Тошкент вилояти Қибрай тумани Салар шаҳарчасида жойлашган «Тошкент иссиқлик электр станцияси» (ТошГРЭС) атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қонунчилигини бузганлик, шу жумладан, атмосферага ифлослантирувчи моддалар чиқарганлик учун компенсация тўлайдиган бўлди. Бу ҳақда Экология вазирлиги «Газета.uz»га хабар берди.
Вазирлик маълумотларига кўра, иссиқлик ишлаб чиқаришда асосий ёқилғи сифатида газдан фойдаланадиган, бироқ қўшимча ёқилғи сифатида мазутни ёқаётган корхонада 23−31 январь кунлари текширув ўтказилган.
Экологлар Тошкент иссиқлик электр станцияси яқинида ҳаво сифатини ўрганмоқда.
Текширув натижасида иссиқлик электр станциясига 1 миллиард 23 миллион сўм (83,3 минг доллар), жумладан, мазут ёқиш оқибатида атмосферага чиқарилаётган зарарли чиқиндилар учун 759 миллион сўм, ерларга нефть маҳсулотлари тўкилгани бўйича 264 млн жарима белгиланган.
Экологлар 16 банддан иборат мажбурий кўрсатмалар берган.
Йиғилган ҳужжатлар ИЭС мансабдор шахсларининг йўл қўйган камчиликлари бўйича ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш мақсадида судга тақдим этилиши режалаштирилмоқда, деб хабар қилди вазирлик.
Тутунларнинг «Газета.uz» таҳририяти офисидан кўриниши, 2024 йил, 2 февраль.Тутунларнинг «Газета.uz» таҳририяти офисидан кўриниши, 2024 йил, 2 февраль.
Тошкент иссиқлик электр станцияси, 2024 йил 2 февраль. Фото: Troll.uzТошкент иссиқлик электр станцияси, 2024 йил 2 февраль. Фото: Troll.uz
«Газета.uz» 14 декабрь куни Тошкент ИЭС трубаларидан чиққан тутунга эътибор қаратганди. Энергетика соҳасида ишловчи манбамизга кўра, ҳавонинг юқори даражада ифлосланиши иссиқлик ишлаб чиқарувчи корхоналарда мазут ёқилгани билан боғлиқ.
Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 2023 йил ноябрь ойида депутатларнинг электр ва газнинг юзага келиши мумкин бўлган тақчиллигини қандай қопланиши ҳақидаги саволларига жавоб бераркан, мазутнинг катта захираси шаклланганини айтганди. Унга кўра, бунинг учун захира ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланилади. Хусусан, ўтган йилнинг ноябрь ойида электр энергияси ишлаб чиқариш учун 1800−2600 тонна мазут ёқилган бўлса, 2023 йи ноябрида бу кўрсаткич кунига 100−200 тоннани ташкил этиб, 340 минг тонна мазут захирасини (аввал 46 минг тонна бўлган) шакллантириш имконини берган.
«Аномал совуқ ҳавода [мазутдан фойдаланишни] кунига 10 минг тоннагача ошириш мумкин. 10 минг тонна мазут ёқиш орқали кунига 10 миллион кВт/соат электр энергияси тақчиллигини қоплаймиз», — деган у.
Аввалроқ Экология вазирлиги томонидан аҳолини иссиқлик билан таъминлаш учун қўшимча ёқилғи сифатида иссиқлик станциялари томонидан мазутдан фойдаланиш ҳаво ифлосланишининг сабабларидан бири сифатида келтирилганди. Агар 2018 йилда 6,8 миллион тонна истеъмол қилинган бўлса, 2022 йилда 8,3 миллион тоннадан ортган. Бундан ташқари, Тошкент вилоятидаги Янги Ангрен иссиқлик электр станциясида кўмирдан фойдаланиш 2 баробарга ошган.
Вазирлик, шунингдек, Тошкент шаҳридаги ҳаво сифатини яхшилаш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар лойиҳаси ҳақида ҳам маълумот берган. Иссиқхона ҳамда заводларда чанг-газ филтрларини ўрнатиш, Аи-80, ИЭСларда кўмир ҳамда мазутдан фойдаланишни тақиқлаш ва бошқалар шулар жумласидандир. Президент ўтган ҳафта ушбу чора-тадбирларнинг аксариятини амалга оширишни топширган.

На Ташкентскую тепловую электростанцию (ТашГРЭС), которая находится в посёлке Салар Кибрайского района, наложено обязательство выплатить компенсацию за нарушения прирородоохранного законодательства, в том числе за выбросы загрязняющих веществ, сообщили «Газете.uz» в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
По данным Минэкологии, с 23 по 31 января была проведена проверка на предприятии, которое для выработки тепла использует газ в качестве основного топлива, но иногда сжигает мазут в качестве резервного топлива. Экологи выявили отсутствие системы очистки выбросов.
Экологи измеряют качество воздуха рядом с Ташкентской ТЭС.
По итогам проверки на ТЭС наложен штраф в размере 1,023 млрд сумов ($83,3 тысячи), в том числе 759 млн сумов за вредные выбросы в атмосферу из-за сжигания мазута, 264 млн сумов — за разлив нефтепродуктов на близлежащую территорию.
Экологи дали обязательные указания по устранению недостатков, состоящие из 16 пунктов, включая установку фильтров.
Собранные документы планируется передать в суд, чтобы дать правовую оценку действиям должностных лиц ТЭС за допущенные недостатки, сообщили в министерстве.
Вид из офиса редакции «Газеты.uz», 2 февраля 2024 года. Вид из офиса редакции «Газеты.uz», 2 февраля 2024 года.
Ташкентская ТЭС, 2 февраля 2024 года. Фото: Troll.uzТашкентская ТЭС, 2 февраля 2024 года. Фото: Troll.uz
«Газета.uz» обращала внимание, что 14 декабря Ташкент затянуло дымом из труб Ташкентской ТЭС. По данным нашего источника, работающего в сфере энергетики, подобное загрязнение воздуха связано со сжиганием мазута тепловырабатывающими предприятиями.
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов в ноябре 2023 года, отвечая на вопросы депутатов о том, как будут покрывать возможный дефицит электричества и газа, заявил, что сформирован большой запас мазута. В частности, если в ноябре 2022 года сжигалось 1800−2600 тонн мазута для производства электроэнергии, то к концу ноября 2023 года сжигалось 100−200 тонн в день, что позволило сформировать резерв в 340 тысяч тонн мазута (было 46 тысячи тонн).
«Во время аномальных холодов есть возможность увеличить [использование мазута] до 10 тысяч тонн в сутки. За счёт сжигания 10 тысяч тонн мазута мы покроем дефицит в 10 млн кВт·ч электроэнергии в сутки», — сообщал тогда он.
Ранее Минэкологии одной из причин загрязнения воздуха назвало использование мазута теплоцентралями в качестве дополнительного топлива для обеспечения населения теплом. Если в 2018 году Ташкентская ТЭС использовала 118,9 тысяч тонн мазута, то в 2023 году эта цифра превысила 270 тысяч тонн (рост — в 2,3 раза). Использование мазута на Ангренской ТЭС за последние пять лет увеличилось почти в 2 раза.
В министерстве также рассказали о проекте безотлагательных мер по улучшению качества воздуха в Ташкенте. В их числе — массовая установка датчиков, запрет Аи-80, угля и мазута на ТЭЦ, установка пылегазоочистных устройств в теплицах и на предприятиях, мораторий на строительство и многое другое. Президент на прошлой неделе поручил принять большинство из этих мер.