O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2-fevraldagi farmoniga binoan Sherzod Shermatov axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi.
Vazirlik axborot xizmatining xabar qilishicha, avvalgi vazir Xurshid Mirzohidov davlat rahbari tomonidan O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi raisi etib tayinlandi.
Sherzod Shermatov (1977-yilda tavallud topgan) — Toshkent davlat texnika universiteti (1998-yil) va Yel universiteti (AQSH, 2000-yil) bitiruvchisi. 2016-yil noyabridan buyon axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat ko‘rsatib kelayotgan edi.
Avvalroq — 2014-yildan Toshkentdagi Inha universiteti rektori lavozimida faoliyat ko‘rsatgan. 2012−2014-yillarda esa Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsion texnologiyalar davlat qo‘mitasi (hozirgi — Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi) raisi o‘rinbosari edi.
Xurshid Mirzohidov. Yuriy Korsunsev / “Gazeta.uz”.
Xurshid Mirzohidov (1971-yilda tug‘ilgan) — Toshkent elektrotexnika aloqa instituti (1995 yil) va Prezident huzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasi Oliy biznes maktabi (2004) bitiruvchisi. AKT sohasida davlat boshqaruv organlarida 2012-yildan buyon rahbarlik qilib kelmoqda — keyinchalik Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasiga aylantirilgan O‘zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligini, so‘ngra Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziriligini boshqargan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев указом от 2 февраля назначил Шерзода Шерматова и. о. министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана.
Как сообщила информационная служба Министерства по развитию ИТ и коммуникаций, предыдущий министр Хуршид Мирзахидов решением главы государства возглавил Национальную телерадиокомпанию (НТРК).
Шерзод Шерматов (1977 года рождения, выпускник Ташкентского государственного технического университета — 1998 год и Йельского университета, США — 2000) с ноября 2016 года работал первым заместителем министра по развитию ИТ и коммуникаций.
Ранее — с 2014 года был ректором Университета Инха в Ташкенте. В 2012—2014 годах был заместителем председателя Государственного комитета связи, информатизации и телекоммуникационных технологий (ныне — Мининфоком).
Он также возглавлял совместную программу правительства Узбекистана и ПРООН «Инициатива цифрового развития», затем совместный проект «Политика ИКТ», был руководителем отдела эффективного управления представительства ПРООН. Кроме того, работал в Кабинете Министров и Аппарате Президента.
Хуршид Мирзахидов. Юрий Корсунцев / «Газета.uz».
Хуршид Мирзахидов (1971 года рождения) — выпускник Ташкентского электротехнического института связи (1995 год) и Высшей школы бизнеса при Академии государственного и общественного строительства при Президенте (2004). Руководил органом государственного управления в области ИКТ с 2012 года — возглавлял Узбекское агентство связи и информатизации, преобразованное впоследствии в Государственный комитет связи, информатизации и телекоммуникационных технологий, а позже — в Мининфоком.