«O‘zbekneftgaz» va Socar (Ozarbayjon) kompaniyalari Qashqadaryo viloyatida neft qazib olish hajmini oshirish to‘g‘risidagi kelishuvni imzoladi, deya xabar qildi «O‘zbekneftgaz» matbuot xizmati.
Kelishuv Ozarbayjon kompaniyasining ilg‘or texnologiyalaridan foydalangan holda G‘arbiy Toshli va Sharqiy Toshli, Shimoliy Sho‘rtan va Garmiston konlarida uglevodorod qazib olish hajmini oshirish bo‘yicha hamkorlik shartlarini belgilab beradi.
Bundan tashqari, «O‘zbekneftgaz», Socar va Britaniyaning BP kompaniyalari Ustyurt hududidagi uchta investitsion blokda razvedka salohiyatini baholash bo‘yicha uch tomonlama kelishuv imzoladi.
Bir yil davomida kompaniyalar muzokaralar olib borib, respublika investitsion bloklari bo‘yicha materiallarning dastlabki tahlillarini o‘tkazdi. Kelishuvning tuzilishiga 2018 yilda o‘tkazilgan Oil&Gas Uzbekistan anjumanida imzolanan o‘zaro anglashuv to‘g‘risidagi uch tomonlama memorandum asos bo‘lib xizmat qildi.

Компании «Узбекнефтегаз» и Socar (Азербайджан) подписали соглашение об увеличении добычи нефти в Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
Соглашение определяет условия сотрудничества по увеличению добычи углеводородов на месторождениях Гарбий Ташли и Шаркий Ташли, Шимолий Шуртан и Гармистон с применением передовых технологий азербайджанской компании.
Кроме того, «Узбекнефтегаз», Socar и британская BP подписали трехстороннее соглашение по оценке разведочного потенциала на трех инвестиционных блоках в Устюртском регионе.
В течение года компании вели переговоры, проводился предварительный анализ материалов по инвестиционным блокам республики. Предпосылкой для заключения соглашения стало подписание трехстороннего меморандума о взаимопонимании на конференции Oil&Gas Uzbekistan в 2018 году.