2 апрель куни Иқтисодиёт ва молия вазирлигида президентнинг «Ўзбекистон — 2030» стратегиясида белгиланган асосий йўналишлар бўйича ислоҳотларни амалга оширишнинг 2024 йилдаги устувор чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди. Унда, жумладан, президент маслаҳатчиси Равшан Гулямов, бош вазир ўринбосари, иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, халқаро молия ташкилотлари вакиллари ҳам иштирок этди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Президент қарорида 2024 йилда 10 та устувор йўналиш бўйича ислоҳотларни амалга ошириш чора-тадбирлари белгиланган. Бу асосий йўналишлар қуйидагилар ҳисобланади:
1. Макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, бюджет-солиқ сиёсатининг самарадорлигини ошириш ва давлат харидлари тизимини такомиллаштириш.
2. Мамлакат энергетика хавфсизлигини таъминлаш.
3. Қишлоқ ва сув хўжалигида ислоҳотларни кучайтириш, аҳолини озиқ-овқат билан таъминлашни тубдан яхшилаш.
4. Телекоммуникация соҳасини ислоҳ қилиш.
5. Транспорт инфратузилмасини ривожлантириш.
6. Урбанизация жараёнлари ва уй-жой қурилишини жадаллаштириш.
7. Бизнес ва инвестиция муҳитини яхшилаш, экспортни ошириш.
8. Давлат корхоналарини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш.
9. Ички ва ташқи туризмни ривожлантириш.
10. «Яшил» иқтисодиёт ва инновацион фаолиятни ривожлантириш.
«Бу қарор муҳокамаси чоғида муҳтарам президентимиз шундай деди: «Гап қарорларда эмас. Инвесторларни, биринчи навбатда, қонунлар қизиқтиради. Шу сабабли асосий эътибор [қонунларни ишлаб чиқишга] қаратилган. Масалан, «Электр энергетикаси тўғрисида»ги қонун ҳақида гапирадиган бўлсак, у 2009 йилда қабул қилинган. Бизга қонун лойиҳасининг янги таҳририни ишлаб чиқиш топширилди», — деди у.
Бундан ташқари, «Рақобатбардош энрегетика бозорини тартибга солиш тўғрисида»ги қонун, «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари»ги қонунга ўзгартишлар киритиш, янги Ер кодекси ва бошқаларни ишлаб чиқиш ва Вазирлар Маҳкамасига киритиш кўзда тутилган.
Иқтисодиёт ва молия вазири Халқаро валюта жамғармаси ва бошқа халқаро ҳамкорларга ҳукумат хуфиёна иқтисодиётга қарши курашиш бўйича ишларни бошлаш ниятида эканини айтди. Ҳужжатга кўра, 2030 йилгача хуфиёна иқтисодиёт ҳажмини қисқартириш бўйича Стратегияни ишлаб чиқиш ва ҳукуматга киритиш кўзда тутилган бўлиб, унда бунинг улушини қисқартиришга янги ёндашувларни жорий этиш, давлат томонидан тартибга солишни такомиллаштириш, солиқ ва божхона маъмуриятчилигини рақамлаштириш ва соддалаштириш орқали тадбиркорлик субъектлари ҳамда аҳоли ишончини мустаҳкамлаш назарда тутилади.
«Эртага, албатта, журналистлар, иқтисодчилар ва бошқаларда „Бу нима? Бу орқага қайтишми ёки жазо механизмларига ўтишми?“ деган савол туғилиши мумкин. Бундай нарса йўқ. Бир сўз билан айтганда, биз энди аста-секин ва эҳтиёткорлик билан қонун-қоидаларни бузаётган тадбиркорларни тартибга чақирмоқчимиз. Бошқа ҳеч нарса йўқ. Президентимиз Наманган вилоятига ташрифи чоғида „Бизнинг ягона устуворлигимиз — иш ўринлари яратиб, аҳоли даромадларини ошираётган тадбиркорларимиз“, — деб таъкидлади. Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш муҳтарам президентимиз сиёсатидаги устувор ва асосий устун тамойиллардан биридир», — деди Жамшид Қўчқоров.
Бош вазир ўринбосари бу йўналишда «ҳеч қандай оғишлар ва орқага қайтиш бўлмайди», дея ишонтирди.
«Муҳтарам президентимизнинг жамоасида орқага қайтишни истайдиганлар ишламайди, ишлашга ҳаққи ҳам йўқ. Мен бу ердагилардан бизни қўллаб-қувватлашларини сўрайман. Қаердадир хатога йўл қўйсак, айтинг, дарҳол тузатишга ҳаракат қиламиз», — деди у халқаро молия институтлари, ташкилотлар ва элчихоналар вакилларига мурожаат қилиб.
Шавкат Мирзиёев январь ойида бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистон давлат бюджети яшириш иқтисодиётдан кўраётган зарар 30 трлн сўм эканини, ялпи ички маҳсулотга етказилган зарар эса 135 трлн сўмни ташкил этишини таъкидлаганди. Унинг сўзларига кўра, бундай иқтисодиёт ҳалол ишлаётган тадбиркорларга тўсқинлик қилмоқда.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров аввалроқ қурилиш соҳасида иш ўринларини қонунийлаштириш мақсадида 2024 йил 1 апрелдан айрим объектларни қуриш учун зарур бўлган ишчилар сони меъёрини жорий этиш режалаштирилаётганини айтганди. Унинг сўзларига кўра, биринчи босқичда бу давлат бюджетидан молиялаштириладиган қурилишларга таъсир қилади.
Ҳукумат, шунингдек, нақд пул айланишини қисқартириш ва айрим тўловларни фақат банк карталари орқали амалга ошириш вариантини ҳам кўриб чиқмоқда.
1 февралдан тадбиркорларнинг барқарорлик рейтинги ишга тушди. Рейтинги юқори бўлган тадбиркорлар учун барча солиқ текширувлари бекор қилинади, қўшилган қиймат солиғи суммаси бир кун ичида қайтарилади, бошқа солиқ турлари бўйича ортиқча тўловлар уч кун ичида қайтарилади. Бундан ташқари, товар ва хизматларни импорт қилиш ва сотишда тўланган ҚҚС суммаларини ўзаро ҳисобга олиш тартиби қўлланади.

В Министерстве экономики и финансов в начале апреля прошло обсуждение реализации постановления президента от 4 марта о приоритетных мерах по реализации в 2024 году реформ по 10 основным направлениям. В нём приняли участие советник президента Равшан Гулямов, вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров, руководители министерств и ведомств, а также представители международных финансовых организаций, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Речь идёт о следующих 10 приоритетных реформах в этом году:
- Обеспечение макроэкономической стабильности, повышение эффективности бюджетно-налоговой политики и совершенствование системы государственных закупок;
- Обеспечение энергетической безопасности страны;
- Усиление реформ в сельском и водном хозяйстве, кардинальное улучшение продовольственного обеспечения населения;
- Реформирование сферы телекоммуникации;
- Развитие транспортной инфраструктуры;
- Ускорение процессов урбанизации и жилищного строительства;
- Улучшение деловой и инвестиционной среды, увеличение экспорта;
- Реформирование и приватизация государственных предприятий;
- Развитие внутреннего и внешнего туризма;
- Развитие зелёной экономики и инновационной деятельности.
Вице-премьер Джамшид Кучкаров сообщил, что постановление главы государства предусматривает разработку и принятие целого ряда законов.
«Во время обсуждения этого постановления наш уважаемый президент сказал: «Речь не о постановлениях. Инвесторов, в первую очередь, интересуют законы. Поэтому основное внимание уделяется [разработке законов]. Например, если говорить о законе «Об электроэнергетике», то он принят в 2009 году. Нам поручено разработать законопроект в новой редакции», — заявил он.
Кроме того, планируется разработать проект закона «О регулировании конкурентного рынка энергетики», поправки в закон «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», новый Земельный кодекс и другие.
Глава Минэкономфина сообщил Международному валютному фонду и другим присутствующим международным партнёрам, что власти намерены начать работу по борьбе с теневой экономикой. Планируется разработать Стратегии сокращения теневой экономики до 2030 года, которая предусматривает внедрение новых подходов в этой сфере, совершенствование государственного регулирования, укрепление доверия бизнеса и населения путём упрощения и цифровизации налогового и таможенного администрирования.
«Завтра, конечно, у журналистов, экономистов и других людей могут возникнуть вопросы: „Что это? Это откат назад или переход к механизмам наказания?“ Нет, ничего подобного. Одним словом, мы теперь, не спеша, с осторожностью хотим призывать к порядку предпринимателей, которые нарушают правила и законы. Ничего более. Наш президент во время визита в Наманганскую область сказал: „Наш единственный приоритет — это предприниматели, которые создают рабочие места и повышают доходы населения“. Поддержка предпринимателей — это один из приоритетных и главных столпов, принципов в политике нашего уважаемого президента», — заявил Джамшид Кучкаров.
Вице-премьер заверил, что в этом направлении «не будет отклонений и отката назад».
«Люди, желающие отката назад, не будут работать, не имеют права работать в команде нашего уважаемого президента. Я попрошу присутствующих поддержать нас. Если мы где-то сделаем ошибку, скажите нам, мы постараемся сразу же исправить», — сказал он, обращаясь к представителям международных финансовых институтов, организаций и посольств.
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании в январе отмечал, что ущерб госбюджету Узбекистана от теневой экономики оценивается в 30 трлн сумов, ущерб ВВП — в 135 трлн сумов. Теневая экономика — препятствие для честно работающего бизнеса, подчёркивал он.
К примеру, из 27 тысяч строительных компаний 10947, или 41%, в отчётах указывают только одного официального сотрудника, из них в Ташкенте — 2249 компаний. При этом эти компании за прошлый год выполнили строительные работы на 4 трлн сумов.
Джамшид Кучкаров ранее сообщал, что для легализации рабочих мест в сфере строительства с апреля планировалось ввести норму числа работников, которые нужны для возведения определённых объектов. На первом этапе это коснётся строительства, финансируемого госбюджетом.
Власти также рассматривали вариант сокращения оборота наличных денег и оплаты некоторых платежей только через банковские карты.
С 1 февраля был запущен рейтинг устойчивости предпринимателей. Для предпринимателей с высоким рейтингом будут отменены все налоговые проверки, сумма налога на добавленную стоимость будет возвращена за одни сутки, а переплата по другим видам налогов — в течение трёх дней. Будет создана возможность взаимозачёта таможенными и налоговыми органами НДС при импорте и реализации товаров и другие послабления.