O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10−11 noyabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan «Valday» xalqaro munozara klubining X Osiyo konferensiyasi ishtirokchilari, tashkilotchilari va mehmonlariga o‘z qutlovini yo‘lladi. Qutlov matni O‘zA tomonidan e’lon qilindi.
Davlat rahbari o‘z qutlovida «Valday» klubining har bir yig‘ilishi hamisha butun dunyo mutaxassislari va jamoatchiligi o‘rtasida katta qiziqish uyg‘otadigan yorqin hodisa bo‘lib kelganini qayd etib o‘tdi.
«Qisqa vaqt ichida Markaziy Osiyo xalqlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli mintaqada mutlaqo yangi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik muhitini yaratishga erishildi. Siyosiy ishonch yuksak darajaga ko‘tarildi. Bu esa bugungi kunda mintaqadagi hayotiy muhim muammolarni samarali hal etish imkonini bermoqda. Davlat chegaralari, suvdan foydalanish, transport va savdo masalalari bo‘yicha oqilona murosaga erishildi», — deyiladi O‘zbekiston rahbari tabrigida.
Tabrikda qayd etilishicha, O‘zbekiston ko‘p tomonlama mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish tarafdori. «Asosiy maqsadimiz Markaziy Osiyoni barqaror va iqtisodiy rivojlangan mintaqa, tinchlik va hamkorlik makoniga aylantirishdan iborat. Shubhasiz, bularning barchasi global xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, butun Yevroosiyo mintaqasini rivojlantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, mintaqa mamlakatlarining dunyodagi yetakchi hamkorlar, birinchi navbatda, Rossiya bilan o‘zaro manfaatli va teng huquqli munosabatlarini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar ochib beradi», — deyiladi qutlovda.
«Rossiya Federatsiyasi O‘zbekistonning ishonchli strategik hamkori va ittifoqdoshi, — dedi davlat rahbari. — Azaliy do‘stlik rishtalariga asoslangan munosabatlarimiz izchil rivojlanib, yangi amaliy mazmun bilan boyimoqda».
«O‘zbekiston savdo, sanoat kooperatsiyasi, investitsiya, innovatsiyalar, energetika, qishloq xo‘jaligi sohasidagi, yirik transmintaqaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya hamkorligining mavjud salohiyatini to‘liq ishga solishdan manfaatdor. Madaniyat va ta’lim sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda», — deyiladi Shavkat Mirziyoyevning tabrigida.
Qutlovda O‘zbekiston prezidenti «Valday» klubining O‘zbekistondagi bugungi uchrashuvi mamlakatlarimizning ishonchli muloqot va amaliy hamkorlikni mustahkamlash hamda barcha darajalarda rivojlantirishga bo‘lgan o‘zaro intilishining yorqin dalili ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил приветствие участникам, организаторам и гостям X Азиатской конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай», проходящей в Самарканде 10−11 ноября. Текст опубликовало УзА.
В послании главы государства отмечено, что каждое заседание Валдайского клуба, считающегося авторитетной и востребованной экспертно-аналитической платформой, — это всегда заметное событие, вызывающее интерес специалистов и общественности во всем мире.
«За короткий период совместными усилиями центральноазиатских стран в регионе удалось создать принципиально новую атмосферу дружбы, добрососедства и сотрудничества. Существенно возрос уровень политического доверия, что позволяет сегодня эффективно решать жизненно важные внутрирегиональные проблемы. Найдены разумные компромиссы по вопросам государственных границ, водопользования, транспорта и торговли», — говорится в приветствии главы Узбекистана.
В послании подчеркивается, что Узбекистан привержен расширению многостороннего регионального сотрудничества. «Наша главная цель — превратить Центральную Азию в стабильный и экономически развитый регион, пространство мира и сотрудничества», — заявлено в приветствии президента Узбекистана.
«Российская Федерация — надежный стратегический партнёр и союзник Узбекистана. Наши отношения, основанные на исторических узах дружбы, интенсивно развиваются, наполняются новым практическим содержанием», — подчеркивается в послании главы государства.
«Мы в Узбекистане заинтересованы в том, чтобы максимально полно задействовать имеющийся огромный потенциал узбекско-российского сотрудничества в сферах торговли, промышленной кооперации, инвестиций, инноваций, энергетики, сельского хозяйства, в реализации крупных трансрегиональных проектов. Особое значение придаем наращиванию связей в области культуры и образования», — сказано в послании Шавката Мирзиёева.
В приветствии выражена уверенность президента Узбекистана, что конференция клуба «Валдай» в Самарканде будет способствовать укреплению существующих и установлению новых прямых контактов между экспертно-аналитическими сообществами стран-участниц, а также надежда, что такие встречи обретут регулярный характер.
Напомним, тема конференции этого года — «Центральная Азия и Евразия: многостороннее сотрудничество перед вызовами глобального беспорядка». В мероприятии принимают участие более 70 экспертов из Узбекистана, России, Казахстана, Кыргызстана, Китая, Индии, Таджикистана, Германии, Филиппин, Японии и Швеции.
В числе обсуждаемых на конференции тем — развитие макрорегиональной устойчивости, пути повышения уровня глобальной стабильности в условиях современного состояния мировой экономики, перспективы и подходы к будущему Азии. Отдельная сессия посвящена сотрудничеству Узбекистана и России.