O‘zbekiston Bosh prokuraturasi O‘zbekiston mustaqil bosma ommaviy axborot vositalari va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori Said-Abdulaziz Yusupovga nisbatan qiynoq qo‘llanilganini rad etdi. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati xabar berdi.
10 may kuni Said-Abdulaziz Yusupov Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) 4-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda gumon qilinib ushlangan va DXX tergov hibsxonasiga joylashtirilgan.
12 may kuni DXX Tergov boshqarmasi tomonidan S.Yusupov jinoyat ishida ayblanuvchi tariqasida ishtirok etishga jalb qilinib, unga nisbatan qamoq tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Respublika Sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazi Toshkent shahar filiali tomonidan o‘tkazilgan 16 maydagi xulosasida, S.Yusupovda qon-tomir kasalligi aniqlangan bo‘lsada, ayblanuvchining salomatligi holati unga nisbatan qamoq ehtiyot chorasini qo‘llanilishi va tergov harakatlarida ishtirok etishiga to‘sqinlik qilmasligi ko‘rsatilgan.
7 iyun kuni ayblanuvchi S.Yusupovning onasi J.Bakayeva Bosh prokuratura rahbariyati qabulida bo‘lib, tergov jarayonida o‘g‘li jismoniy qiynoqqa solinayotganligi haqida murojaat qilgan va o‘g‘lini uning himoyachisi ishtirokida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni so‘ragan.
8 iyunda Bosh prokuratura tomonidan himoyachi A.Shaymardonov va tergov ustidan nazorat olib boruvchi prokuror D.Raxmatullayev ishtirokida mutaxassis-shifokorlarni jalb qilgan holda ayblanuvchi S.Yusupov tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilganda, uning tanasida biron-bir tan jarohati yoki qiynoq alomatlari aniqlanmadi.
S.Yusupov o‘z himoyachisi A.Shaymardonov ishtirokida ixtiyoriy bergan yozma tushuntirishida unga nisbatan tergov jarayonida hech qanday jismoniy yoki ruhiy tazyiqlar o‘tkazilmaganligini, hozirda kasalligi bo‘yicha tegishli dori vositalari va tibbiy muolajalarni o‘z vaqtida olayotganligini bildirdi.
May oyida sentyabrda yozilib, ukasi tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan videomurojaatda Said-Abdulaziz Yusupov: «Agarda ushbu murojaatim ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan bo‘lsa men hibsda yoki Vatandan tashqarida va yoki Xudo ko‘rsatmasin baxtsiz hodisa tufayli vafot etgan bo‘laman», — deydi.

Генеральная прокуратура Узбекистана опровергла применение пыток в отношении директора Фонда поддержки и развития независимых печатных СМИ и информационных агентств Саида-Абдулазиза Юсупова, сообщила пресс-служба Генпрокуратуры.
10 мая Саид-Абдулазиз Юсупов задержан по подозрению в мошенничестве в особо крупном размере и помещен в следственный изолятор Службы государственной безопасности (СГБ).
12 мая Следственным управлением СГБ задержанный привлечен к уголовному делу в качестве обвиняемого, к нему применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Согласно заключению Ташкентского городского филиала Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы от 16 мая, у Саид-Абдулазиза Юсупова имеется заболевание кровеносных сосудов, однако состояние здоровья не препятствует применению в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу и участию в проведении следственных действий.
7 июня мать обвиняемого Ж. Бакаева в ходе ее приема руководством генеральной прокуратуры обратилась с заявлением о том, что в ходе следствия в отношении ее сына применяются пытки, в связи с чем она просит проведения медицинского обследования сына с участием его защитника.
8 июня Генпрокуратура при участии защитника А. Шаймардонова и надзирающего за следствием прокурора Д. Рахматуллаева проведено медицинское обследование Саид-Абдулазиза Юсупова с привлечением специалистов-медиков. В ходе обследования на его теле никаких телесных повреждений либо признаков пыток обнаружено не было.
Обвиняемый в присутствии своего защитника А.Шаймардонова добровольно в письменной форме разъяснил, что в процессе следствия в отношении его не оказывается какое-либо физическое или психологическое воздействие, а также в настоящее время он своевременно принимает лекарства и проходит необходимые медицинские процедуры, связанные с заболеванием.
В мае в социальных сетях распространилось видеообращение, записанном в сентябре и опубликованном его братом. В нем Саид-Абдулазиз Юсупов говорит, что если эта запись появилась в интернете, значит он «либо находится под арестом, либо за пределами страны, либо, не дай бог, погиб в результате несчастного случая».