6 yanvar, dushanba kuni soat 13:30 da Namangan viloyatining Pop tumanidagi Oq-Kurcha uchastkasida o‘zbek chegarachilari davlat chegarasini buzuvchilarni payqadi, deya xabar beradi O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari matbuot xizmati.
500 ga yaqin mayda shoxli mollar boqayotgan Qirg‘iziston fuqarolari o‘z davlatlari chegarasidan 1,5 km masofada O‘zbekiston hududiga kirib kelishdi, deb aniqlik kiritdi Chegara xizmati matbuot xizmati.
O‘zbekiston chegarachilari chegarani buzish joyiga yetib kelishlaridan oldin qirg‘iz cho‘ponlar podaning ko‘p qismini Qirg‘izistonning Jalolobod viloyatining Arab Ala-Buka tumaniga qaytarib o‘tishgan. Qolgan podalar Oq-Kurchada bo‘lgan.
O‘zbekiston chegarachilari chorva mollari va tinch aholini «ikki tomonlama kelishuvda erishilgan chegara chizig‘idan tashqariga» — Qirg‘iziston hududiga chiqarib yuborishgan.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston va Qirg‘iziston chegara vakillarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi, mojaro ijobiy hal qilingan, chegara hududi aholisi bilan tushuntirish ishlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.ilari o‘rtasida janjalli mojaro kelib chiqqani, mojaroni to‘xtatish uchun harbiy xizmatchilar havoga o‘q uzganini xabar qildi. Jabrlanganlar yo‘q.

В понедельник, 6 января, в 13:30 в местности Ак-курча Папского района Наманганской области узбекские пограничники заметили нарушителей государственной границы, сообщила пресс-служба Погранвойск Службы государственной безопасности Узбекистана.
Жители Кыргызстана, занимаясь выпасом около 500 голов мелкого рогатого скота, углубились на территорию Узбекистана от границы своей страны на 1,5 км, пояснила пресс-служба Погранвойск.
До прихода узбекских пограничников к месту нарушения границы кыргызские чабаны успели отогнать большую часть стада в населенный пункт Араб Ала-Букинского района Джелал-Абадской области Кыргызстана. Оставшаяся часть стада находилась в Ак-курче.
Узбекские пограничники выдворили скот и гражданских лиц на территорию Кыргызстана «согласно линии поведения и достигнутым двухсторонним договоренностям», отметили в пресс-службе Погранвойск.
По данному факту проведена встреча пограничных представителей Узбекистана и Кыргызстана, конфликт локализован, с населением приграничья проводится разъяснительная работа, говорится в сообщении.
Накануне агентство РИА Новости со ссылкой на погранслужбу Кыргызстана сообщило, что между жителями сопредельного государства, случайно зашедшими на спорный участок границы в поисках своего скота, и пограничниками Узбекистана произошел конфликт с дракой, для остановки конфликта военнослужащие выстрелили в воздух. Пострадавших не было.