30 aprel kuni 21:25 da Qashqadaryo viloyatida «Toshguzar-Boysun-Qumqurg‘on» temir yo‘lining 103-kilometrida №081 «Sariosiyo-Toshkent» yo‘lovchi poyezdi o‘tayotgan vaqtda ko‘chki sodir bo‘ldi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasining Axborot-tahlil mediamarkazidan «Gazeta.uz"ga xabar qilinishicha, hodisa «Oqrabot» stansiyasidan 8 kilometr masofadagi «Oqrabot-Chashmaihofizon» uchastkasida sodir bo‘ldi.
Poyezd harakati yo‘nalishida o‘ng tomonda tuproqning ko‘chishi uchta vagonning harakatini cheklab qo‘ydi. Poyezd brigadasining tezkor harakatlari natijasida yo‘lovchilar boshqa vagonlarga o‘tqazilgan va harakatni davom ettirgan. Yo‘lovchilardan hech kim jarohat olmagan. Shaxsiy buyumlar va hujjatlar keyinroq o‘z egalariga topshirilgan.
22:10 da barcha yo‘lovchilar «Dehqonobod» stansiyasiga muvaffaqiyatli yetib borgan. Hodisa joyida esa to‘liq texnik ko‘rik amalga oshirildi. Yo‘lovchilarni joylashtirish uchun ikkita vagon qo‘shilgandan so‘ng poyezd belgilangan manzilga yo‘l oldi.
Ayni vaqtda temir yo‘l harakati tiklangan, yuk va yo‘lovchi poyezdlari harakati shtat rejimida amalga oshirilmoqda. Ko‘chki sodir bo‘lgan yer «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi mutaxassislari nazorati ostida.
Ertalab Daryo internet-nashri e’lon qilgan fotosuratda yiqilgan holatdagi yo‘lovchi poyezdi aks ettirilgan edi. «O‘zbekiston temir yo‘llari» fotosurat ta’mirlash-tiklash ishlari vaqtida olinganini qayd etdi.
Aprel boshida surunkali yog‘ingarchiliklar natijasida «Oqrabot-Dehqonobod» uchastkasida yuk poyezdi ostida ko‘chki sodir bo‘lgan edi. Jabrlanganlar bo‘lmadi, yo‘l shu kunning o‘zida qayta tiklandi.

30 апреля в 21:25 на 103-м км горной железной дороги «Ташгузар-Байсун-Кумкурган» в Кашкадарьинской области во время прохождения пассажирского поезда №081 «Сарыасия-Ташкент» сошёл оползень.
Как сообщили «Газете.uz» в Информационно-аналитическом медиацентре компании «Узбекистон темир йуллари», инцидент произошел на участке «Акрабат-Чашмаихафизон» в 8 км от станции «Акрабат».
Сход грунта с правой стороны по направлению движения поезда заблокировал движение трех вагонов. Оперативными действиями поездной бригады пассажиры были переведены в другие вагоны, которые продолжили движение. Никто из пассажиров не пострадал. Личные вещи и документы были позже переданы их хозяевам.
В 22:10 поезд со всеми пассажирами благополучно прибыл на станцию «Дехканабад». На месте был произведён полный технический осмотр. Для дополнительного размещения пассажиров было прицеплено два пассажирских вагона, после чего поезд отправился к месту назначения.
К настоящему времени железная дорога восстановлена, движение грузовых и пассажирских поездов осуществляется в штатном режиме. Место схода оползня контролируется специалистами «Узбекистон темир йуллари», сообщили в компании.
Утром интернет-издание Daryo опубликовало фотографию, на которой видно опрокинувшиеся пассажирские вагоны. В «Узбекистон темир йуллари» отметили, что на фото запечатлён момент ремонтно-восстановительных работ.
В начале апреля из-за оползня, вызванного обильными осадками, на участке «Акрабат-Дехканабад» под грузовым поездом просел грунт железнодорожного пути. Пострадавших не было. Дорога была восстановлена в тот же день.