O‘zgidromet yaqin kunlarda O‘zbekistonda havo harorati bir oz salqinlashi haqida xabar qildi.
Bu hafta boshidan O‘zbekistonning shimoliy hududlariga Volgabo‘yi mintaqasidan havo oqimlari kirib kelishni boshladi. Natijada Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati va mamlakatning cho‘l mintaqalarida havo harorati keskin tushdi. So‘ngra respublikaning qolgan hududlarida harorat bir oz pasaydi.
24−26 iyul kunlari kunduzgi harorat +37…+40 daraja atrofida bo‘ladi.
Biroq hafta oxiridan mamlakat hududiga janubdan issiq havo oqimlari kirib kelishni boshlaydi. Iyul oxiri va avgust boshida havo juda issiq bo‘ladi. «Ushbu jazirama davrning qancha davom etishini hozircha aytish qiyin», — deya qayd etdi O‘zgidromet.
O‘tgan hafta davomida O‘zbekiston hududi bo‘ylab anomal issiq ob-havo hukmronlik qildi. Havo harorati ko‘p yillik o‘rtacha ko‘rsatkichlardan 5−7 daraja yuqori bo‘ldi. Kunduzi soatlarda havo +40…+43 darajagacha qizigan bo‘lsa, cho‘l hududlari va respublika janubining ayrim joylarida +44…+46 darajaga yetdi.

Узгидромет сообщил о небольшом ослаблении жары в Узбекистане в ближайшие дни.
С начала этой недели на северные районы Узбекистана произошел заток воздушной массы с районов Поволжья, что несколько снизило температурный фон по Каракалпакстану, Хорезмской области и по пустынной зоне страны. Далее температура немного понизится и на остальной территории республики.
С 24 по 26 июля дневная температура воздуха будет в пределах +37…+40 градусов.
Однако с конца недели на территорию страны возобновится вынос жаркого воздуха с районов зарубежного юга. Конец июля и начало августа будут очень жаркими. «Как долго продлится этот период сильной жары, пока сказать трудно», — отметили в Узгидромете.
В течение прошедшей недели по территории Узбекистана сохранялась аномально жаркая погода с температурой воздуха на 5−7 градусов выше среднемноголетних значений. В дневные часы воздух прогревался до +40…+43 градусов, по северу, пустынной зоне и местами по югу республики — до +44…+46 градусов.