BBC Ўзбек хизмати журналисти Ибрат Сафонинг хабар беришича, у Тошкент шаҳри Чилонзор тумани Ички ишлар бўлимига «суҳбатга» чақирилган. Бу ҳақда у Facebook`да ёзди.
«Мени «топиш»дан аввал у [милиция ходими] икки марта 58 яшар, нафақадаги ўқитувчи опамни безовта қилган ва Чилонзор тумани «РУВД»сига келишини айтган. Мен опамга борманг дедим. Лондондан телефон қилдим», — деди у.
Журналистнинг сўзларига кўра, Лондонда BBC журналисти бўлиб ишлаган 20 йиллик фаолияти давомида бу каби ҳолат биринчи марта содир бўлмоқда. «Қизиғи, мен 2017 йилдан бери Чилонзорда «прописка»да турмайман, «пропискам» Лондондаги Ўзбекистон элчихонасида», — таъкидлади у.
Чилонзор ИИБ ходими «Жасур» тўлиқ исм-шарифи ва рутбасини айтишдан бош тортди, деди Ибрат Сафо. Ходим журналист интернетда Ўзбекистон ҳақида «негатив» ёзгани учун «Президент администрацияси қошидаги оммавий ахборот воситаларини мониторинг қилувчи марказ»дан (катта эҳтимол билан гап президент ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг таркибий бўлинмаси — Оммавий коммуникациялар маркази ҳақида кетмоқда) топшириқ олганини айтган. Гап 1 февралда Facebook`да қолдирилган пост ҳақида кетмоқда (қуйида).
bbc uzbek, bbc ўзбек хизмати, magic city, ибрат сафо
Журналистнинг айтишича, милиция ходими «Ўзбекистон ҳукуматини обрўсизлантириш» тўғрисидаги қонунга ишора қилган, бироқ бу қандай қонун эканига аниқлик киритмаган.
Ибрат Сафо ўз постида ҳеч қандай исм-шарифлар келтирмаганини, шунчаки вазият ҳақида «тадбиркор, экс-ҳоким ўз оғзи билан Magic City`га эгалигини» айтганидан кейин гапирганини билдирган.
«Шундан норози бўлишибди. Жасурнинг неча ёшлиги ё журналистика борасидаги билимини билмайман, лекин у мени „патриот“ бўлмасликда айблади ва бундай постларни ёзишни тўхтатишимни буюрди. У ўзининг „патриот“ эканини ҳам айтди. Айнан қандай мавзуларда ёзишим мумкинлиги ҳақида маслаҳат сўраганимда, жавоб бермади. Қачон Ўзбекистонга келишимни билишга уринганида, ундан авиачипта сўраганим ҳам негадир унга ёқмади. Энди шикоятини Ташқи ишлар вазирлигига жўнатар экан», — деб ёзди журналист суҳбат BBC студиясида ёзиб олинганини таъкидлаб.
«Газета.uz» мазкур масалага ойдинлик киритиш мақсадида Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан боғланди. АОКАнинг хабар беришича, на агентлик, на унинг таркибий бўлинмаси республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига «Би-би-си» журналисти Ибрат Сафога алоқадор бўлиши мумкин бўлган хат, сўров, кўрсатма ёки буйруқни юбормаган.
АОКА ҳар доим давлат органларини журналистлар ва ОАВ ҳуқуқларини ҳурмат қилишга, ахборот қонунчилигига риоя қилишга чақирган ва чақиради, матбуотга ҳар қандай босим ўтказиш сўз эркинлиги ва очиқликни таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатига зид эканини таъкидлайди.
1 февраль куни Тошкент шаҳри собиқ ҳокими, Akfa компаниялар гуруҳи асосчиси Жаҳонгир Ортиқхўжаев ўзининг еттита компаниясини сотганини маълум қилганди (кейинчалик эса сотилган компаниялари сони 12 та эканини айтди). Улар орасида 2021 йил июнь ойида Миллий боғ ўрнида очилган Magic City парки ҳам бор эди. Лойиҳанинг инвестори Akfa таркибига кирувчи Stargate Systems бўлган. Компания 20,79 гектар парк ерини 49 йиллик ижарага олганди.
Ўшанда «Газета.uz» 426,9 миллиард сўм бўлган Stargate Systems компанияси таъсисчилари Tashkent Aquarium (86,2 фоиз) ва президентнинг собиқ маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидовнинг (Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг қудаси) ўғли Алишер Абдужабборович Абдувоҳидов (13,8 фоиз) эканини аниқланганди. Алишер Абдувоҳидов Tashkent Aquarium`га тўла эгалик қилади (100 фоиз), шунингдек, Artel Technical School ва бошқа корхоналарда улушларга эга.
Рақобатни ривожлантириш қўмитаси маълумотларига кўра, 2023 йилда Tashkent Aquarium компанияси Stargate Systems компаниясининг 99,9 фоиз улушини 371,4 миллиард сўмга сотиб олган.

Журналист Узбекской службы BBC Ибрат Сафо сообщил, что его пригласили «на беседу» в УКД ОВД Чиланзарского района Ташкента. Он написал об этом в Facebook.
«Прежде чем „найти“ меня, [сотрудник ОВД] дважды побеспокоил мою 58-летнюю сестру-пенсионерку, которая работает учительницей, и велел ей приехать в Чиланзарский РОВД. Я сказал сестре не ходить. Я позвонил из Лондона», — рассказал он.
По словам журналиста, такое с ним происходит впервые за 20 лет работы журналистом BBC в Лондоне. «Самое интересное, что я с 2017 года не проживаю на Чиланзаре, моя прописка в посольстве Узбекистана в Лондоне», — отметил он.
Представитель ОВД по имени Жасур отказался назвать своё полное имя и звание, сообщил Ибрат Сафо. Сотрудник сослался на поручение «Центра мониторинга СМИ при Администрации президента» (скорее всего, речь о Центре по вопросам массовых коммуникаций — структурное подразделение Агентства информации и массовых коммуникаций при президенте) за его «негативные» комментарии об Узбекистане. Речь идёт о публикации в Facebook от 1 февраля (ниже).
Перевод поста: «Сам факт того, что хоким одного из городов во время своего пребывания в должности осушил парк в центре города, построил Диснейленд для собственного обогащения, вызвал бы большой политический скандал в демократических странах, полетело бы много голов. Однако Узбекистан, конечно, живёт по другим критериям. Зачем нам углубляться, верно?»
Журналист рассказал, что сотрудник ОВД сослался на закон о «дискредитации правительства Узбекистана», но что это за закон, он не уточнил.
Ибрат Сафо указал, что в своей публикации не называл имён, а высказался о ситуации после того, как «предприниматель, бывший хоким сам заявил, что владеет Magic City».
«Оказывается, они недовольны этим. Я не знаю, сколько лет Жасуру и какие у него знания в журналистике, но он обвинил меня в том, что я не „патриот“, и приказал прекратить писать подобные посты. Он также сказал, что он патриот. Когда я спросил совета, на какие именно темы я мог бы писать, он не ответил. Когда он попытался узнать, когда я приеду в Узбекистан, ему почему-то не понравилось, что я попросил у него билет на самолёт. Теперь он, оказывается, отправит жалобу в Министерство иностранных дел», — написал журналист, отметив, что разговор был записан в студии BBC.
«Газета.uz» обратилась в Агентство информации и массовых коммуникаций за разъяснением по данному вопросу. В АИМК сообщили, что ни само Агентство, ни его структурное подразделение не отправляли в правоохранительные органы республики какие-либо письма, запросы, указания или поручения, которые могли бы иметь отношение к журналисту «Би-би-си» Ибрату Сафо.
АИМК всегда призывало и призывает госорганы с уважением относится к правам журналистов и СМИ и соблюдать информационное законодательство, подчёркивая, что оказание какого-либо давления на масс-медиа противоречит государственной политике в области обеспечения свободы слова и открытости.
1 февраля бывший хоким Ташкента и основатель группы компаний Akfa Джахонгир Артыкходжаев заявил, что продал семь своих компаний (позже он сообщил, что продал 12 компаний). Среди них был и парк Magic City, который открылся на месте Национального парка в июне 2021 года. Инвестором проекта выступала компания Stargate Systems, входящая в структуру Akfa. Компания получила 20,79 га земли парка в аренду на 49 лет.
«Газета.uz» тогда выяснила, что учредителями Stargate Systems с уставным фондом 426,9 млрд сумов указаны Tashkent Aquarium (86,2%) и Алишер Абдужабарович Абдувахитов (13,8%), который является сыном бывшего советника президента Абдужабара Абдувахитова (сват Джахонгира Артыкходжаева). Алишер Абдувахитов полностью владеет Tashkent Aquarium (100%), а также долями в компаниях Artel Technical School и другими.
По данным Комитета по развитию конкуренции, в 2023 году компания Tashkent Aquarium купила долю в 99,9% в Stargate Systems за 371,4 млрд сумов.