27−28 sentyabr kunlari Shahrisabzda bo‘lib o‘tgan Qashqadaryo investitsiya forumida umumiy qiymati 302,6 mln dollar bo‘lgan 24 ta hujjat imzolandi, deya xabar qildi tadbir tashkilotchilari.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha Chiroqchi tumanida Hindistonning NTPC kompaniyasi bilan quyosh elektr stansiyasi qurilishi (investitsiya miqdori — 100 mln dollar), Eronning PooyaPolymer kompaniyasi bilan tomchilab sug‘orish tizimlarini ishlab chiqarish (2 mln dollar), Hindiston tijorat palatasi bilan sharbat mahsulotlarini ishlab chiqarish (15 mln dollar), Turkiyaning Akansu Group kompaniyasi bilan polietilen quvurlar ishlab chiqarish hamda Pokistonning Mega Engineering Works kompaniyasi bilan gugurt ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar bo‘yicha memorandumlar imzolandi.
Forumda Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, Italiya, Turkiya, Hindiston va boshqa davlatlardan 150 dan ziyod kompaniya vakillari ishtirok etdi. Shahrisabzdagi bosh maydonda Qashqadaryo viloyatining eksport, investitsion va turistik salohiyati ko‘rgazmasi ochildi.

На Кашкадарьинском инвестиционном форуме, прошедшем 27−28 сентября в Шахрисабзе, было подписано 24 документа на общую сумму около 302,6 млн долларов США, сообщили организаторы мероприятия.
По итогам переговоров также были подписаны меморандумы по проектам строительства солнечной электростанции в Чиракчинском районе совместно с NTPC, Индия (сумма инвестиций — 100 млн долларов), производства систем капельного орошения с PooyaPolymer, Иран (2 млн долларов), выпуска соковой продукции с Индийской палатой коммерции (15 млн долларов), производства кирпичей с Metallcertima Machinery & Engineering, Португалии (6 млн долларов), а также производства полиэтиленовых труб с Akansu Group, Турции, и спичек с Mega Engineering Works, Пакистан.
В форуме участвовали представители более 150 компаний из Великобритании, Германии, России, Италии, Турции, Индии и других стран. В Шахрисабзе на главной площади была открыта выставка экспортного, инвестиционного и туристического потенциала районов Кашкадарьинской области.