O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Xitoyning CITIC korporatsiyasi o‘rtasida ustav jamg‘armasi 1 milliard AQSH dollarga teng bo‘lgan O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida bitim imzolandi. Hujjat 27 avgust kuni Bosh vazir A. Aripov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasining Xitoyga tashrifi chog‘ida imzolandi, deya xabar berdi vazirlik matbuot xizmati.
«Xitoylik sheriklar bilan oldingi kelishuvga ko‘ra, asosiy e’tibor kimyo va neft-kimyo sohasidagi sanoat korxonalariga va neft-gaz sektoridagi ishlab chiqarish ob’ektlariga qaratiladi», — deyiladi xabarda.
Yaqin kelajakda, O‘zbekiston tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi jamg‘arma mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladigan istiqbolli loyihaviy takliflar to‘plamini tayyorlaydi, ularning asosiy qismini yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan hamda tegishli xom ashyo bazasi va kadrlar resurslariga ega bo‘lgan respublika hududlarida joylashgan ko‘p bosqichli ishlab chiqariladigan sikllarning eksportga yo‘naltirilgan korxonalar tashkil etadi.
Shu munosabat bilan Xitoy tomoni bilan texnik-iqtisodiy ekspertiza va keyinchalik tasdiqlash uchun loyihalarini manzilli ro‘yxatini aniqlash bo‘yicha O‘zbekistonda qator uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Министерство инвестиций и внешней торговли Узбекистана и китайская корпорация CITIC подписали соглашение о создании совместного инвестиционного фонда с уставным фондом в 1 миллиард долларов. Документ был подписан 27 августа в ходе визита в КНР премьер-министра Абдуллы Арипова, сообщила пресс-служба ведомства.
«По предварительной договоренности с китайскими партнерами акцент будет сделан на промышленных предприятиях химической и нефтехимической отраслей и производственных объектах нефтегазового сектора», — отмечается в сообщении.
В ближайшее время Мининвестторг подготовит перечень перспективных проектных предложений для реализации за счет средств фонда, добавили в ведомстве.
В декабре 2018 года «Узбекнефтегаз» и CITIC Construction обсудили перспективы участия китайской компании в реализации проектов по глубокой переработке природного газа по технологии МТО (methanol to olefins), модернизации нефтеперерабатывающих заводов и строительстве четвертой нитки газопровода «Узбекистан-Китай».
В августе 2008 года CITIC ввела в эксплуатацию Кунградский содовый завод на северо-западе Узбекистана общей стоимостью 250 миллионов долларов и проектной мощностью 100 тысяч тонн кальцинированной соды в год. В январе 2016 года с участием китайской компании мощности завода были удвоены. В сентябре 2010 года CITIC также построила обогатительный комплекс за 110 миллионов долларов для Дехканабадского завода калийных удобрений в Кашкадарьинской области на юге страны.