2021 йил декабрь ойида 7,5 йилга озодликдан маҳрум этилган Жиззах вилояти ҳокимининг собиқ ўринбосари Акрам Раҳмонқулов жазони манзил колонияда ўтамоқда, деб ёзди Kun.uz манбаларига таяниб. Олий суд маълумотни «Газета.uz»га тасдиқлади.
Акрам Раҳмонқулов 2021 йил январида Жиззахда қурилаётган олти қаватли бино қулаши ортидан лавозимидан озод этилган эди. Ўшанда қурилиш вазири Ботир Зокиров бино қурилишида «тўғридан-тўғри коррупцион схема» бўлганини таъкидлаганди, Шавкат Мирзиёев эса Акрам Раҳмонқулов «президент сиёсатига хиёнат қилган»ини айтган.
Тошкент вилояти суди 2021 йил 29 декабрь куни бўлиб ўтган очиқ суд мажлисида уни солиқ тўлашдан бўйин товлаш, ваколатни суиистеъмол қилиш, даромадларни легаллаштириш ва бошқа жиноятларни содир этишда айбдор деб топиб, 7,5 йилга озодликдан маҳрум қилган.
Бош прокурор Ниғматилла Йўлдошев Раҳмонқуловга тегишли корхоналарда 12 млрд сўм,172 та дўкон, кўп қаватли уйлардаги 14 та хонадон, 43 та автомашина ва бошқа кўчмас мулклар зарарни ундириш учун хатланганини маълум қилган. Жиноий иш бўйича жами 27 нафар шахс, жумладан, Акрам Раҳмонқуловнинг тўрт нафар укаси — Акбар, Алишер, Аброр ва Адҳам Раҳмонқуловлар ҳамда унинг ўғли Ш.Баҳриддинов иштирок этган.
Олий суд матбуот хизматининг «Газета.uz»га тушунтиришича, Раҳмонқуловнинг 7,5 йиллик муддати 2021 йил 15 январь — ҳибсга олинган кундан бошлаб — 2028 йил 15 июлгача давом этади. Унинг жазо муддати тугашига 5 йил 2 ой 3 кун қолганида Жиноят ишлари бўйича Поп тумани суди 2023 йил 12 майдаги ажрими билан Жиноят-ижроия кодексининг 113-моддасига асосан уни умумий тартибли колониядан манзил колонияга ўтказган.
Манзил колонияларга тузалиш йўлига ўтган, оғир жинояти учун, шунингдек, қасддан содир этган жинояти учун, агар у илгари қасддан содир этган жинояти учун озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган бўлса, суд тайинлаган жазо муддатининг камида учдан бир қисмини ўтаган маҳкумлар ўтказилади.
Манзил колонияларда маҳкумлар соқчисиз, аммо назорат остида сақланади. Эрталаб ўриндан туришдан кечки ётишгача бўлган вақт мобайнида колония ҳудуди доирасида эркин юриш ҳуқуқидан фойдаланади. Агар улар бажараётган иш ёки олаётган таълим тақозо этса, маъмуриятнинг рухсати билан колония ҳудудидан ташқарида назоратсиз юришлари мумкин. Шунингдек, фуқаролар киядиган кийимда юради, пул ва қимматли буюмларни сақлаши, улардан чекланмаган миқдорда фойдаланиши мумкин.

Бывший заместитель хокима Джизакской области Акрам Рахмонкулов, осуждённый на 7,5 лет в декабре 2021 года, отбывает наказание в колонии-поселении, сообщил Kun.uz со ссылкой на источники. «Газете.uz» подтвердили информацию в Верховном суде Узбекистана.
Акрам Рахмонкулов был освобождён от должности в январе 2021 года после обрушения в Джизаке строящегося шестиэтажного здания. Министр строительства Батыр Закиров тогда указал на «прямую коррупционную схему» при строительстве здания, а президент Шавкат Мирзиёев заявил, что Акрам Рахмонкулов «предал политику президента».
Ташкентский областной суд на открытом заседании 29 декабря 2021 года признал его виновным в хищении, уклонении от уплаты налогов, злоупотреблении властью, должностной халатности и других преступлениях и приговорил его к 7,5 годам лишения свободы.
Генпрокурор Нигматилла Юлдашев сообщал об аресте 12 млрд сумов на предприятиях, относящихся к Рахмонкулову, а также 172 магазинов, 14 квартир, 43 автомобилей и другой недвижимости. Всего фигурантами уголовного дела были 27 человек, в том числе четыре брата Акрама Рахмонкулова — Акбар, Алишер, Аброр и Адхам Рахмонкуловы, а также его сын Ш. Бахриддинов.
Как пояснили «Газете.uz» в пресс-службе Верховного суда, срок Рахмонкулова в 7,5 лет начал исчисляться с 15 января 2021 года — с даты его заключения под стражу — до 15 июля 2028 года. Когда ему оставалось отбыть срок в 5 лет 2 месяца 3 дня, Папский районный суд по уголовным делам своим определением от 12 мая 2023 года перевёл его из колонии общего режима в колонию-поселение, руководствуясь статьёй 113 Уголовно-исполнительного кодекса.
По этой статье в колонию-поселение переводятся осуждённые, вставшие на путь исправления и отбывшие не менее одной трети срока наказания, назначенного судом за совершение тяжкого преступления, а также умышленного преступления, если лицо ранее осуждалось к лишению свободы за умышленное преступление.
В колониях-поселениях осуждённые содержатся без охраны, но под наздором, пользуются правом свободного передвижения в пределах территории колонии в часы от подъёма до отбоя, могут передвигаться с разрешения администрации без надзора вне территории колонии, если это необходимо по характеру выполняемой ими работы либо в связи с обучением, носят одежду гражданского образца и имеют другие свободы, которые не предусмотрены в колониях общего режима.