‘orish va drenaj tizimlari tozalanmoqda.
Bunga qo‘shimcha ravishda elektr tarmoqlari, gaz, suv quvurlari va boshqa turdagi kommunal tarmoqlarini tiklash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Hozirda toshqindan zararlangan 58 ta bazaviy mobil stansiyasidan 48 tasi allaqachon ta’mirlandi.
Shu bilan birga, ishdan chiqqan boshqa infratuzilma ob’ektlariga yetkazilgan zarar miqdorini baholash ishlari olib borilmoqda. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, zarar yetgan infratuzilma ob’ektlariga 8 ta bolalar bog‘chasi, 16 ta maktab, 7 ta tibbiyot muassasasi, 1 ta kollej, 7 ta qabriston, 3 ta masjid, 13 ta respublika ahamiyatidagi ko‘prik, 52 km uzunlikdagi yo‘l, 1 ta dehqon bozorini kiritish mumkin. Shuningdek, 99 ta ko‘p qavatli turar-joy binosiga qisman zarar yetgan.
Ma’lumot uchun, Sirdaryo viloyatining suv toshqini bo‘lgan hududlariga joylardan insonparvarlik yordamlari kelishi davom etmoqda. Bugunga qadar Sirdaryo viloyatiga 180 tonna un, 48 tonna makaron mahsulotlari, 63 tonna o‘simlik moyi, 47 tonna guruch, 37 tonna go‘sht, 58 tonna shakar, 228 tonna kartoshka, 176 tonna piyoz va boshqa mahsulotlar yetkazib berildi.

Ликвидация последствий наводнения от прорыва дамбы Сардобинского водохранилища в Сырдарьинской области продолжается, сообщила пресс-служба МЧС.
На месте чрезвычайной ситуации работает около 2000 единиц спецтехники МЧС, Минобороны, МВД, Национальной гвардии и других служб. При помощи пожарных машин и мотопомп выкачивается вода из домохозяйств и социальных объектов, проводится очистка и восстановление ирригационно-дренажных систем, а также захоронение туш домашних животных и санитарная обработка освобожденных от воды площадей.
Параллельно ведутся работы по ремонту электросетей, газопроводов, водоводов и других видов инженерных коммуникаций. К этому моменту 48 из 58 поврежденных базовых мобильных станций уже восстановлены.
Кроме того, оценивается ущерб, нанесенный объектам инфраструктуры в результате наводнения. По первичным оценкам повреждены: 8 детских садов, 16 школ, 7 медучреждений, 1 колледж, 7 кладбищ, 3 мечети, 13 мостов республиканского значения, 52 км дорог и 1 дехканский рынок. Частичные повреждения нанесены 99 многоэтажным жилым домам.
Партии гуманитарного груза продолжают поступать в пострадавшие от наводнения районы Сырдарьи. За последние дни доставлено: 180 тонн муки, 48 тонн макарон, 63 тонны растительного масла, 47 тонн риса, 37 тонн мяса, 58 тонн сахара, 228 тонн картофеля, 176 тонн лука и других видов продуктов питания и вещей первой необходимости.